Facebook Twitter'ı gerçekten almak istiyormuş?
Genel

Facebook Twitter'ı gerçekten almak istiyormuş?

Bir süredir ortalıkta dolaşan "Facebook, Twitter’ı almak istiyor" dedikodusunun, AllThingsD’den Kara Swisher’in yazdığı yazı sayesinde gerçek olduğunu öğrendik. Yapılan habere göre Facebook, Twitter’a karşılık 500 milyon dolarlık Facebook hissesi önermiş. Fakat önerilen hisse sayısı, Facebook’un 15 milyar dolarlık değeri üzerinden belirlenmiş. Gerçekçi olmayan bu değer üzerinden hisse almak Twitter yatırımcıları tarafından uygun bulunmamış ve sonuçta anlaşma gerçekleşememiş.

Facebook’un 15 milyar dolarlık değeri geçtiğimiz yıl Microsoft’un gerçekleştirdiği 240 milyon dolarlık yatırım üzerinden belirlenen bir rakam.  Bugünlerde Facebook’un gerçek değeri olarak tahmin edilen rakam 5 milyar dolar. Bu değer üzerinden düşünüldüğünde, Twitter’a önerilen hisselerin değeri 150-200 milyon dolar aralığında bir rakama denk geliyor.

Aslında 150 milyon dolar bile aldığı son VC yatırımda, Twitter’a biçilen 98 milyon dolarlık değerin üzerinde bir rakam. Fakat Facebook’un önerdiği rakam hisse değişimine dayandığı için, 150-200 milyon dolar arasında bir değer Twitter yatırımcılarına az gelmiş olmalı. Belki 150 milyon dolar nakit olarak önerilseydi, bugün Twitter Facebook’un bir parçası olmuştu. Fakat, Facebook’un içinde bulunduğu nakit sıkıntısı düşünüldüğünde bu kadar yüksek nakiti şirket alımı için kullanması pek mümkün görünmüyor.

Ben Facebook’un kendi gelir modelini oluşturmadan, böyle bir alım gerçekleştirmesini doğru bulmuyorum. Facebook'un ihtiyacı olan, kendini para kazandıran bir şirket haline çevirmek. Bunu da Twitter’ı alarak gerçekleştiremez.

Yorumlar (5)
 1. Twitter daha kendisi gelir modelini oluşturamamış bir şirketken Facebook'a nasıl para kazandıracak? Facebook ne düşünerek böyle bir işe girişmiş anlayamadım doğrusu. Twitter Facebook'a değer katar belki ama Facebook bu değeri nasıl paraya çevirir orası biraz karışık gibi geldi bana...

 2. Barış Barış

  Twitter ı pek kullanan birisi değilim (hiç kullanmıyorum daha doğru olur)

  Ama bir application geliştirip facebook a yazılan her statusuda kendi sistemlerine geçirebilirler.

  Ama gerçekten twitter ın üye sayısının çok olması meraktan kaynaklanıyor sanırım.Merak eden herkes sisteme üye oluyor acılan accountlar o şekilde kalıyor.Aktif olarak sürekli kullanmak şayet bana zor geliyor.

  Ama twitter OGO benzeri ama USB BELLEK kadar ufak birşey çıkartıp 5-10 a piyasaya sürse.Bununla web e durumumuzu gönderebilsek güzel olurdu(sonuçta herkes cep telefonunadn internete girip twitter a bağlanmaya uğraşmaz)

  Ciddi bir yatırım gerektirir ama GPS destekli bu alette Oanda bulunduğunuz nokta ve durumunuzu yazabilirsiniz. DÜşünsenize kaybolduğunuzda bu alete yazıyorsunuz bulunduğunuz nokta zaten twitter da sizin adınıza beliriyor ve size yardımcı olacak kişiler gelebiliyor.

  İşteyim ve kafam karışık:)

  Çok uzun ve karışık bir yorum oldu kusra bakmayın :)

 3. Onur Taner Onur Taner

  Facebook gibi Opera Browser düşmanı bir site neredeyse hiç görmedim! Onun yüzünden kullandığım 3 bilgisayarın 2'sinde Opera'yı öldürdü, 1 bilgisayarı da çökertmeyi başardı!

  Konuya dönecek olursak ta durumunu yazmak yerine özlü söz yazan ameleler kaynadıkça ( :D ) Facebook twitter'ı almasın.

 4. Alaettin Ayar Alaettin Ayar

  Diğer yandan Facebook'un nakit $100 milyon teklif ettiği ve bunun da kabul görmediği gibi dedikodular da var ortalıkta. Bir de Fred Wilson'ın bir yazısı vardı twitter için. Aynı durumun Facebook için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Tabii bu arada iki şirketin de kendilerini idame ettirmesi gerekiyor ancak altın değerinde olduklarından vc'ler böyle bir kriz olursa (nakit sorunu) yatırım yapmaktan çekinmeyeceklerdir yine...

 5. Baturalp Baturalp

  kara swisher'ın yazısı büyün oranda doğru olsa da evan williams'a $100 milyon kadar nakit önerildiği de doğrulanan haberler arasında. yine de twitter satın almaya yanaşmıyor. bence şimdilik iyi de ediyor. bunla ilgili bazı detayları bloguma da yazdım, ilgisini çekenler okuyabilir: http://bet3.baturalptorun.com/2008/11/24/facebook-twitteri-satin-alir-mi/