Web tarayıcıları arasındaki savaş 2011'de kızışacak

Web tarayıcıları arasındaki savaş 2011'de kızışacak

Geçtiğimiz günlerde Firefox’un üreticisi Mozilla Foundation 2007 finansal yılına ait rakamlarını açıkladı. Rakamlara göre Mozilla’nın gelirleri 2007 yılında %12 artarak 75 milyon dolara ulaşmış. Fakat ilginç olan bu gelirlerin %88’ini oluşturan 66 milyon doların Google ile yapılan reklam ortaklığından gelmesi. Google’dan gelen gelir bir önceki yıl 57 milyon dolar seviyelerindeydi. Dolayısıyla Mozilla’nın gelirleri tamamen Google’dan gelen paraya dayanıyor. Bu paranın da iki kaynağı var; Firefox’daki Google arama kutusu ve Firefox-Google açılış sayfası.

Google ile Mozilla arasındaki reklam anlaşması 2008 yılında sona erecekti, fakat iki şirket geçtiğimiz Ağustos ayında anlaşmalarını 2011 yılına kadar uzattıklarını açıkladılar. Peki 2011 yılından sonra ne olacak?

Göstergeler Mozilla’nın kaderinin büyük ölçüde Google’ın elinde olduğunu gösteriyor. Özellikle Chrome'un piyasaya sürülmesiyle beraber Mozilla'nın geleceği daha da riske girdi diye düşünüyorum.

Google bugüne kadar Microsoft ile başa çıkabilmek için Mozilla’ya güveniyordu. Fakat Firefox her ne kadar %18.63’lük kullanım oranıyla en çok kullanılan ikinci taracıyıcı konumunda da olsa, Explorer’ın payı hala %73’ün üzerinde. Mozilla, Microsoft’dan pazar payı çalmaya devam ediyor. Fakat bugünkü büyüme oranlarına göre Firefox’un Internet Explorer’ın pazar payını yakalaması için yaklaşık 20 yıl geçmesi gerektiği tahmin ediliyor. Chrome konusundaki agresif büyüme hedefleri düşünüldüğünde, Google’ın tarayıcı obsesyonunu gidermek için bu kadar beklemeye niyeti yok gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde, Google yaptığı açıklama ile önümüzdeki yıldan itibaren bilgisayar üreticileri ile anlaşmalar yaparak, Chrome’un bilgisayarda yüklü olarak gelmesini sağlamaya çalışacağını belirtti. Internet Explorer’ın bu kadar çok kullanılmasındaki en önemli sebeplerin başında da Microsoft'un yaptığı benzer anlaşmalar geliyor. Bunun yanında Google aynı açıklamada Chrome'un Linux ve Mac versiyonları için çalışmalarını sürdürdüğünü de belirtti.

Mozilla ile anlaşmasını 2 yıl daha uzatarak, bence Google kendine Chrome’u geliştirmek için zaman tanımış oldu. Eğer Google istediği seviyeye ulaşırsa muhtemelen 2011 yılında Mozilla’nin fişini çekecek. 2011 yılı uzun bir aradan sonra iki kutuplu web tarayıcısı savaşlarının başlangıcı olacak gibi duruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.