Web 2.0’nın en etkili kadınları
Arama
Genel

Web 2.0’nın en etkili kadınları

FastCompany, Web 2.0 sektörünün en etkili ve sözü geçen kadınlarını belirlemiş. Listedeki isimler zaten web dünyasının en tanınan isimleri arasında. Listedekilerin fotoğrafları ve isimleri şöyle:

Soldan sağa: Leah Culver (Pownce’un kurucusu ve geliştiricisi), Rashmi Sinha (Slideshare’in kurucusu ve CEOsu), Dina Kaplin (blip.tv’nin kurucusu), Marissa Mayer (Google’in ilk calışanlarından, arama ürünleri ve kullanıcı deneyimleri bölümünün başkan yardımcısı), Cyan Banister (Zivity’in kurucusu), Lisa Stone, Jory Des Jardins, and Elisa Camahort Page (BlogHer’ün kurucuları), Caterina Fake (Flickr’in kurucularından), Gina Bianchini (Ning’in kurucularından ve CEOsu), Kaliya Hamlin (OpenID Evangalisti), Mena Trott (Six Apart’ın kurucularından ve şirketin başkanı) ve Arianna Huffington (The Huffington Post’un kurucusu ve editörü)

Ülkemizde malesef her konuda olduğu gibi web 2.0 sektöründe da kadınlar yeteri kadar temsil edilmiyorlar ve olmaları gerektiği yerlerde değiller.

Sizce her şeye rağmen Türkiye’deki Web 2.0 sektörü için benzer bir liste oluşturulsa, bu listede kimlerin adı olur? Yorumlarda düşüncelerinizi bizlerle paylaşın.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (21)
 1. Gökhan Tekin dedi ki:

  Pilli ailesinden Hasan Bey’in eşi
  Dobişko ailesinden Elif Hanım
  Mynet Eksenim projesinden Devletşah hanım
  Bigumigu’dan Aygül Hanım

 2. Arda Cavdar dedi ki:

  Bu konu Friendfeed de de tartışılmıştı. Orda adı geçen kişileri buraya ekliyorum.

  Oya kalender – elitbebek.com
  Pınar Reyhan – anneyiz.biz, hamileyiz.biz
  İsim Belirtilmemiş – mordolap.com
  İsim Belirtilmemiş – yemekevi.tv
  Nihan Çolak Erol – cember.net
  Tülin Akın – tarimsalpazarlama.com
  Cankız Onur Kum – buzz20.com
  Fatma Cengiz – deveyuku.com
  Füsun Nebil – turk.internet.com
  Renan Tavukçuoğlu – fikrimuhim.com
  Buket Durmuş – biletnoktasi.com

 3. arda kural dedi ki:

  Ben yukarıda adı geçen bayanların Web 2.0 konusunda etkili bayanlar olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu kişilerin yer aldığı projelerin çoğu Web 2.0 projesi değil. Bu kişilerin isimleri şuanda buraya yazılabiliyorsa bunun tek nedeni eşlerinin hazırladığı projelerdir.

 4. Arda Cavdar dedi ki:

  web 2.0 olup olmadıkları tartışılır ama bence yukarıda adı geçen bayanlar sektör için önemli projelere imza atmış, başarılı ve sektörde etkili isimler.

 5. Ozgur Alaz dedi ki:

  web2.0 dunyasinda aklima gelen en etkin kadin isimler,

  Kivan Odabasi, Dogan Online
  Ebru Capa, Microsoft
  Yonca Brunini, Google
  Sabire Ercan, Mynet
  Pinar Reyhan, Anneyiz biz
  Devletsah Ozcan, yemek.name
  Natali Yesilbahar, Momo

 6. Arman ACAR dedi ki:

  Pardonda bu listede saydıklarınız tamam duyulmuş büyük bayanlar ama hangi proje web 2.0? arda kurala katılıyorum bu konuda.

 7. Can Yılmaz dedi ki:

  Başlık pek olmamış çoğu arkadaşın dediği gibi.

  Yinede yazı niteliği olarak bakarsak benim için gayet güzel bi yazı oldu, neredeyse hiç birini tanımıyordum bu bayanların. Buda benim ayıbım olsa gerek.

 8. Duygu dedi ki:

  Malesef Webrazzide de hiç kadın yazar yok. Webrazzi, kadın ayrımcılıgı cok fazla olan bu ulkede, bu bakıs acısını ortadan kaldırmak ıcın on ayak olmalıdır. Bence bundan sonraki ise alımlarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Buyuk degisimler ancak bu sekilde gerceklesir.

