HemAlHemSat.com'dan şaka gibi bir hareket
E-Ticaret

HemAlHemSat.com'dan şaka gibi bir hareket

HemAlHemSat.comDoğan Grubu'nun bilimum internet girişimlerinden çıkmaya başladığını biliyoruz. eKolay ve buna bağlı web varlıklarının satışı ile ilgili haberi Webrazzi'de vermiştik, aynı şekilde OnPunto'un kapatıldığını biliyoruz. HemAlHemSat.com'un da kapatıldığını ve tüm ekibinin tasfiye edildiğini duymuştuk. İşte tam da bununla ilgili şaka gibi bir durumdan haberdar oldum.

Aldığım duyumlara göre şirket önce HemAlHemSat.com bünyesindeki tüm personeli tazminatlarını ödeyerek işten çıkartmış ve siteyi kapatma kararı almış. Ancak sonradan haberin piyasaya düşmesi ile şirkete "Neden kapatıyorsunuz biz HemAlHemSat.com'u satın alırdık" gibi bir talep gelmiş.

Bunun üzerine şirket yetkilileri işten çıkarttıkları personeli geri göreve çağırmış ve siteyi aktif olarak çalışır gibi devrede tutmuş.

Benim bugüne kadar OnPunto'nun kapatılma şeklini de gölgede bırakacak en komik davranış olarak duyduğum bu hareketi Webrazzi üzerinden tarihe geçiyorum. Yorumu ve eğer işin içinde olan birileri varsa doğrulamayı da sizlere bırakıyorum.

Yorumlar (23)
 1. Biskuvi Biskuvi

  @ruhsar sarı: "Hemalhemsat ta tüm personel işten çıkarılmamıştır, bir kısmı işten çıkarılmıştır ve gayet medeni şekilde herşey gerçekleşmiştir." ??? Pazartesi günü saat 17'de yapılan toplantı ile siteyi 30 gün açık tutmak için kalacak 2 kişi hariç tüm çalışanlar işten çıkarıldı ve tazminatları ödendi. Çarşamba günü ise 4 kişi hariç tüm ekip geri çağırıldı. Geri çağırılan ekip sence bu gayet medeni durumdan nasıl etkilenmiştir motivasyon açısından?

 2. Tunç Y Tunç Y

  "Doğan Grubu internet e bu ülkede ençok yatırım yapan kurumdur bunu da unutmamak lazım."

  Evet, yapılan yanlış yatırımlar saymakla bitmez...

 3. Açıkcası HemAlHemSat ölü doğmuş bir fikirdi, yanlış kararlar abidesiydi hatta. Girişimden muzayede.com satın almasından beri haberdarım. Başına getirdikleri adama onbinlerce dolar verene kadar (ki kanımca kendisi domaini düşünmek dışında göbeğini kaşımıştır), GittiGidiyor'un onda biri kadar yenilik ve lansman yapsaydı bugün çok farklı yerlerde olurdu. Satın alacak firmanın ise şansı var zira payı çok az da olsa pazarda ikinci firmadan bahsediyoruz..

 4. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  “Neden kapatıyorsunuz biz HemAlHemSat.com’u satın alırdık” gibi teklifin gelmesi çok komik gerçektende doğan grubu satılığa çıkarsaydı bi alıcı çıkmıcağını düşündü demekki bu yazıdan o anlaşılıyor =) Ayrıca sektör ne olursa olsun Doğan Grubunun bir işten zarar edeceğini hiç sanmıyorum.

 5. Bazı teknik hatalar yapılıyor belki yorumu değiştirmez ama 1) Onpunto Doğan Online sitesi değildi ki? 2 yıldır filan 2) Doğan grubunda başka blog siteleri de var, neden sadece Onpunto kapatılıyor ? Bunun da konuşulması gerekir, buna dair ipuçları zaten Onpunto haberinde var

 6. Genel yorumu değiştirir mi emin değilim ama haberde ve yorumlarda bazı teknik hatalar yapılıyor: 1) Onpunto, haberinde belirtildiğinin aksine Doğan Online şirketi değildi ki, 2 yıldır filan 2) Doğan grubunun başka blog siteleri de var, neden sadece Onpunto kapatılıyor? Buna dair bilgilere aslında haberde değiniliyordu, haberin bu kısmını da tekrar okumakta fayda var.

 7. biskuvi'nin hemalhemsat.com ile ilgili verdiği bilgiler doğrudur. Pazartesi akşam kapatılacağı duyuruldu ve yöneticiler haricinde çıkışlar yapıldı, istifalar kabul edildi ve haklar verildi. Ertesi gün ekibin büyük bir kısmı geri çağrıldı. Dışarıda 5 kişi bırakılmıştır.

 8. @amarat çok sağol işten çıkarma karşısında yapılacaklar açıklaması için. Böyle kriz anlarında çalışanların hakları gümbürtüye gidebilir, ne hakkın olduğunu bilirsen isteyebilirsin.

