Web tarayıcıları arasındaki savaş 2011'de kızışacak
Web Tarayıcılari

Web tarayıcıları arasındaki savaş 2011'de kızışacak

Geçtiğimiz günlerde Firefox’un üreticisi Mozilla Foundation 2007 finansal yılına ait rakamlarını açıkladı. Rakamlara göre Mozilla’nın gelirleri 2007 yılında %12 artarak 75 milyon dolara ulaşmış. Fakat ilginç olan bu gelirlerin %88’ini oluşturan 66 milyon doların Google ile yapılan reklam ortaklığından gelmesi. Google’dan gelen gelir bir önceki yıl 57 milyon dolar seviyelerindeydi. Dolayısıyla Mozilla’nın gelirleri tamamen Google’dan gelen paraya dayanıyor. Bu paranın da iki kaynağı var; Firefox’daki Google arama kutusu ve Firefox-Google açılış sayfası.

Google ile Mozilla arasındaki reklam anlaşması 2008 yılında sona erecekti, fakat iki şirket geçtiğimiz Ağustos ayında anlaşmalarını 2011 yılına kadar uzattıklarını açıkladılar. Peki 2011 yılından sonra ne olacak?

Göstergeler Mozilla’nın kaderinin büyük ölçüde Google’ın elinde olduğunu gösteriyor. Özellikle Chrome'un piyasaya sürülmesiyle beraber Mozilla'nın geleceği daha da riske girdi diye düşünüyorum.

Google bugüne kadar Microsoft ile başa çıkabilmek için Mozilla’ya güveniyordu. Fakat Firefox her ne kadar %18.63’lük kullanım oranıyla en çok kullanılan ikinci taracıyıcı konumunda da olsa, Explorer’ın payı hala %73’ün üzerinde. Mozilla, Microsoft’dan pazar payı çalmaya devam ediyor. Fakat bugünkü büyüme oranlarına göre Firefox’un Internet Explorer’ın pazar payını yakalaması için yaklaşık 20 yıl geçmesi gerektiği tahmin ediliyor. Chrome konusundaki agresif büyüme hedefleri düşünüldüğünde, Google’ın tarayıcı obsesyonunu gidermek için bu kadar beklemeye niyeti yok gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde, Google yaptığı açıklama ile önümüzdeki yıldan itibaren bilgisayar üreticileri ile anlaşmalar yaparak, Chrome’un bilgisayarda yüklü olarak gelmesini sağlamaya çalışacağını belirtti. Internet Explorer’ın bu kadar çok kullanılmasındaki en önemli sebeplerin başında da Microsoft'un yaptığı benzer anlaşmalar geliyor. Bunun yanında Google aynı açıklamada Chrome'un Linux ve Mac versiyonları için çalışmalarını sürdürdüğünü de belirtti.

Mozilla ile anlaşmasını 2 yıl daha uzatarak, bence Google kendine Chrome’u geliştirmek için zaman tanımış oldu. Eğer Google istediği seviyeye ulaşırsa muhtemelen 2011 yılında Mozilla’nin fişini çekecek. 2011 yılı uzun bir aradan sonra iki kutuplu web tarayıcısı savaşlarının başlangıcı olacak gibi duruyor.

Yorumlar (11)
 1. Spekulasyon tamam da bu kadari pes, Google neden mozillanin fisini cekecekmis ki? Google'in isine gelen sey acik ve hizli internet, Firefox bunu sagladigi muddetce Google'in isine gelecektir. Google'in sadece Chrome olsun diye bir derdi oldugunu mu zannediyorsunuz? Chrome amacina ulasmaya basladi bile, hem Firefox hem safari hemen javascript motorlarinin cok daha hizli versiyonlarini cikarmak icin yarisa girdiler, yani IE nal toplamaya devam edecek.

