AliBaba.com HemAlHemSat.com'a ortak oldu!

GÜNCELLEME: AliBaba.com tarafından bize yapılan bildirimde böyle bir ortaklığın söz konusu olmadığı bildirildi. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi aldığımızda güncelleme yapıyor olacağız.

Aslında 1 hafta kadar önce aldığımız bir duyumdu ancak bilgimizi netleştirmeden paylaşmak istememiştik. Bugün farklı kaynaklardan da doğruladıktan sonra AliBaba.com'un HemAlHemSat.com'un çoğunluk hissesini satın alarak bir süre önce zor zamanlar geçiren servise ortak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu satın alma öncesinde HemAlHemSat.com'un yönetim kademesinde de değişikliler olduğunun haberini aldık, ancak bu konuda henüz kesin paylaşım yapmamız doğru olmayacaktır.

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından olan AliBaba.com'un HemAlHemSat.com'a ortaklığı ile birlikte ülkemizde bu alanda nelerin değişeceğini merak ediyorum. Çünkü TurkTicaret.net ile AliBaba.com'un sıcak ilişkileri olduğunu biliyoruz. Söz konusu satın alma haberi içinde TurkTicaret.net'in payı olup olmadığını bilemiyorum ancak olabilirliğini de oldukça yüksek görüyorum. Detaylı bilgi sahibi olduğumuzda paylaşıyor olacağız.

Diğer taraftan eBay ortaklığındaki GittiGidiyor'un AliBaba ortaklığındaki HemAlHemSat.com'la Türkiye e-ticaret pazarında önemli bir rekabet noktasına geleceğini de tahmin ediyorum. eBay'in GittiGidiyor'daki hissesini artırıp artırmayacağı henüz duyurulmamış olsada, AliBaba'nın bu kulvara girişinin GittiGidiyor için değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum, ki değerlendireceklerdir.

Elbette hali hazırda alanında lider olan GittiGidiyor'un 2009 başında Türkiye pazarına gireceğini daha önce duyurduğumuz eBay'in sahibi olduğu PayPal ile olası entegrasyonu sayesinde sağlayacağı avantajı da gözardı etmemek gerekiyor. Bunun yanında Doğan Grubu'nun halen HemAlHemSat.com'da azınlık hissesi olduğu söyleniyor ve grubun şirketlerinin oldum olası online ödeme sistemleri ile ilgili olduğunu da unutamayız.

Bir dipnot olarak PayPal.com.tr adresinin ve PayPal Türkçe sayfalarının da yayında olduğunu kısacık geçmiş olalım.

Bu kadar kriz konuşurken aynı gün için Türkiye internet pazarından iki satın alma/yatırım haberi vermiş olmak şahsen beni memnun etti. Umarım bu parlak tablo sakinlik evresinde olduğunu düşündüğümüz pazarımız için bir devamlılık sağlar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.