 9. Tüm gelişmelere yakından tanık olan biri olarak biskuvinin verdiği bilgilerin yarım olduğunu söyleyebilirim. Doğan grubuna yakın çalışan biri belliki ve kulaktan dolma dedikoduları kendi hayalgücüyle beslemiş. Onpunto'nun Hürriyet'e geçişi, Hürriyet'in geri kaldığı blog altyapısında güçlü bir markaya duyduğu gereksinimin sonucuydu. Bu amaçla satın aldı Onpunto'yu. Ancak daha sonra gerek Hürriyet Gazetesi yönetimi gerek hurriyet.com.tr yönetimi, Yurtsan Atakan'ın ısrarlı taleplerine rağmen Onpunto'ya destek vermekten geri durdu. Öyleki Atakan'ın blog yazarlarına hurriyet.com.tr anasayfasında bir kutu ayrılması fikri bile düşmanca bir tavırla uygulanmayıp yazarkafe gibi grup dışı blog platformlarının işine yarayacak bir proje için kullanıldı.

 10. Dinçer Dinçer

  Gerçekten şaka gibi. Zaten anlamadığım şey, Doğan Holding gibi -pek de yaş tahtaya basmayan- bir şirket neden bünyesindeki bir başka şirketi durup dururken kapatır? Yani satışa çıkarmayıp "hadi ben kapatıyorum" demesi çok anlamsız.

 11. Süleyman Sönmez Süleyman Sönmez

  Çok özür dilerim "zengin oldular ama insan olamadılar." diye bir deyiş geldi aklıma. Lütfen üzerlerine almasınlar. Konuyla ilgisiz.

  YATAŞ İstanbul fabrikasını kapattı geçenlerde. Gazetelere boy boy ilan verdi.

  "Biz elemanlarımıza güveniyoruz. Harika insanlar, sadece fabrikayı taşıyoruz, gelemeyenlere iş arıyoruz. Nefis insanlar, dileyene insan kaynakları databankamızı açıyoruz.

  Gelin nitelikli elemanlarımıza istihdam sağlayın." dediler.

  Şimdi bu adamların yaptıklarına bakın.

  Çok yol var. Burada oraya çok yol var.

  İkincisi... Onpunto'nun kapatılması Internetinde özgür medya olmaması için gereken tüm tedbirlerin alınmaya başladığının ilk göstergesi. Büyük medya devlerinin Internet blog pazarı üzerindeki çıkar kavgası işin bahanesi. Ancak başaramayacaklar. Bu zamanda artık zor.

 12. bir mali müşavir olarak şunu söylemek isterim.şayet bu hemalhemsat.com da çalışan kişiler bu firma sizi çağırdıgında verilmiş olan kıdem tazminatlarını ve ihbar tazminatlarınızı şirketinize asla geri vermeyin ya da gelecek ay maaşınızdan bu tutarların kesilmesine karşı çıkın.ayrıca işten çıkarılma ile birlikte işsizlik parası almak için işkura gitmişseniz işe giriş tarihinizden itibaren 15 gün içerisinde işkura tekrar işe girdiginize dair bilgi verin yoksa hesabınıza yatacak olan işsizlik paraları sonradan sizden faiziyle alır devlet.

  Doğan Elektronik Ar. Hiz. Sat. Paz. ve Yay. A.Ş.

  bunu kapatan bunu da kapatacaktır :

  Kolay.net

  GeziSitesi.com

  HepsiBurada.com

  Nesine.com

  Azbuz

  GayetNet

 13. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  merakla sorayım, şaka gibi diyorsunuz da siz şirketi kapatsanız ve talipler çıksa yeniden açmaz mısınız ? 1 dk durmam açarım.

  Tazminatları falan rahatlıkla satıştan öderler ve eski çalışanlarına iş bulmuş hatta daha güzeli işlerini değiştirmemiş olma fırsatı sunarlar.

  Öyle bir şey olduğunu sanmamakla birlikte iki şey daha. birincisi hemalhemsat.com un böyle bir şey yaşadığını varsaymıyorum. ikincisi yakında yüklü yatırımlarla giriş yapan benzeri girişimlerin elde patladığını daha çok görücez.

 14. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Arda sabah sabah resmen şoke ettin beni. Bu haberler gerçekten inanılmaz. Onpunto'nun kapandığınıda şimdi senden öğreniyorum.Konu hakkında bilgi almak için Yurtsan Atakan'a ulaşmaya çalışıyorum. Konuyla ilgili bilgi toplayabilirsem size ulaştırmaktan menmuniyet duyarım.

 15. bir banu hanım vardı başlarında hala o ise baştaki normaldir böle şeyler ben demiştim bu kafayla olmaz die

 16. Cem Dalgic Cem Dalgic

  Yeni girisimciler icin büyük sans!

 17. Tunç Y Tunç Y

  Kapanacak her iki site de GittiGidiyor'cuların rakibi, enteresan değil mi? Sizce tesadüf mü bu?