 9. jülide dedi ki:

  Tweeter’dan gordugum bu yaziya tikladigimda “isimsiz” olarak sayfami yorumlardaki listede gorecegim aklimin ucundan bile gecmedi. 🙂 Bayan girisimci olarak bu konu hakkindaki yorumum – Hobi amacli baslattigim, teknolojik oyun bahcemin, Web 2.0 standartlarina uymasi icin elimden geleni yapmaya calisiyorum. Web sayesinde ogrendigim herseyi, deneye/yanila site uzerinde uygulayarak siteyi bir yere getirmeye calisiyorum. Belki “yabanci” bayanlarin yaptiklari gibi teknolojik inovasyon soz konusu olmayabilir. Ancak web 2.0 standartlarini dogru uygulayip belli bir nişe basariyla hitap edebilmenin de bu isin onemli bir parcasi olduguna inaniyorum. Arda Cavdar’in friendfeed’den aldigi listedeki tr’deki kadinlarin coguda bu tanima uyduklarini varsayarsak gayette guzel bir liste.

 10. Ahmet Alp Balkan dedi ki:

  Mehtap Mae Özkan, Golden Horn Ventures

 11. Cem Sertoğlu dedi ki:

  Yaprak Aras Şahinbaş – Trendometre

 12. ilyas TEKER dedi ki:

  Bayanları web’in içinde etkin olarak görmek çok güzel. Caterina Fake ‘nin blogu okunası..

 13. Vedat Erol dedi ki:

  İster Web 2.0 ister Web 5.0 bunun adı internet ise, bunlar internet projeleridir. Hala yok bu web 2.0 değil demenin anlamı nedir çözemedim.

 14. arda kural dedi ki:

  Bu yazının başlığı Web 2.0 ‘ın en etkili kadınları internetin en etkili kadınları değil. İnternette dantel blogu açmak ile web 2.0 projesi yapmak çok farklı bence. Internet ile web 2.0’ı bu şekilde birbirinden ayırabilirsiniz Vedat Bey. Kerem Bey’in yazısında örnek olarak verdiği kişiler gerçekten yurt dışında Web 2.0 projelerinde bulunmuş bayanlardır. Ben hazır bir e-ticaret sitesini kullanarak site açmış bir bayanı sadece internete adım atmış olarak görebilirim. Benim aklıma web 2.0 denince tasarım ve fikir olarak daha özgün projeler geliyor.

 15. Vedat Erol dedi ki:

  Arda Bey e-Ticaret sitesi açmak prosedür açısından bile basit değildir.

  Dantel blogu dediğiniz şey zaten web 2.0

  Web 2.0 dediğiniz şey, sadece logoya verilen efekt ve gradient olarak algılarsak sorun yok. Web 2.0 pazarlama ismidir, zaten forumlar, yorumlar web 2.0’dı.

  Sadece size değil başlık içinde yorumda bulunmuştum. Niyetim sadece yukarıda ismi yazılan Türk internetine katkıda bulunan kadınları takdir etmek içindir.

 16. arda kural dedi ki:

  Türk internetine katkıda bulunan kadınları herkes gibi bende takdir ediyorum ama söylediğim gibi bu projelerin çoğu Web 2.0 projesi değil.

 17. Oya Kalender dedi ki:

  Daha etkili ve ortak kullanıma açık, interaktif projeler yapmamız için itici bir güç oldu bu açıklamalarınız.

  Bu noktada benim favori adayım Türkiye’de bir ilk’i gerçekleştiren http://www.bebekoyunu.tv sitesidir. Sanırım tam bir web 2.0 projesi.

  Web’in etkili kadınlarından biri de Fatma Genç Akkuzugil’dir.

  Teşekkür ederim.

 18. Neslihan dedi ki:

  2 yıl önce tartışılan bu konuda belli ki son noktayı koyan Oya hnm. olmuş. Kendisini uzun süredir takip ediyorum ve her ne kadar daha önceki çalışmalarını bazılarının web 2.0 kapsamına almamasına rağmen, çalışmalarına devam etmiş ve bu kişilerin dahi web 2.0 örneği olarak gösterebileceği geniş kapsamlı http://www.biaile.com portalını yakın zamanda hayata geçirmiştir. İnternette kadın girişimcilerin daha sık yer almasını diliyoruz.

 19. Murat Erdör dedi ki:

  Sene olmuş 2015, ismi geçenlerin hepsi çok değerli ama son zamanların en gündemdeki kişisi Natali Yeşilbahar, sürdürülebilir olmak güzel bişi.

Bir Yorum Yazın