Yoğurtistan kapılarını Webrazzi'ye ve okuyucularına açtı
E-Ticaret

Yoğurtistan kapılarını Webrazzi'ye ve okuyucularına açtı

Geçen gün İTÜ Arı-1'deki Yoğurt Teknolojileri'nin ofisini Yoğurtistan'ın ilk vatandaşı olarak kaydımı yaptırmak için ziyaret ettim ve baskıyla da olsa hala inşaat halinde olan bu 3D sanal dünyaya Webrazzi okuyucularının da girmesi için vizeleri kopardım.

Önümüzdeki Ocak ayının ortalarına doğru beta lansmanı yapılması planlanan sosyal ağın, teknoloji demosu diyebileceğimiz ve hala aktif kullanıma hazır olmayan kısmını merak edenlerimiz üye olabilecekler. Bugün gün içinde özel betaya katılmak için başvuracak olan sınırlı sayıda kullanıcı Yoğurtistan vatandaşı olacak.

Yatırım sürecini ve sonrasını yakından takip etme şansı bulduğum şirket geçen haftalarda yurt dışında bir dizi etkinliğe katıldı. Bu turlar sırasında konusunda uzman kişilerle özgün teknolojilerini ve Yoğurtistan fikrinin temelinde yatan yeni nesil ekonomiyi paylaştılar. (Ayrıca yatırımcı temasları da olmuş, bir sonraki turlarda güzel haberlerin geleceğinin kokusunu aldım.)

Yoğurtistan, Los Angeles'taki Virtual Worlds Conference'ta en çok ilgi gören sanal dünyalardan biri oldu hatta Gigaom'da expo'daki en iyi 3 arasında gösterildi. Burada da yapılan vurgu sanal dünyanın içindeki para birimi olan Kayme'nin (kuru 100 Kayme~1 YTL:) harcandıktan sonra şirket hissesine dönüşmesi fikrineydi. Yani aslında Facebook'un bile çözmek için can attığı yeni nesil sosyal ağ ekonomisi!

Yerli ve yabancı bir çok marka ile temaslarda olan şirket, sanal dünyaya resmen start verildiğinde vatandaşlarına bir çok farklılık sunacağını söylüyor. Markaların isimlerini henüz paylaşamasam da bankalar, sinema şirketleri, alışveriş merkezleri, eğitim kuruluşları, vb.. dükkanların yer alması olası.

Bu marka dükkanları dışında içerik üretenlerin dükkanları ve Yoğurtistan'ın kendi dükkanlarının da bulunacağı sanal dünya; kurumsal ve bireysel mağaza açma imkanı sağlayacak.

Son kullanıcı kadar içerik üretenlerin de ilgisini çekecek kısmı da; her türlü içerik sahibinin Yoğurtistan içinde dükkan açmasını ve para kazanmasını sağlayacak olması. Örneğin blog yazarlarına Yoğurtistan içinde dükkan açma ve sanal evini kendi sitesine gömülü olarak ekleme imkanı sunacaklar. Bir başka açıdan da bakılınca MySpace'te milyonlarca kişinin dinlediği ve dönüşü olmayan orjinal eserler burada sahibine para kazandıracak.

3D teknolojisini merak edenlerimiz için de öz bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Tarayıcı (browser) tabanlı, flash içinde, 3D teknolojisi hakkında Yoğurtistan'ın kurucusu Cemil Türün'ün açıklaması şöyleydi:

"Yoğurtistan'daki avatarların tamamı ve içine konabilecek nesneler üç boyutlu ve Flash içinde bize özgü bir teknikle render ediliyorlar, yani görsel hale geliyorlar. Zaten bu teknikle ilgili patent başvurumuz yapıldı. Ekranınızda gördüğünüz avatarların tüm hareket animasyonları yüklenen bu 3D avatarlarla beraber geliyor ve sizin PC'nizde hazırlanıyor. Bir çesit ZIP dosyası gibi, sıkıştırılmış olarak geliyor bu animasyonlar. Aslında 3-4 MB tutacak animasyonları, kullanıcılara ziplemişiz gibi 120K olarak yükletiyoruz."

Son olarak, bugün (Perşembe) saat 17:30'da Cevahir Schiller'deki eTohum toplantısına Cemil Türün'ün konuk olacağını bir de bu kanaldan duyurarak ilgili kişilerin bilgisini tazelemek ve Burak Büyükdemir'e olan desteğimizi vurgulamak isteriz.

Yorumlar (10)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Üzerinde çok daha fazla durulması gereken ve daha çok yorumu hakeden bir proje.Türk bir girişimcinin projesi olmasıda başka bir güzellik.

  Proje'yi daha önceden blog'dan takip ediyordum , beta sürümü henüz inceleme fırsatım olmadı ancak burda yazılanlar ve arkadaşların söylediğine göre eğlenceli keyifli bir ortam yaratılmış.

  WEB pazarının geleceğini gören ve uygulamaya geçiren girişimci arkadaş'ı tebrik ediyorum...

 2. Erdem Usul Erdem Usul

  Yogurtistan gibi girişimlerin geleceği bir gerçek. Türkiye'de bu konuda oldukca büyük bir açık vardı..

  Yoğurt'a sonsuz başarılar dilerim...

 3. By Ugur By Ugur

  yogurt teknolojilierinin böyle güzel bir girişim için .. internasyonal bir kelime diye ısrarla yogurt kelimesinin kullanmasına gerçekten anlam veremiyorum. ne yogurtu allah aşkına, iskender kebap mı yiyeceğiz ? yogurt ekşir yahu ! .. yogurtistan kötü arkadaşlar..

  tez vakitte bu girişime daha güzel bir isim bulunsun

 4. Yoğurtistan ismi oldukça içten ve mizahi geliyor bana. Sırf isminden dolayı, sıradan kullanıcıları dışında belirli bir kullanıcı gurubunu çekeceğini düşünüyorum.

 5. Uyuyang Uyuyang

  Çok ilginç şeyler dinlemeyi umuyorum bu toplantıda.

 6. Weboha Weboha

  Test linkini ben de açamadım :(

  3 boyutlu tasarımlar oldukça güzel görünüyor.

 7. Hüseyin Tür Hüseyin Tür

  ismi ilginc gelsede, teklonojileri oldukca iyi gorünüyor

 8. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  Erhan ismi alınmış bile : ))) (BU arada ben yazar olan degilim )

 9. Barış Çulsuz Barış Çulsuz

  yogurtistanı kaç senedir bekliyorum hiçbir gelişme yok ya da ben mi bilimiyorum acaba