Moderator yorum onaylamayı kolaylaştırıyor

Moderator yorum onaylamayı kolaylaştırıyor

Geçtiğimiz günlerde bügüne kadar gördüğüm en kullanışlı Adobe Air uygulamalarından bir tanesini Refreshing Apps sitesi sayesinde keşfettim. Daniel Dura tarafından yayınlanan Moderator uygulaması Wordpress kullanan bir çok blog yazarının vazgeçilmezleri arasına girebilir. Moderator, Wordpress blogunuza gelen yorumların moderasyonunu masa üstünden yapmanızı sağlayan Adobe Air ile geliştirilmiş bir uygulama. Uygulama çok sade ve kullanışlı bir tasarıma sahip. Moderator üzerinden blogunuza gelen yorumları onaylayabiliyor, silebiliyor veya spam olarak işaretleyebiliyorsunuz. Bunun yanında, uygulama yorumlardaki Gravatarları gösterme özelliğine de sahip. Henüz uygulama gerçek zamanlı olarak çalışmıyor ve ayarlardan veri alma aralığını manuel olarak 1 ile 60 dakika arasında belirlemek gerekiyor. Fakat Daniel Duran blogunda uygulamanın gerçek zamana yakın çalışan versiyonunun önümüzde ki günlerde yayınlanacağını duyurdu. Bunun yanında yeni versiyonda uygulama üzerinden yorumlara cevap yazabilme özelliğide yer alacak. Moderator’u kullanabilmek için Adobe Air’in son versiyonuna ve Wordpress 2.6 veya ileri bir sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca Wordpress’e Moderator pluginini de eklemek gerekiyor.

Adobe Air uygulamaları internet kullanıcıları için vazgeçilmez olmaya başladı. Adobe’nin yayınladığı rakamlara göre, uygulamanın hayata geçtiği Şubat 2008’den Eylül 2008’e kadar olan dönemde, Adobe Air 25 milyon defa yüklenmiş. Bunun yanında Air uygulamarı geliştirmek için kullanılan “AIR software development Kitin” yüklenme sayısı da aynı dönemde 850.000’i bulmuş.

Özellikle AOL, eBay, The Nasdaq Stock Market ve New York Times gibi büyük markaların Air uygulamaları geliştirmeleri bu rakamların bu kadar yüksek olmasındaki en büyük etken. Adobe’nin yayınladığı rakamlara gore sadece eBay’in uygulaması ilk altı ayda 1 milyon defa yüklenmiş. Büyük markaların ilgisi ve kullanım oranlarındaki bu artış düşünüldüğünde önümüzdeki dönemde Air tabanlı uygulamaların çok daha hareketli ve gelişmiş bir pazara dönüşeceğini düşünüyorum. Bence Seesmic’in gerçekleştirdiği tarzda alımları yakın zamanda görebiliriz. Seesmic Nisan 2008 de Marco Kaiser tarafından yaratılan Air uygulaması Twhirl’i satın aldı. Bu alımdan sonra Twirl en cok kullanılan masa üstü Twitter uygulaması haline geldi. Servis şuan Twitter, FriendFeed, Jaiku, laconi.ca, Pownce, Seesmic ve TwitPic’i detekliyor, ve bence bugüne kadar yapılmış en başarılı Air projesilerinden biri.

Görsel Kaynak: Daniel Dura

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.