BerilTech'in satın aldığı alan adları ve yeni projeleri
Genel

BerilTech'in satın aldığı alan adları ve yeni projeleri

Nisan 2007'deki Blogcu.com ve sonrasında Ocak 2008'de gerçekleşen TR.TC satışlarından sonra BerilTech'in kurucusu Devrim Demirel'in Botégo'ya ortak olduğunun haberini vermiştik. Aynı dönemlerde Devrim'in Sirketce.com üzerine çalışmaları olduğunu öğrenmiştik.

Geçtiğimiz günlerde BerilTech cephesinde bazı gelişmeler olduğunu öğrendim.

Öncelikle şirket sessiz sedası UygunTeklif.com'un tamamını bünyesine katmış. (Ekim Nazım Kaya'nın girişiminde önceden de BerilTech'in hissesi bulunuyordu.) Bu satın alma ile ilgili BerilTech kurucusu Devrim Demirel detay paylaşmıyor. Merak edenler için UygunTeklif.com'u Mart 2007'de Webrazzi'de incelemiştik.

BerilTech tarafından son dönemlerde satın alınan bazı alan adlarından da haberdar olmuştuk, ancak detaylı bilgi alamamıştık. Konuyla ilgili Devrim Demirel'le konuştuğumda son derece açık olarak duyumları doğruladı ve detaylı olarak satın alınan alan adları ve hedefleri ile ilgili bilgileri de paylaştı.

Öncelikle şirket Semantik.com ve Semantik.net alan adlarını satın almış. İnternet üzerinde bulduğumuz kaynaktaki rakamlar Semantik.com'un $6500 ve Semantik.net'in $1500 olduğunu gösteriyordu. Devrim Demirel bu rakamları doğruladı.

Bu alan adlarının alınmasının sebebi BerilTech'in önümüzdeki dönemlerde hayata geçireceği yeni projesiymiş. Türkçe semantik veritabanı konusunda çalışmalarını hızlandıran şirket yakın zamanda herkese açık bir API ile Türkçe anlambilim konusunda hizmet sağlayacakmış.

Satın alınan diğer bir alan adı da Rehber.com. Bu alan adı için de 100.000 YTL gibi bir ücret ödenmiş. O zamanki fiyatıyla yaklaşık $65.000. BerilTech Rehber.com ile küçük işletmelerin internet üzerinde yer alabilmesi için bir proje geliştiriyor olacakmış.

Adres.com projesine de ağırlık vereceklerini belirten Devrim Demirel bu proje için Adres.net alan adını da portföylerine kattıklarını belirtti.

Son kullanıcıya dönük yeni bir girişim için de internetim.com alan adının alındığını ve bu projenin de çalışmalarına başlanmak üzere olunduğunun bilgisini aldım. Internetim.com ile ilgili halen bir projelendirme sürecinde oldukları için Devrim Demirel detayları paylaşmak istemedi. Ancak edindiğim izlenim bir tür başlangıç sayfası konseptinin hayata geçirileceği yönünde oldu.

BerilTech'in sahibi olduğu 5000'e yakın alan adı olduğunu biliyoruz. Söz konusu alan adları ile ilgili olarak da önümüzdeki günlerde bazı elden çıkartmaların söz konusu olacağını öğrendim. Ancak böylesine bir satış sürecini başlatmadan önce, daha doğrusu alan adı portföylerini satış için halka sunmadan önce, kendi ihtiyaçlarına uygun olanları filtrelemeleri gerekmekteymiş ve zaman alan bir süreç olduğu için henüz bu konudaki çalışmalarını sürdürüyorlarmış.

