AliBaba.com HemAlHemSat.com'a ortak oldu!
E-Ticaret

AliBaba.com HemAlHemSat.com'a ortak oldu!

GÜNCELLEME: AliBaba.com tarafından bize yapılan bildirimde böyle bir ortaklığın söz konusu olmadığı bildirildi. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi aldığımızda güncelleme yapıyor olacağız.

Aslında 1 hafta kadar önce aldığımız bir duyumdu ancak bilgimizi netleştirmeden paylaşmak istememiştik. Bugün farklı kaynaklardan da doğruladıktan sonra AliBaba.com'un HemAlHemSat.com'un çoğunluk hissesini satın alarak bir süre önce zor zamanlar geçiren servise ortak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu satın alma öncesinde HemAlHemSat.com'un yönetim kademesinde de değişikliler olduğunun haberini aldık, ancak bu konuda henüz kesin paylaşım yapmamız doğru olmayacaktır.

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından olan AliBaba.com'un HemAlHemSat.com'a ortaklığı ile birlikte ülkemizde bu alanda nelerin değişeceğini merak ediyorum. Çünkü TurkTicaret.net ile AliBaba.com'un sıcak ilişkileri olduğunu biliyoruz. Söz konusu satın alma haberi içinde TurkTicaret.net'in payı olup olmadığını bilemiyorum ancak olabilirliğini de oldukça yüksek görüyorum. Detaylı bilgi sahibi olduğumuzda paylaşıyor olacağız.

Diğer taraftan eBay ortaklığındaki GittiGidiyor'un AliBaba ortaklığındaki HemAlHemSat.com'la Türkiye e-ticaret pazarında önemli bir rekabet noktasına geleceğini de tahmin ediyorum. eBay'in GittiGidiyor'daki hissesini artırıp artırmayacağı henüz duyurulmamış olsada, AliBaba'nın bu kulvara girişinin GittiGidiyor için değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum, ki değerlendireceklerdir.

Elbette hali hazırda alanında lider olan GittiGidiyor'un 2009 başında Türkiye pazarına gireceğini daha önce duyurduğumuz eBay'in sahibi olduğu PayPal ile olası entegrasyonu sayesinde sağlayacağı avantajı da gözardı etmemek gerekiyor. Bunun yanında Doğan Grubu'nun halen HemAlHemSat.com'da azınlık hissesi olduğu söyleniyor ve grubun şirketlerinin oldum olası online ödeme sistemleri ile ilgili olduğunu da unutamayız.

Bir dipnot olarak PayPal.com.tr adresinin ve PayPal Türkçe sayfalarının da yayında olduğunu kısacık geçmiş olalım.

Bu kadar kriz konuşurken aynı gün için Türkiye internet pazarından iki satın alma/yatırım haberi vermiş olmak şahsen beni memnun etti. Umarım bu parlak tablo sakinlik evresinde olduğunu düşündüğümüz pazarımız için bir devamlılık sağlar.

Yorumlar (16)
 1. Deniz Oktar Deniz Oktar

  @mehmet: ama yine de bu konudaki yorumlar onaylaniyor. :)

 2. Serhat Arsal Serhat Arsal

  İsme bakarmısınız? Hem Al Hem Sat .com...Zuhahahaha...Ya bu insanlar interneti ne sanıyorlar ya? Yakında özhepsiburada.com öz e-ticaret.com gibi bize özgü saçmalıklar da görürsek internette kimse şaşırmasın.İnternet globaldir.Bir ürün ortaya süreceğiniz zaman vereceğiniz isimler dünya çapında heryerde geçerli olan ve akılda kalan isimler olmalı.

  Hem Al Hem Sat.com'a gelince gayet sıradan ve basit bir ürün.Arkasında bulunan Doğan grubunun reklam gücüyle bir balon gibi şişirilmiş ve sıradanlığı ile insanı bezdiren bir taklit sadece.Bu Doğan grubu internet aleminden çekilmeden internet dünyasında taşlar yerine oturmayacak.Reklam gücünü kullanarak çöpü sapı altın gibi göstermekten ve milleti kibarca kazıklamaktan vazgeçsinler artık.Gerçekten kaliteli ürünler hakettiği değeri görsünler.

 3. Önder Eren Önder Eren

  ilginç bir satın alma olmuş. ebay karşısında şansları olduğunu düşümüyorum ama tekrar rekabet ortamı yaratacak olması sevindirici.

