eKolay ve web varlıkları satılıyor mu?

eKolay ve web varlıkları satılıyor mu?

eKolayBugün aldığım ve birden fazla kaynaktan doğruladığım bilgiye göre Doğan Online eKolay bünyesinde yer alan tüm web varlıkları şirket tarafından satışa çıkartılmış ve özellikle yabancı alıcı arayışı sürmekteymiş.

Resmi ağızdan bir bilgi olmasada önemli kaynaklar tarafından doğrulanan bu gelişme ile şirketin eKolay, Gayet.net, AzBuz.com, GeziSitesi.com, Muzi.com.tr, HemAlHemSat.com gibi tüm web varlıklarından çıkış yapması söz konusu oluyor.

Hepsiburada.com'un satış sürecinde olduğu bilgisi sektörde zaten ağızdan ağıza uzun süredir konuşulmaktaydı. Grubun, Doğan Online eKolay kapsamındaki daha sosyal olan girişimlerinden çıkış yöntemleri aramasıyla bu alandaki varlığını sadece medya ve seri ilanlar boyutunda devam ettireceğini tahmin edebiliyorum.

Kişisel görüşümü sorarsanız bu eğilimi çok da yanlış bulmuyorum. Sosyal web girişimlerinin kurumsal çerçevede yönetilmesi elbette büyük zorlukları beraberinde getirecektir ve operasyonel maliyetler karşısında yaratılabilecek geri dönüşler söz konusu boyuttaki bünyeleri elbette tatmin etmeyecektir.

Şu an için sadece duyum aşamasında olan bu gelişmenin Doğan Online eKolay için başarılı sonuçlanıp sonuçlanmayacağını bilmiyorum. Çünkü hali hazırdaki ürün gamında Gayet.net, AzBuz.com, eKolay, GeziSitesi.com dışında satış için başarı potansiyeli gördüğüm servis bulunmuyor. Teker teker inceleyecek olursam;

eKolay: Marka gücü bulunan Türkiye'nin bilinen portallarından. Potansiyel alıcısı açısından doğru değerlendirilirse değer yaratabilir. Ancak Doğan Online'ın şirketin bu varlığı için yüksek rakamlar biçtiğini tahmin etmek zor değil.

Gayet.net: Hali hazırda popülasyonu yüksek olan trafik sahibi girişimlerinden. Bu alana ilgili yabancı yatırımcılar ya da lokal şirketler tarafından tercih edilebilir. Yine aynı şekilde eğer değerleme konusunda makul boyutlar söz konusuysa çıkış zor olmayacaktır.

AzBuz.com: Türkiye'de hazır web sitesi ve bloglar arasında en çok kullanılan servislerden birisi. Ürüne odaklanacak bir yatırımcı ya da şirket tarafından iş modeli kurgulanabilir ve geri dönüş sağlanması söz konusu olabilir.

GeziSitesi.com: Turizm alanındaki lider sitelerle arasında uçurum bulunmuyor. Global bir servisin Türkiye operasyonu için ya da lokal büyük bir tur operatörü için değerli olabilir.

Türkiye internet pazarı için çok büyük bir el değiştirme ve çıkış stratejisi söz konusu. Gelişmelerin nereye varacağını takip ediyor olacağız ancak sonuç ne olursa olsun etkisinin büyük olacağı kesin. Eğer satış yabancı sermayelere yapılırsa bu durumda Türkiye internet pazarı için çok daha entresan senaryoların ortaya çıkacağını tahmin ediyorum.

DÜZELTME ve GÜNCELLEME: Grubun şirket yapısında söz konusu girişimler Doğan Online değil eKolay isimli şirket bünyesinde yer alıyormuş. Yazıdaki Doğan Online ifadeleri eKolay olarak düzeltilmiştir. Doğan Online tamamen telekom alanında çalışma yapmaktaymış hatta Avrupalı bir şirket ile altyapı anlaşması yapılması söz konusuymuş. Kısacası Doğan Online gümbür gümbür geliyormuş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.