Zynga, Facebook Connect'li ilk iPhone oyununu yayınladı

Zynga, Facebook Connect'li ilk iPhone oyununu yayınladı

Geçtiğimiz günlerde hizmete sunulan ve bizimde haberini yaptığımız Facebook Connect ilk meyvelerini vermeye başladı. Facebook ve MySpace gibi sosyal ağlara oyun uygulamaları hazırlayan Zynga, iPhone için geliştirdiği Live Poker oyununa Facebook Connect ile bağlanma imkanı sağladı

Bu hizmetle birlikte iPhone'nundan Poker oynamak isteyenler Facebook'tan arkadaşlarını masalarına davet edip, uzun Poker geceleri geçirebilecekler. Tabi iPhone'larının şarjı izin verdiği müddetçe.... Oyunda Facebook dışında Myspace, Bebo, Hi5 ve Zynga'nın kendi profilini de kullanmak mümkün.

Facebook ve MySpace'de en çok oynanan oyunlarından olan Texas Hold'em Poker'in yaratıcısı da olan Zynga, sosyal ağlar ve mobil uygulamaları birleştirerek geleceğin oyun kültürünün en önemli oyuncularından biri olmaya aday.

Zynga oyunlarını çeşitli sosyal ağlarda profillerine ekleyen oyuncu sayısı 10 milyonu geçiyor. Günlük aktif oyuncu sayısı ise 4 milyon civarı olarak söz ediliyor. Apple CEO'su Steve Jobs'un 2008 sonu iPhone 3G satış tahmininin 10 milyon olduğu göz önüne alındığında, Zynga networküne Live Poker ile bir kaç milyon kullanıcı daha dahil olacak diyebiliriz.

Sosyal ağlara yönelik oyun geliştirmenin geleceğinin çok parlak olduğu ve bu piyasadaki şirketlerin milyon dolarlık yatırımcılar bulabildiği görülürken, Türkiye'de neden bu piyasaya ciddi olarak iş yapan şirket bulunmadığı ise büyük bir soru işareti. Bir örnek verecek olursam, Facebook'un en popüler oyunlarından 4'üne imza atan Londra merkezli Playfish geçtiğimiz ay $17 milyon yatırım aldı ve toplam yatırım miktarını $20 milyon'un üzerine çıkardı.

Çok fazla ciddi alınmaması gerektiğini önersek de alternatif azlığından Alexa Türkiye 100'e bakarsak, listede bir kaç tane oyun sitesi görüyoruz. Bu sitelerin günlük ziyaretçi sayıları milyonları buluyor. Çok basit bir analiz olsada genel olarak şunu çıkartabiliriz ki, Türk internet kullanıcısı söz konusu olunca online oyun piyasası kesinlikle dikkate alınması gereken ve fırsatlarla dolu bir alandır...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.