Facebook Connect 30 Kasım'da hayata geçiyor
Fırsatlar

Facebook Connect 30 Kasım'da hayata geçiyor

Facebook-Connect

TechCrunch'ın haberine göre, Facebook platformuna yeni bir soluk getirecek ve kullanan sitelerde Facebook profilinizi kullanabilmenizi sağlayacak olan Facebook Connect 30 Kasım'da genel kullanıma sunuluyor.

Facebook üzerinde kullandığınız gerçek isim ve gerçek profil bilgilerinizle her sitede yeni profil yaratmanıza gerek bırakmayacak olan platforma en büyük umudu yine Facebook'un kendisi bağlamış durumda. Kendi çalışanlarının bir bölümü tarafından dahi öldüğü söylenen Facebook platformu, Connect ile yeniden hayat bulmayı umuyor.

Facebook'un uygulama geliştiricileri içeride uygulama geliştirmeleri için teşvik etmesi ve buna ek olarak şirketin fbFund üzerinden çalışmalara fon sağlama çalışmaları bugüne kadar tam olarak başarıya ulaştı diyemeyiz. Aynı zamanda tüm bunlara rağmen Facebook platformunda kullanıcıyı tam olarak kendine bağlayacak uygulamalar da hala bulunmamakta. Facebook Connect ile şirket içeriye uygulama geliştirmek yerine dışardaki uygulamalara profil sağlayarak yerini sağlamlaştırmayı amaçlıyor.

Facebook Connect'in kullanıcılarına sağlamayı amaç edindiği 5 ana özellik üzerine kurulu.

 • Güvenli Kimlik Doğrulaması : Facebook geliştiricilere sunduğu doğrulama servisleriyle kullanıcılarının profil sorunlarının ve güvenlik açıklarından kaynaklanan olası problemlerinin önüne geçiyor ve bu sayede kullanıcıya güvenli bir ortam sunmayı hedefliyor.
 • Gerçek Kimlik : Facebook gerçek isim ve gerçek kimlik üzerine kurulu olduğu için entegre olduğu servisler için bilgi doğruluğu sağlayacak. Ayrıca kullanıcılar profillerindeki bilgileri, resimleri, arkadaşlarını, etkinliklerini, gruplarını ve diğer verilerini web üzerinde farklı servislere taşıyabilecekler.
 • Arkadaşlar : Kullanıcılar Facebook üzerinde bağlantıda oldukları arkadaşları ile farklı servisler üzerinde de bağlantıda olabilecekler.
 • Dinamik Gizlilik Ayarları : Facebook üzerinde yapabildiğiniz gizlilik ayarlarınız aynen profilinizi kullandığınız diğer sitelerde de geçerli olacak. Sadece istediğiniz kullanıcıların bilgilerinize ulaşabilmesi sağlanacak.
 • Sosyal Paylaşım : Facebook Connect kullanarak ulaştığınız web sayfalarında yaptığınız aksiyonlar Facebook beslemesinde, istek ve uyarılarında görüntülenecek. Bu şekilde tek Facebook hesabınızdan bütün sitelerde olup bitenden haber ve uyarılar alabileceksiniz.

Facebook, Facebook Connect sayesinde OpenID ile olan mücadelesini kazanacak mı? Bunu şüphesiz önümüzdeki günler gösterecek ve şirketin internet üzerindeki gerçek kimlik vizyonunun merkezi olup olamayacağını belli edecek.

Diğer taraftan Facebook'un Türkiye'deki popüleritesini düşünürsek yeni web girişimleri hayata geçirmek isteyenlerin Facebook Connect'i ciddi olarak düşünmesi de etkili ve değerli olacaktır.

Yorumlar (5)
 1. Bekliyoruz...

 2. M.deniz Oktar M.deniz Oktar

  profil tasinabilirligi konusunda cok onemli adimlar. bir cok gelistirici boyle adimlari bekliyor ancak su da bir gercek ki FB nin API si ile bu gune kadar paylastigi datalar sadece kendilerini koruyacak sekilde. FB applicationu olarak adam gibi bir uygulama goremedim. FB, datanin kendilerine ait oldugunu idda ettigi surece de bu zor. Ornegin API de kullanicinin arkadas bilgilerini cekebiliyorsunuz fakat bunlari store etmeniz yasak. Oysa buna kullanici izin verse bile yasak.

 3. Bir de buna ek olarak, Microsoft LiveID'yi OpenID ile uyumlu hale getireceğini duyurmuştu. ( http://mashable.com/2007/08/20/windows-live-web-id-authentication/ )Myspace'in hali de pek güzel olmadı Data Availability sonrasında... Bana soracak olursanız kısa vadede Facebook Connect avantajlı gibi görünse de uzun vadede OpenID en yaygın kullanılan kimlik denetimi uygulaması olacak.

 4. Umarım FB Connect Facebook'un işlevselliğini arttırır ki hali hazırda varolan pasif(FB'dan çıkmayan introvert kullanıcı) Facebook kullanıcısını da hareketlendir.

 5. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Bi kaç algoritması var diye, medyanın gazıyla bu kadar ünlü oldu diye, insanlara farkında olmadan da olsa spam mail attırıyor diye facebook büyüdü ise bu ne onu ne algoritmasını harika yapar.

  Emini bir anket yapılsa facebook mu daha güvenilir yoksa yahoo mu diye, yahoo açık ara birinci olacaktır. Türkiye dışından bu kadar abartıldığını düşünmüyorum.

  Ayrıca profil taşınabilirliği işinin web 3.0 için önemli fakat bu kadar öncelikli olacağınıda sanmıyorum. Bir de merak etmemek elde değil, bu işlerin geliri nasıl olacak ?