Web 2.0'nın en etkili kadınları
Genel

Web 2.0'nın en etkili kadınları

FastCompany, Web 2.0 sektörünün en etkili ve sözü geçen kadınlarını belirlemiş. Listedeki isimler zaten web dünyasının en tanınan isimleri arasında. Listedekilerin fotoğrafları ve isimleri şöyle:

Soldan sağa: Leah Culver (Pownce’un kurucusu ve geliştiricisi), Rashmi Sinha (Slideshare’in kurucusu ve CEOsu), Dina Kaplin (blip.tv’nin kurucusu), Marissa Mayer (Google’in ilk calışanlarından, arama ürünleri ve kullanıcı deneyimleri bölümünün başkan yardımcısı), Cyan Banister (Zivity’in kurucusu), Lisa Stone, Jory Des Jardins, and Elisa Camahort Page (BlogHer’ün kurucuları), Caterina Fake (Flickr’in kurucularından), Gina Bianchini (Ning’in kurucularından ve CEOsu), Kaliya Hamlin (OpenID Evangalisti), Mena Trott (Six Apart’ın kurucularından ve şirketin başkanı) ve Arianna Huffington (The Huffington Post’un kurucusu ve editörü)

Ülkemizde malesef her konuda olduğu gibi web 2.0 sektöründe da kadınlar yeteri kadar temsil edilmiyorlar ve olmaları gerektiği yerlerde değiller.

Sizce her şeye rağmen Türkiye’deki Web 2.0 sektörü için benzer bir liste oluşturulsa, bu listede kimlerin adı olur? Yorumlarda düşüncelerinizi bizlerle paylaşın.

Yorumlar (20)
 1. Vedat Erol Vedat Erol

  Arda Bey e-Ticaret sitesi açmak prosedür açısından bile basit değildir.

  Dantel blogu dediğiniz şey zaten web 2.0

  Web 2.0 dediğiniz şey, sadece logoya verilen efekt ve gradient olarak algılarsak sorun yok. Web 2.0 pazarlama ismidir, zaten forumlar, yorumlar web 2.0'dı.

  Sadece size değil başlık içinde yorumda bulunmuştum. Niyetim sadece yukarıda ismi yazılan Türk internetine katkıda bulunan kadınları takdir etmek içindir.

 2. Can Yılmaz Can Yılmaz

  Başlık pek olmamış çoğu arkadaşın dediği gibi.

  Yinede yazı niteliği olarak bakarsak benim için gayet güzel bi yazı oldu, neredeyse hiç birini tanımıyordum bu bayanların. Buda benim ayıbım olsa gerek.

 3. Malesef Webrazzide de hiç kadın yazar yok. Webrazzi, kadın ayrımcılıgı cok fazla olan bu ulkede, bu bakıs acısını ortadan kaldırmak ıcın on ayak olmalıdır. Bence bundan sonraki ise alımlarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Buyuk degisimler ancak bu sekilde gerceklesir.

 4. Jülide Jülide

  Tweeter'dan gordugum bu yaziya tikladigimda "isimsiz" olarak sayfami yorumlardaki listede gorecegim aklimin ucundan bile gecmedi. :) Bayan girisimci olarak bu konu hakkindaki yorumum - Hobi amacli baslattigim, teknolojik oyun bahcemin, Web 2.0 standartlarina uymasi icin elimden geleni yapmaya calisiyorum. Web sayesinde ogrendigim herseyi, deneye/yanila site uzerinde uygulayarak siteyi bir yere getirmeye calisiyorum. Belki "yabanci" bayanlarin yaptiklari gibi teknolojik inovasyon soz konusu olmayabilir. Ancak web 2.0 standartlarini dogru uygulayip belli bir nişe basariyla hitap edebilmenin de bu isin onemli bir parcasi olduguna inaniyorum. Arda Cavdar'in friendfeed'den aldigi listedeki tr'deki kadinlarin coguda bu tanima uyduklarini varsayarsak gayette guzel bir liste.

 5. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Mehtap Mae Özkan, Golden Horn Ventures

 6. Gökhan Tekin Gökhan Tekin

  Pilli ailesinden Hasan Bey'in eşi

  Dobişko ailesinden Elif Hanım

  Mynet Eksenim projesinden Devletşah hanım

  Bigumigu'dan Aygül Hanım

 7. Arda Kural Arda Kural

  Ben yukarıda adı geçen bayanların Web 2.0 konusunda etkili bayanlar olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu kişilerin yer aldığı projelerin çoğu Web 2.0 projesi değil. Bu kişilerin isimleri şuanda buraya yazılabiliyorsa bunun tek nedeni eşlerinin hazırladığı projelerdir.

