E-Kart sitelerinin durumu ve potansiyel fırsatlar

E-Kart sitelerinin durumu ve potansiyel fırsatlar

Elektronik kart dediğimiz internet üzerinden mail yoluyla gönderilen kutlama kartları e-postaların yeni olduğu dönemlerde çok popülerdi. Bir çok sitede bu işte rekabet içindeydi. Bu dönemden sonra  ekart siteleri birer birer yok oldu ve sadece büyük portalların ekart servisleri hayatta kaldı. Mynet, Turk.net, E-Kolay gibi portallar bu işe devam ediyor.  Bu portalların servisleride ilkel mail adresini yaz, resmi seç gönderden ileriye gitmiyor. Başka bir özel girişimde bulunmamakta, en azından benim bildiğim yok varsa lütfen paylaşın.

Aslında çok da zor bir iş olmamasına rağmen bu alanda özel girişimci bulunmamakta. Grafik olarak desteklenmiş, gelişmiş özelliklere sahip bir e-kart hazırlama aracıyla çok trafik çekilen bir ortam yaratılabilir. Aynı servisin sosyal ağlarla entegrasyonu yapılararak, kullanıcı tabanını gelişletip farklı işlere yönelmesi de mümkün.

Yabancı sitelerden örnek verecek olursak, MyPunchBowl online organizasyon planlama ve davetiye gönderme sitesi olarak yayın yapıyordu. Dün kendi bloglarından yaptıkları açıklamayla, servisleri arasına e-kart gönderme eklendi. Daha önce davetiye hazırlamak için kullandıkları gelişmiş görsel editörleri e-kart için tekrar düzenlenmiş ve ortaya kolay kullanımlı özel e-kartlar hazırlayabileceğimiz bir araç çıkmış. Aracın özelliklerini sayacak olursak; font değiştirme, kartın rengini değiştirme, gönderilecek kartın üzerine resim eklemek gibi aksiyonlar mevcut. Ayrıca ekartınızı Twitter ve Facebookta paylaşmak da mümkün.

Ne yazık ki Türkiye'de yukarıda saydığım e-kart sitelerinin hepsinde sadece kart seçip, mail adresi yazılıp gönderiliyor. Gelişmiş bir e-kart aracı hazırlanmamış, sosyal ortamlarla da herhangi bir etkileşim içerisine girilemiyor.

Ülkemizdeki 26 milyon internet kullanıcısının büyük çoğunluğunu temel internet kullanıcısının oluşturduğu düşünüldüğünde e-kart üzerine yoğunlaşmış bir servisin trafik yönünden sıkıntı çekmeyeceğini düşünüyorum. Hevesli girişimcilerin dikkatine...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.