Online ekran kaydı: ScreenToaster
Arama
Yeni Girişimler

Online ekran kaydı: ScreenToaster

ScreenToaster ScreenToaster, web üzerinden herhangi bir yazılım gerektirmeden ekran kaydı yapmamızı sağlayan yeni bir servis. Şu aralar beta denemeleri devam eden sitenin demo görüntüleri sunulmuş. Java web applet olarak yazılmış olan uygulama işletim sistemi farketmeden çalışıyor. Hazırlanan videolar bir kaç tıkla sitenin içindeki  Flash player yardımıyla yayına alınabiliyor. Gömülü kodlar ve paylaşmak için bağlantılar veriliyor, her video servisinde olduğu gibi.

Demo videoda da görebileceğiniz gibi ekranın istenilen alanı seçildikten sonra Alt+S tuşlarıyla kayda başlanıp istenildiği yerde durdurulup yenilen başlatılabiliyor. Ses ve altyazı ekleme özellikleri de kısa süre önce eklenen yazılımın ilerideki hedefleri ise görüntü kalitesini ve akış hızını artırmak, sitedeki video portalını genişletmek ve YouTube’e video yüklenmesini sağlamak olarak belirlenmiş. Siz de şuradaki forma mail adresinizi bırakarak davetiye talebinde bulunabilirsiniz.

ScreenToaster’ın dışında yine ekran kaydetmeye yarayan farklı araçlar da var. Bu araçlardan bir diğeri Türk şirketi olan Advancity‘nin hazırladığı Capture Fox isimli Firefox eklentisi. Eklenti Firefox penceresinin tamamını veya tüm ekran çekimi yapabiliyor. Yüksek çekim kalitesine sahip olan eklenti çektiği videoyu avi dosyası olarak kaydediyor.

Basit ve zahmetsiz olarak ekran kayıt imkanı sağlayan bu tür araçları ileride daha sık göreceğimizi düşünüyorum. Biraz daha detaylandırıldıklarında bilinen masaüstü ekran kayıt programlarının sonunu getirmeleri mümkündür.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (4)
 1. Önder Sürmeli dedi ki:

  Gerçekten işe çok güzel. Basit, kullanışlı ve iş gören bir uygulama.

 2. Önder Eren dedi ki:

  Masaüstü uygulamalarla yarışması şimdilik zor görünüyor fakat dikkate değer bir proje.

 3. Besim Dönmez dedi ki:

  Geçenlerde aklıma geldi bu tür bir hizmetin olup olmadığı. İşimizi sadece kolaylaştırmakla kalmayıp hızlı ve seri işleme büyük katkısı olacaktır. Yazı için teşekkürler!

 4. İşitme Kaybı dedi ki:

  Bu bilgi için çok teşekkürler.Geçtiğimiz haftadan beri Screen Toaster’den davetiye gelmediğinden,farklı bir program bulmakta zorlanmıştım.Madem Advancity’in böyle bir uygulaması var,hemen inceliyorum öyleyse.

Bir Yorum Yazın