BerilTech'in yaptığı gibi web girişimlerinden geleni tekrar web girişimlerine aktaran kişiler ve şirketleri takdir ediyorum. Kişisel olarak da son derece önem verdiğim bir yaklaşımdır bu. Kazanılanı tekrar sektöre aktarmak ve gelişime destek sağlamak bence pazarımızın mevcut durumu açısından vizyoner bir duruş sağlamaktadır. Benzer eğilimlerde olan ve geçmişte gerçekleştirdikleri başarılı çıkışlardan sonra birikimlerini yine web girişimlerine aktaran farklı kişiler de var elbette. Devrim Demirel'le başladığımız bu ilk güncellemeye önümüzdeki günlerde farklı isimlerle devam etmeyi istiyorum.

Hem kişilerin ve şirketlerin şu günlerde üzerinde çalıştıkları projelerin paylaşılması hem de merak edilen "satış sonrasında ne yaptılar?" sorusunun cevabı için bu tür haberlerimizin değerli olacağını düşünüyorum.

Yorumlar (7)
 1. Burak Arikan Burak Arikan

  Yanlış anlamayın ama alan adı üzerinden business yapmak bana mütahitlik gibi geliyor.

 2. Gereksiz işlere gereksiz yatırımlar yapılmış gibi geldi. Şapkadan kuş değil fil çıkartsanız para kazanamayacağınız işler bunlar.

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Üstteki yorumlardaki arkadaşlar Devrim'in nette değer yaratma konusunda ne kadar yetenekli oldugunu bilmedikleri için bu şekilde yorum yaptılar diye düşünüyorum. Artı yukarıdaki fikirlerden teki popüler veya birkaçı birlikte idare eder seviyeye gelse bile konulanı katlayacaktır.

 4. Blogumdan Blogumdan

  O kadar para daha yaratıcı alanlarda değerlendirebilrdi bence.

 5. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Ben bu tür haberleri gerçekten seviyorum. Çünkü başka hiçbir kaynakta bulamazsınız bu bilgileri. Bunun için Arda abiye teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum.

  Konuya gelince, bence aldıkları alan adları çok iyi, bunu tartışmak bile saçmalık. Tabii daha önemli olan bir şey varsa da, bu alan adlarının nasıl kullanılacağı, projenin ne şekilde planlanacağı ve ne şekilde pazarlama stratejileri geliştirileceği. İşin ucunda Beriltech olunca, bu konuda da şüphelerimiz kalkıyor. Başarılar diyorum.

 6. Burçin Burcu Tozkoparan Burçin Burcu Tozkoparan

  Alan adı ticareti bence iş ahlakına uygun, neticede bir yaratıcılık ve düşünme sürecinin ürünü jenerik bir alan adını tesbit etmek ve para yatırıp tescil etmek.Orada stajını yapmış bir arkadaşım vasıtası ile biliyorum, mesela invest grup 1997 yılından beri çok esaslı alan adlarına yatırım yaptı ve portallar geliştirdi.Geliştirdikleri portalların satışında da nicelikten ziyade nitelikli alıcılar ile ve aceleye getirmeden diyalog yolunu tercih etmekteler.En son firsatyagmuru.com ve firsatabak.com sitelerini çok kısa sürede popüler hale getirdiler.Semt rehberi niteliğindeki zincir portal projelerinde semtport.com ana portalı altında büyük bir atak yapacaklarını duydum.Yakın zamanda da ellerindeki pek çok jenerik web adresinin satışı için webadresdukkani.com diye sade bir siteyi web'e taşıdılar.Bana kalırsa birileri keşfedip esesalı bir pazarlık ile bu gurubu toptan almazsa bugün mynet vb işletmeleri hayli aşabilirler gibi..inşallah yabancılar almaz, çünkü markafoniye sıkı sişletme sermayesi bastıran bir yabancı yatırımcının ilgisini çekmektelermiş.Bence bu tür güzel yaratıcı siteler illa satılacaksa yerli yatırımcılar almalı..

 7. Süper işler yapacak gibi görünüyor.söylenenin aksine benim fikrim geleceği parlak isimler almış.Sitenin içeriği kadar ismininde önemli oldugunu düşünenlerdenim.Alakalı isim arama motorlarında daha üstlere çıkmak demek.O da daha çok tercih edilmek demek