  Diger taraftan Mozillanin kaderi de Google'in elinde degil ki, su anda muhtemelen en iyi teklifi Google yapiyor, 2011 den sonra baskasiyla anlasmamalari icin bir sebep yok.

  Bir de, ben olsam obsesyon degil "saplanti" veya "takinti" derdim, daha guzel otururdu

 2. 2011'de sözleşmeyi daha düşük bütçelerle yenilemeleri daha muhtemel bence. Firefox IE'nin pazar payını çalmaya devam ederken, Chrome'un stabil ve non-beta bir versiyonu da piyasada olursa IE için zor günler başlar.

  Çünkü ortada şöyle de bir problem var. Eğer Firefox'un fişi çekilirse piyasanın beşte birine sahip olan bir tarayıcıdan insanlar Chrome'a da kayabilir, Opera'ya da.. Google'ın bu riski alacağını sanmıyorum.

  Ah şu Firefox bu kadar hantal olmasa, kim takar Chrome'u ya.. Neyse..

 3. Onur Taner Onur Taner

  Opera'dan başka tarayıcı tanımam.

  Ancak bazı durumlarda IE kullanmaktan da sakınmam.

 4. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Bence de mozilla bugüne kadar her ne kadar google ile çok iyi reklam anlaşmaları yapmış olsa da asla google'a gebe değil. Firefox bugün bu kadar yaygın kullanılmaya başladıysa 2011 yılındaki pazar payını da hesaba katarsak nasıl Firefox'un işinin bitebileceğini söyleyebiliriz? Internet reklamcılığı konusunda söz sahibi birçok dev firma var ve birçok alternatif gelir kaynağı üretilebilir.

  Tarayıcılarla ilgili olarak da şunu söyleyebilirim. Ben bundan 6 ay öncesine kadar ie kullanıyordum ve eğer ie de sorun yaşarsam sayfayı firefox'ta o da olmadı operada açarak sorunu atlatıyordum ama şimdi tam tersi bir durum var. Sürekli kullandığım tarayıcı Firefox ve onda açılmayanları sırasıyla opera ve ie'de deniyorum. Firefox'un eklenti desteği çok iyi ve artık eskisine göre daha stabil. Bana göre bu tamamen alışkanlık meselesi, bir opera kullanıcısı da aynı sözleri opera için sarfedebilir. Firefoxda eklentiyle gelen özellikler operada doğrudan yüklenebilir v.s.. Doğruluğunu veya kaynağını tam bilmiyorum ama fikir verebilir: http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

  Tahminimce browser istatistikleri bu sitenin kendi ziyaretçilerinin bilgilerini içeriyor. Site de bilgisayar ve internet teknolojileriyle ilgili olduğundan firefox bu derece yüksek yüzdeli görünüyor olabilir.

 5. Mozilla, Firefox 1'i çıkardığında ufacık bir büroda çalışan 10 çalışanı vardı, kullanıcılarının bağışlarıyla New York Times'a 250 bin dolar karşılığında 2 tam sayfa reklam vermişti.

  Google gider, Yahoo gelir; Yahoo gider, Microsoft gelir. Gelmese de Mozilla açık kaynak dünyasının gönüllüleri tarafından desteklenir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Fişinin çekilmesi falan hikaye...

 6. "Firefox'un fişini çekmek" gibi bir tabir kullanan kişi; program tasarımından, geliştirme işleminden pek anlamıyor, yazılım dünyasını tüccarlıktan ibaret sanıyordur. Bazı kimseler (ki microsoft müdavimleri oluyor genelde bunlar) zamanında "Netscape"in bitecegini dergi köşelerinde dillendirirken bizler "nasıl ya imkansız ki böyle bir şey?" diyorduk. Çünkü yazılım dünyasında ticaretten ağır basan bazı yitirilemez beceriler olduğunu biliyorduk ve netscape'te bunların varolduğunu apaçık görüyorduk. Sonuç "firefox" olmuştu, özgür bir biçimde... Daha da hoşumuza gidecek bir şekilde... Chrome inanılmaz güzel bir gelişme. Ki çıkışı büyük bir heyecan uyandırdı hepimizde. Her gelişmeyi "ticari rekabet"ten ibaret gören sizler büyük ihtimalle Chrome ve Firefox'un oluşturduğu yelpazenin ne demek olduğunu anlayamayacaksınız. "Yelpaze" kelimesini dahi bu cümle içinde ticari anlamda anlıyorsunuz muhtemelen, başka bir ihtimal veya anlayış kabiliyeti düşünemiyorum :) Yelpazeyi yazılım becerileri ve temelleri olarak anlayınız lütfen :)