 18. Ali Özer Ali Özer

  Doğan Grubu yeni projeler üretmek yerine piyasadakileri kopyalamayı tercih ettiği sürece bu kapanmalar ve zararlar devam eder.

  İşten çıkartıp sonra geri çağırmak ise bu grup için şaşırtıcı değil. Daha önce başarısız sayılarak işten çıkartılan bir çok üst düzey yönetici daha sonradan yine yönetim pozisyonlarında göreve getirtilmiştir.

  Hemalhemsat.com yöneticilerinin başarıları, gittigidiyor.com daki satıcılarıyla, alıcı gibi bağlantı kurarak kendi sitelerinde ilan vermelerini isteme talebine kadar uzanabilmiştir.

 19. Anti-Kkka Anti-Kkka

  Doğan'ın yığınla parasını onca zaman çöpe atışının resmiydi bu site. Şayet satabilirse birine ne ala. Almayı düşünen var ise vay haline... Önce iyi bir kene ilaçlaması yapması lazım :))))))

 20. Dinçer Dinçer

  Çok ilginçtir, "Kümesteki Kartal Neden Uçamaz" adlı kitapta okumuştum. Gittigidiyor'u kuran iki arkadaş çok zorluklar çekmiş. Kendilerine bir yatırımcı bulmaya çalışıyorlarmış. Doğan Holding'le de görüşmüşler o zaman ancak Doğan Holding fikirlerini beğenmemiş ve onlara para yatırmamış. Geldiğimiz noktaya bakın:)

 21. Ruhsar Sarı Ruhsar Sarı

  Teknik hatalar var...

  Onpunto ile Doğan Online ın uzaktan yakından alakası yoktur, tamamen Yurtsan Atakan projesidir ve Hürriyet te bile bağımsız kalmıştır.

  Hemalhemsat ta tüm personel işten çıkarılmamıştır, bir kısmı işten çıkarılmıştır ve gayet medeni şekilde herşey gerçekleşmiştir.

  Doğan Grubu internet e bu ülkede ençok yatırım yapan kurumdur bunu da unutmamak lazım.

 22. Biskuvi Biskuvi

  Bu yorumu bu yazıyı okumadan bir önceki yazıya yazmıştım ama buraya daha uygun sanırım: Doğan grubunun sitelerini kapatması diye bir durum söz konusu değil. Onpunto.com’un kapatılması Fatih Çekirge ile Yurtsan Atakan arasında ki bir çekişmenin sonucudur. Hurriyet.com.tr altında oldukça büyük bir potansiyele sahip olabilecekken Yurtsan Atakan’ın siteyi kendi kontrolü dışına çıkarmama konusundaki ısrarı (aynı durum geçen yıl ekolay ile yaşanmış ve onpunto Hürriyet altına geçmişti) ve Fatih Çekirge’nin de bu oluşuma sıcak bakmaması sonucu onpunto üzücü bir şekilde kapatıldı. Hemalhemsat ise gerçek bir yönetim acizliği oldu. Pazartesi günü sitenin kapatılacağı duyuruldu ve tüm ekip “daha önce DOL içerisinde görülmemiş şekilde” işten çıkartıldı. Site açık ilanlar dolası ile 30 gün açık kalacaktı. Çarşamba günü ise ekibin bir kısmı geri çağırılarak (DYH’den gelen bir emirle) tekrar işe alındı ve ekip küçültülerek hemalhemsat yayınına devam edileceği duyuruldu. Muhtemelen DOL üst düzey yönetiminde kimse bu konuda ne yaptığını veya ne yapılacağını bilmiyordu. Acıklı bir durum olduğu söylenebilir. Tüm bu sitelerin kapatılması bana çok saçma geliyor. Kapatmak yerine satış olanakları değerlendirilmeli, hiç alıcı bulunamazsa ise en azından çalışanlarına devretmek gibi bir çıkış düşünülebilir. Ama gerek Doğan’ın gerekse Teknoloji Holding’in İnternet kültürünü özümseyememiş görünmeleri bu tip gelişmeler konusunda açıkcası beni çok şaşırtmıyor…

 23. Arkadaşlar,

  Doğan grubu Türkiyede internet sektörüne en çok yatırım yapan firmaların başında gelmektedir. Yapılan yatırımlar, ticaridir. Takdir edersiniz ki ticaretin temel amacı kar'dır. Dünyada devletler haricinde, hiç bir işletme kar yapmadan işçisinin maaşını ödeyemez ve onlara gelecek sağlayamaz.

  Kaldı ki Doğan grubunun internet yatırımlarına, teknoloji çöplüğü demişsiniz. Bugün Türkiyenin en çok ziyaret edilen gazetesi Hürriyet, En fazla alışveriş yapılan sanal mağaza hepsiburada.

  Dün olduğu gibi, bugün de Doğan grubunun yatırımlarını artarak çoğalacağını düşünüyorum.