Google Suriye’de Chrome kullanımını engelledi
Genel

Google Suriye’de Chrome kullanımını engelledi

PBS MediaShift’den Jessica Dheere’in yaptığı habere göre, Google yeni web tarayıcısı Chrome’a Suriye’den erişimi engelledi.

Google’ın Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde büyüme hedefleri düşünüldüğünde bu durum bir çok insana anlamsız gelebilir. Ancak, bu kararın arkasında Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Suriye’ye karşı uygulamakta olduğu ticaret ambargoları var.

MediaShift’in Google sözcülerinden birine dayandırarak verdiği habere göre, Chrome’a erişim yasağı sadece Suriye ile sınırlı değil. İran, Küba, Kuzey Kore ve Sudan da bu uygulamaya dahil edilmiş. Burada ilginç olan Internet üzerinden ücretsiz olarak dağıtılan, yani herhangi bir ticari alışverişte ürün olarak el değiştirmeyen Chrome’un, ticari ürünler kategorisinde düşünülerek, ambargolar kapsamına dahil edilmesi.

Ayrıca diğer bir konu da, Google’ın bu ambargoyu sadece internetten yüklenen yazılımlarda uygulaması. Yani, Google’ın web üzerinden sunduğu her hangi bir servis için uygulanan bir kısıtlama ve engelleme yok.  Hatta Google, bu ülkelerde AdWords aracılığıyla hem kendi sitelerinde hem de diğer site ve bloglarda reklam gösterimi yaparak gelir elde etmeye devam ediyor.

Google internet üzerinden bu tarz bir ambargo uygulayan tek şirket değil. Geçtiğimiz yıl, ABD’nin İran üzerindeki ekonomik ambargoları sıklaştırarak arttırma kararıyla beraber, Yahoo! ve Microsoft da benzer kısıtlamalara gittiler ve web üzerinden email servislerindeki ülke seçeneklerinden İran’ı çıkardılar. Ancak o zaman Google bu tarz bir engellemeye gitmemiş ve İran’ı ülke seçeneklerine dahil etmeye devam etmişti. Yine benzer ticaret kısıtlamalarından ötürü, Adobe ürünlerinin İran, Suriye, Kuzey Kore gibi ABD hükümetinin ticari ambargo uyguladığı ülkelerde kullanılması yasak, hatta bu ürünlerin kullanım şartları anlaşmasında da bu yasaklar açıkça yazılmış.

Yorumlar (11)
 1. Bu mesele aslında Google, Yahoo ya da Microsoft meselesi değil. Bu tamamen, siyasi jargonda 'serseri' diye tabir edilen devletleri izole etme politikasıyla bastırma yöntemidir. Bu açıdan, İnternet'in limitsizliği ve sınır tanımaması ilkesini ortadan kaldırarak belirli güçler 'kontrol halen bizim elimizde, dikkatli olun' mu demeye çalışıyor acaba?

 2. Ertuğrul Ertuğrul

  Cisco dan bir ürün almaya kaltığınızda size imzalattırdıkları belgede yukarıda adı geçen ve geçmeyen başka ülkelere satın aldığınız ürünü vermeyeceğinize, ilgili yazılımları bu ülkelerle paylaşmayacağınıza dair taahütname istiyorlar.

 3. Mehmet Mehmet

  Çok saçma geldi bana bir çok kolaylık sağlıyor halbuki kullanıcılarına.

 4. Bu gelişmiş ülkelerin yaptıklarına sadece terbiyesizlik denir, başkada bir şey demiyorum.

 5. İdris Cin İdris Cin

  Ülkeler arası stratejik, politik sorunlar vs derken olan sivil internet kullanıcılarına oluyor :(

  Bence burada Google, Yahoo vs gibi şirketlerin ülke politikalarına alet olmaması gerekiyor. Aksi taktirde bu tür haberleri duyan internet kullanıcıları "sitelerin ülke yasaklamasını" görünce, duyunca "ülkelerin site yasaklamasını" haklı görmeye başlar ki asıl tehlike burada yatıyor bence...

  Paylaşım için teşekkürler,

  Sevgiler, Saygılar.

 6. Can Yılmaz Can Yılmaz

  Çok detaylı bi araştırma yapmadan yazıyorum ama Google zaten bu ülkelerde de faaliyet gösteren bir şirket değil mi? Mesela Küba için de bir şirketi yok mu Google'ın? Google.com.cu adresini almak için orda faaliyet gösteren bir şirket olmaları şart diye biliyorum. Yani bu çok karışık bi olay aslında. Siz bi ülkede varolan bi şirketsiniz az ya da çok para kazanıyorsunuz. En önemli ürünleriniz orda piyasada ama bir ürününüz varki ilginç bir sebebi bahane ederek size yasak olduğu söyleniyor...

 7. Bülbül Bülbül

  suriye'liler çok şey kaybetmiş. hele chrome flashlı sayfaları öyle hızlı açıyor ki off.

  üzüldüm suriye'lilere.

 8. Ekrem Ekrem

  google, yaoo, microsoft uluslararası düzeyde ne kadar büyük şirket olurlarsa olsunlar, bağlı bulundukları ülkenin politikasını takip edeceklerdir. google bence normal bir karar almış

 9. adamlarin yarin bize bu ambargoyu uygulamayacagi ne malum. Teknolojiyi kullanmak buna denir iste..

 10. Elvirs Elvirs

  işin ilginç kısmı herkese bedava dağıtılan ürünleri o ülkenin vatandaşlarına vermiyorlar ama para kazandıran ürünlere gelince aynı ülkenin vatandaşlarının sırtından para kazanmaya devam ediyorlar. ee hani ambargoydu?

  bu ambargo değil daha çok o ülkenin insanlarına karşı haksız bir ayrımcılıktır, sonuçta ambargo'ya neden olan insanlar (büyük iş adamları ve politikacılar) chrome kullanmıyor, sıradan vatandaş ve öğrenciler kullanıyor, ama nedense ambargo da o öğrencilere patlıyor. ne biçim iştir.

 11. Suriye'deki internet kullanıcıları da çok üzülmüştür eminim.