 4. Can Yılmaz Can Yılmaz

  Alibaba'nın bu sayede Türkiye sektörüyle daha yakınlaşması sevindirici. Daha geçen yıla kadar erişimi durdurulmuş bi sayfayken şimdi ilgili sektörün en büyük 2. kuruluşuna ortak oldular. Hakikaten ilginç bi yer ülkemiz. :)

 5. Dogan icin cok basarılı bir exit olmus, hemalhemsat'ı ancak sektörü tanımayan biri alabilirdi.

 6. Turkiye'de eksik rekabetin yasandigi bir sektor. Ayrica, urun listeleme icin para odenen ender pazarlardan Turkiye. Iki taraf icin de cok karli bir satin alma bence.

  Gittigidiyor icinde iyi haber oldugunu dusunuyorum. Tek basina sektoru buyutmeye calismak cok zor bir is. Dogan grubu tekrar promosyona baslamasi, gittigidiyor.com a da olumlu katkisi olacak.

 7. Arda'nin yazilarini ozlemisiz, ozledigimiz bir taraftan da bu gibi yatirim haberleri...

 8. Bence alibaba.com hata yaptı diye düşünüyorum. Hemalhemsat.com başarılı bir sayfa değildi. Gittigidiyor ile kıyaslanamaycak kadar kontrolsüz ve fonksiyonel olmayan bir sayfa. Ayrıca hemalhemsatın yönetim ekibide gg gibi başarılı isimlerden oluşmuyordu.

  Fakat alibaba'nın atakları ile hemalhemsat gg nin dişine göre bi rakip olacaktır kanısındayım. ama ölü yatırım mı? Bence ölü yatırım. Fayda bizim sektörümüze.

 9. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Güzel bir haber. Eğer gerçekten böyle sonuçlanırsa çok değerli bir internet firması sektöre rekabet getirerek daha iyi yerlere gelmesi için büyük bir adım atmış olacak.

 10. Mustafa Duran Mustafa Duran

  Arkadaşlar haber dogru değil.

  İşin doğrusu Alibaba turkticaret.net ile bu işi yapamayacağını anladı. Şimdi kendilerine pazardaki en güçlü oyuncuyu seçmeye çalışıyorlar. Yakında Türkiye için de çok faydalı olacak bombayı duyacaksınız. Kendinizi fazla zorlamayın.

 11. Hızır Hızır

  Merhabalar. Ben bu linl'i hemalhemsat sitesinde neler oluyor diye ararken gördüm.Yazılarınız gerçektende çok ilginç. Neler oluyor dedim çünkü, 300 YTL'lik dijital bir 2 inci el fotoğraf makinası alayım dedim, cihaz elime ulaştığında beklentimi karşılamadığı için sahibine geri gönderdim, sağolsun cihazı geri kabul etti fakat ben havale ettiğim 300 YTL'ye kavuşamadım, yaklaşık 20 gün geçmesine rağmen bir türlü geri ödeme yapılamadı. Acaba 300 YTL'ye el sallamammı gerekiyor. Böyle bir ciddiyetsizlik böyle bir şey varmı. Orada neler oluyorrrrrrrr

 12. Bir önceki proconnet yazısındaki yorumlarda haberin doğru olmadığını düşünen bir çok yorum var. Bu haber de doğru çıkmamış. Webrazzi yazıları artık güvenilir gelmiyor bana. Bir haberi yaparken kulaktan duyma sözlerle değil gerçek kaynaklardan alınan bilgilerle yapmak lazım.

 13. Can Yılmaz Can Yılmaz

  Konu netleştiğinde zaten medyanın her türlü yayın organında bulmak mümkün oluyor. Webrazzi sayesinde ilgili olay bi ihtimal olsa bile önceden bilmek beni mutlu ediyor.

 14. Ufuk Guven Ufuk Guven

  Arda Bey şirketlele ilgili haberlerde lütfen şirket yetkilisinden haber almadıkça haber yapmayınız. Anlık güzel bir haber yapma uğruna yanlış bilgi vermeyiniz. İyi çalışmalar.

 15. Mehmet Açan Mehmet Açan

  Webrazzi güvenirliğini yitiren bir site konumuna geldi. Kimlere inanarak bu haberleri yaptığını merak ediyorum.

 16. Guven Kuruk Guven Kuruk

  Valla hızır arkadasım sana katılıyorum banada böle bişi olmuştu...