 7. Kerem Özkan Kerem Özkan

  Google gibi borsada işlem gören binlerce ortağı olan kar amaçlı bir sirketin, geleceğe yonelik stratejileri hakkında konuşurken finansal hesapların ve beklentilerin belirleyici olması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta Google amme hizmeti yapan bir şirket değil ve Chrome’u geliştirmesindeki amaç da tabiki ticari beklentiler. Google’ın hissedarlarının Google’ın kaynaklarının kar amacı gütmeyen bir proje için kullanılmasına izin vermeyecekleri de ortada.

  Burada gözden kaçan önemli bir nokta var. Chrome’un altında agresif ticari beklentiler olmasa, Google bilgisayar şirketleri ile anlaşmalar yapıp, Chrome’un bilgisayarlarda hazır olarak gelmesi için bu kadar çok uğraşmaz. Bu tam olarak Microsoft’un IE’yi pazar lideri yapmak için uyguladığı strateji. Bilindiği gibi Windows’u satın alan herkes IE’yi de almış oluyor.

  Bence 2011 yılında Google, Chrome için düşündüğü hedefleri tutturursa, Mozilla ile olan anlaşmasını iptal etmek için bir dakika bile düşünmez. Ondan sonra Mozilla nasıl bir strateji belirler bu başka bir tartışma konusu. Bence yine büyük bir şirketin kanatları altına girmekten başka olmayacaktır.

 8. Emin Tufan Çetin Emin Tufan Çetin

  Firefox'u kullanan milyonlarca insan var. Ben şahsen ne olursa olsun Firefox kullanmaya devam edeceğim. Microsoft IE'nin 100. sürümünü çıkarsın Microsoft yine Microsofttur. Açık kaynak dünyası Firefox'u her zaman destekleyecektir şüpheniz olmasın.

 9. "2011 yılında Mozilla’nin fişini çekecek" ifadesi bana da komik geldi. Google desteğini kesmesi demek Mozilla bitecek demek değildir. Google amme hizmeti yapmıyor zaten. Mozilla Firefox'ta Google arama motorunun reklamı ve tanıtımı oldukça yapılıyor.

  Geçtiğimiz günlerde Google, SUN'ın StarOffice yazılımını kendi yazılım paketinden çıkardı. Çünkü Google kendi web tabanlı ofis çözümünü öne çıkarmak istiyor. E bu hamleye karşı Sun ne yaptı? Microsoft ile anlaştı. JRE yüklerken önerdiği Google toolbar yerine MSN toolbarını önerecek bundan sonra. Yani kimse kolay kolay kimsenin fişini çekemez. Bugün Google vardır yarın Firefox için bir çok talipli çıkacaktır.

 10. Barış Mert Gezer Barış Mert Gezer

  Bedava internet tarayıcısı dağıtmanın ekonomik getirileri nelerdir acaba? Örneğin mozilla arama işlerinde google'ı ön plana çıkararak google'dan para alıyor demişsiniz. Bunun dışında sık kullanılanlar menüsüne kendi servislerini eklemek olabilir. Başka ne gibi önemli getirileri vardır?

 11. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

  - Opera bundan en karlısı çıkar.

  - Google'nin amacı firefoxu bitirmek değildir bence

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri