Microsoft'dan web tabanlı Office

Sonunda bu da oldu. Microsoft, bugün yaptığı açıklama ile Microsoft Office`i önümüzdeki dönemde web uygulaması olarak internet tarayıcıları üzerinde çalışacak şekilde sunacağını açıkladı. Web tabanlı olarak sunulacak olan Office programları arasinda Word, Excel, PowerPoint ve OneNote yer alıyor.

Web versiyonları, masa üstü yazılımları kadar kapsamlı olmasa da, web sürümünde kullanıcılar internet tarayıcıları üzerinden Word, Excel, PowerPoint veya OneNote dosyaları yaratabilecek, yarattıkları dosyaları editleyebilecek ve onları web üzerinden istedikleri kullanıcılarla paylaşabilecek.

Web tabanlı Office uygulamaları Office Live Workspace üzerinden hem ücretli uyelik sistemi ile hemde bazı versiyonları için reklam gösterimi karşılığında badava sunulacak. Ayrıca toplu lisans anlaşmaları da opsiyonlar arasında yer alıyor. Uygulama Firefox ve Safari’yi de destekliyor ve tıpkı Google’ın benzer ürünleri gibi HTML ve Javascript ile geliştirilmiş. Microsoft bu defa Silverlight kullanmamış fakat gelecek versiyonlarda Silverlight kullanmayı planlıyormuş.

Yeni uygulamaların sene sonuna doğru açılması bekleniyor. Bu arada bir sonraki masa üstü Office yazılımında, dosyaların web üzerinden paylaşılmasını sağlayan opsiyonlar da yer alacakmış.

Microsoft Office ürünleri hem şirketler hem de kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.  Microsoft Office ürünleri pazar lideri konumunda bile olsa, Zoho ve Google’ın Office benzeri web uygulamaları pazar paylarını hızla artırmakta. Özellikle web tabanli uygulamalardaki kollektif olarak dökümanları edit edebilme özelliği Google Docs ve Zoho’un hizla artan populeritesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi. Microsoft'un Office programını İnternet tarayıcılarına uyarlaması Google'a karşı rekabetçi pozisyonunu korumak adına atılmış doğru bir adım. Microsoft arama pazarında Google ile rekabet etmek yerine, uzun dönemli stratejisini sahip olduğu yazılımları internet'e uygulamak üzerine kurmalı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.