MySpace’in yeni reklam servisi MyAds
Yenilikler

MySpace’in yeni reklam servisi MyAds

MySpace uzun zamandır beklenen, reklam verenlere MySpace’de kendi reklam kampanyalarını yaratmalarına olanak sağlayan MyAds uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama, reklam verenlere MyAds üzerinde hazırladıkları kampanyaları hedefledikleri MySpace kullanıcılarına kolayca göstermelerini amaçlıyor.

MyAds’in genel kullanıma açılan ilk sürümünde 728*90 ve 300*250 piksel boylarında banner reklam seçenekleri sunuluyor. MySpace, reklam verenlere sistem üzerinde sağlanan çeşitli templateler ve flash araçlarını kullanarak ya da kendi yükledikleri resimler ile kampanyalarını oluşturma imkanı sağlıyor. Servis şuan sadece Amerika’daki kullanıcıları hedefliyor ancak ileriki günlerde global olarak da hizmete girecek.

Facebook’un benzer uygulamasından farklı olarak, MySpace çok daha iyi bir reklam hedefleme teknolojisi sunuyor. Facebook’un teknolojisi reklam verenlere üyeler tarafından sisteme girilen profil bilgilerini kullanarak reklam hedeflemesi yapmalarına olanak sağlıyor. İlgi alanlarına göre bir hedefleme yapılmak istendiğinde, reklam verenler sadece profil bilgisi olarak hedefledikleri ilgi alanını yazan kullanıcılara ulaşabiliyorlar.

Örnegin, ilgi alanları bölümüne futbol yazdıysanız, futbol ile ilgili reklam vermek isteyenler, sizi buluyor ve reklamı gösteriyorlar.  Ancak, bu alanları boş bırakan kullanıcılar bu tarz kampanyaların hedef kitlesi olarak seçilemiyor ve kampanyalar bu kullanıcılara ulaşamıyor.  MySpace’in yeni servisi bu sorunu çözmeyi amaçlıyor ve kullanılan reklam hedefleme uygulamalarını bir adım öteye götürüyor.  MyAds, kullanıcıların MySpace üzerindeki bütün aktivelerini analiz ederek, onları oluşturduğu kategorilere göre kendisi sınıflandırıyor. Bu sayede reklam hedeflemesinin kullanıcılar tarafından girilen profil bilgileriyle limitli kalmasının önüne geçilmiş olunuyor.

Sosyal ağ sitelerinin kazançlı gelir modelleri oluşturmakta zorlandığı ve ekonomik sıkıntıların ciddi bir şekilde Silikon Vadisi’nde hissedildiği bu dönemde, MySpace’in reklam servisini genişletmesinin çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.  2008 yılı reklam gelirlerini 1 milyar dolar olarak hedefleyen MySpace bu uygulamayla bu rakamı daha da yukarılara çekecek gibi görünüyor.

Yorumlar (3)
 1. Can Erdoğan Can Erdoğan

  İlk yazın çok başarılı olmuş Kerem öncelikle tebrikler.

  MySpace'in bu alana yatırım yapması açıkcası şaşırtıcı değil. Son zamanlarda sosyal ağların reklam ile gelir elde etmelerinde yaşadıkları zorluklara bakılınca çok başarılı bir adım olarak yorumluyorum. Fakat birazda olsa geç kalındığı düşüncesindeyim.

 2. Kerem Kerem

  Çok tesekkürler Can. Bende senin gibi düşünüyorum, bu başarılı fakat biraz gecikmiş bir adım. Ancak büyük şirketlerin yeni servislerini hızlı olarak hayata geçirmesi her zaman kolay olmuyor. MySpace bu servisi yaklaşık bir yil test ettikten sonra ancak hayata geçirebildi.

 3. Kenan Kenan

  Sosyal ağlarda reklamcılığın dinamikleri diğer mecralara göre oldukça değişiklik gösteriyor.

  Hem facebook hem de myspace arama motoru reklamcılığının başarısını kendi modellerine uygulamaya çalışıyor. Her ikisi de SEM'i kendilerine rakip olarak görüyorlar. Facebook'un şu sıralar yayınlanan ve doğrudan Search'ü hedef alan reklamlarını buradan) görebilirsiniz.

  Arama motoru reklamcılığında (SEM), reklamı tetikleyen anahtar kelimeler, sosyal networklerde kullanıcıların profillerindeki ilgi alanları ya da yorumlardaki anahtar kelimelere yerini bırakıyor. Bunun pek de etkin bir yöntem olmadığını facebook'un reklamlarının hedeflenen başarının çok gerisinde kalması açıkça gösteriyor.

  bence bunun en önemli nedeni yeterli reklam (reklamveren) portföyünün hiç bir zaman bulunmayışı, yani siz elma kelimesini hedefleyebilirsiniz, ama reklamınız doğrudan elma ile ilgili değilse insanlar reklamınızla ilgilenmeyecekleri için tıklamayacaklardır. tıklasalar da verimli olmayacaktır.

  ülkemizde yapılan çeşitli reklam kampanyalarının analytics raporlarına baktığımızda bunu çok net görebiliyoruz. Facebook ve diğer sosyal network kaynaklı reklamlar, ziyaret süresi, sayfa görüntüleme ya da hedef dönüşümü (kayıt, satış vb.) anlamında diğer kaynakların (search, banner, email vb.) oldukça altında performans gösteriyor.