Ekonomik kriz güçlü şirketlere yeni fırsatlar sunuyor

Ekonomik kriz güçlü şirketlere yeni fırsatlar sunuyor

Ekonomik krizin uzun vadeli etkilerine karşı pozisyonunu güçlendirmek isteyen şirketlerin bugünlerde önemli alımlar yaptıklarını görüyoruz. Son 24 saat içerisinde Silikon Vadisi, Technorati ve Automattic’den önemli iki alıma tanık olduk.

Wordpress’in yaratıcısı Automattic popüler anket ve oylama servisi PollDaddy’yi bünyesine kattı. PollDaddy, kullanıcıların bloglarına, websitelerine ve sosyal ağ profil sayfalarına anket ve oylama widgetları koymalarını sağlayan İrlanda’lı bir şirket. Bu pazardaki rakiplerine göre, daha gelişmiş istatistik ve analiz seçenekleri sağlıyorlar. PollDaddy aylık olarak 70 milyonun üzerinde anket ve oylama gösterimi yapıyor. Anketlerin bloglarda ne kadar popüler olduğu düşünüldüğünde bunun çok doğru bir alım olduğu ortada. Bu alımla beraber, PollDaddy sadece Wordpress’in bir parçası olmayacak. Sosyal ağlara ve diğer blog platformlarına widget sağlamaya devam edecek. Bu da bu alımın sadece bir teknoloji alımı olmadığının göstergesi. Automattic’in yönetimi altında PollDaddy, global pazarda kendine çok daha fazla yer bulabilir. Bu, IntenseDebate ve Gravatar’dan sonra Automattic’in gerçekleştirdiği üçüncü önemli alım.

Diğer önemli alım da Technorati’den geldi. Şirket, Haziran ayında duyurduğu reklam platformu Technorati Media’yı geliştirmek için AdEngage’i bünyesine dahil etti. Technorati yeni oluşturduğu servis ile önümüzdeki aydan itibaren her türlü blog ve sosyal medya sitesine reklam dağıtmayı hedefliyor. AdEngage ise 2004 den beri pazarda olan bir şirket ve 4000 in üzerinde siteye reklam sağlıyor. Ancak AdBrite gibi rakipleri düşünüldüğünde pazarda ki yeri oldukça küçük bir şirket.

Krizlere karşı hızlı refleks gösterebilen ve nakit akışı güçlü şirketler için ekonomik krizlerin bir takım fırsatları da beraberinde getirdiği kesin. Önümüzdeki günlerde, bağımsız olarak hayatta kalmaları bu krizle gittikçe zorlaşan küçük startupların büyük şirketlerce alındıgını sıkça görebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.