 8. Arda Cavdar Arda Cavdar

  Bu konu Friendfeed de de tartışılmıştı. Orda adı geçen kişileri buraya ekliyorum.

  Oya kalender - elitbebek.com

  Pınar Reyhan - anneyiz.biz, hamileyiz.biz

  İsim Belirtilmemiş - mordolap.com

  İsim Belirtilmemiş - yemekevi.tv

  Nihan Çolak Erol - cember.net

  Tülin Akın - tarimsalpazarlama.com

  Cankız Onur Kum - buzz20.com

  Fatma Cengiz - deveyuku.com

  Füsun Nebil - turk.internet.com

  Renan Tavukçuoğlu - fikrimuhim.com

  Buket Durmuş - biletnoktasi.com

 9. Arda Cavdar Arda Cavdar

  web 2.0 olup olmadıkları tartışılır ama bence yukarıda adı geçen bayanlar sektör için önemli projelere imza atmış, başarılı ve sektörde etkili isimler.

 10. web2.0 dunyasinda aklima gelen en etkin kadin isimler,

  Kivan Odabasi, Dogan Online

  Ebru Capa, Microsoft

  Yonca Brunini, Google

  Sabire Ercan, Mynet

  Pinar Reyhan, Anneyiz biz

  Devletsah Ozcan, yemek.name

  Natali Yesilbahar, Momo

 11. Mehtap Ozkan, golden horn

 12. Pardonda bu listede saydıklarınız tamam duyulmuş büyük bayanlar ama hangi proje web 2.0? arda kurala katılıyorum bu konuda.

 13. Yaprak Aras Şahinbaş - Trendometre

 14. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Bayanları web'in içinde etkin olarak görmek çok güzel. Caterina Fake 'nin blogu okunası..

 15. Vedat Erol Vedat Erol

  İster Web 2.0 ister Web 5.0 bunun adı internet ise, bunlar internet projeleridir. Hala yok bu web 2.0 değil demenin anlamı nedir çözemedim.

 16. Arda Kural Arda Kural

  Bu yazının başlığı Web 2.0 'ın en etkili kadınları internetin en etkili kadınları değil. İnternette dantel blogu açmak ile web 2.0 projesi yapmak çok farklı bence. Internet ile web 2.0'ı bu şekilde birbirinden ayırabilirsiniz Vedat Bey. Kerem Bey'in yazısında örnek olarak verdiği kişiler gerçekten yurt dışında Web 2.0 projelerinde bulunmuş bayanlardır. Ben hazır bir e-ticaret sitesini kullanarak site açmış bir bayanı sadece internete adım atmış olarak görebilirim. Benim aklıma web 2.0 denince tasarım ve fikir olarak daha özgün projeler geliyor.

 17. Arda Kural Arda Kural

  Türk internetine katkıda bulunan kadınları herkes gibi bende takdir ediyorum ama söylediğim gibi bu projelerin çoğu Web 2.0 projesi değil.

 18. Oya Kalender Oya Kalender

  Daha etkili ve ortak kullanıma açık, interaktif projeler yapmamız için itici bir güç oldu bu açıklamalarınız.

  Bu noktada benim favori adayım Türkiye'de bir ilk'i gerçekleştiren www.bebekoyunu.tv sitesidir. Sanırım tam bir web 2.0 projesi.

  Web'in etkili kadınlarından biri de Fatma Genç Akkuzugil'dir.

  Teşekkür ederim.

 19. Neslihan Neslihan

  2 yıl önce tartışılan bu konuda belli ki son noktayı koyan Oya hnm. olmuş. Kendisini uzun süredir takip ediyorum ve her ne kadar daha önceki çalışmalarını bazılarının web 2.0 kapsamına almamasına rağmen, çalışmalarına devam etmiş ve bu kişilerin dahi web 2.0 örneği olarak gösterebileceği geniş kapsamlı www.biaile.com portalını yakın zamanda hayata geçirmiştir. İnternette kadın girişimcilerin daha sık yer almasını diliyoruz.

 20. Murat Erdör Murat Erdör

  Sene olmuş 2015, ismi geçenlerin hepsi çok değerli ama son zamanların en gündemdeki kişisi Natali Yeşilbahar, sürdürülebilir olmak güzel bişi.