MySpace’in yeni reklam servisi MyAds

MySpace uzun zamandır beklenen, reklam verenlere MySpace’de kendi reklam kampanyalarını yaratmalarına olanak sağlayan MyAds uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama, reklam verenlere MyAds üzerinde hazırladıkları kampanyaları hedefledikleri MySpace kullanıcılarına kolayca göstermelerini amaçlıyor.

MyAds’in genel kullanıma açılan ilk sürümünde 728*90 ve 300*250 piksel boylarında banner reklam seçenekleri sunuluyor. MySpace, reklam verenlere sistem üzerinde sağlanan çeşitli templateler ve flash araçlarını kullanarak ya da kendi yükledikleri resimler ile kampanyalarını oluşturma imkanı sağlıyor. Servis şuan sadece Amerika’daki kullanıcıları hedefliyor ancak ileriki günlerde global olarak da hizmete girecek.

Facebook’un benzer uygulamasından farklı olarak, MySpace çok daha iyi bir reklam hedefleme teknolojisi sunuyor. Facebook’un teknolojisi reklam verenlere üyeler tarafından sisteme girilen profil bilgilerini kullanarak reklam hedeflemesi yapmalarına olanak sağlıyor. İlgi alanlarına göre bir hedefleme yapılmak istendiğinde, reklam verenler sadece profil bilgisi olarak hedefledikleri ilgi alanını yazan kullanıcılara ulaşabiliyorlar.

Örnegin, ilgi alanları bölümüne futbol yazdıysanız, futbol ile ilgili reklam vermek isteyenler, sizi buluyor ve reklamı gösteriyorlar.  Ancak, bu alanları boş bırakan kullanıcılar bu tarz kampanyaların hedef kitlesi olarak seçilemiyor ve kampanyalar bu kullanıcılara ulaşamıyor.  MySpace’in yeni servisi bu sorunu çözmeyi amaçlıyor ve kullanılan reklam hedefleme uygulamalarını bir adım öteye götürüyor.  MyAds, kullanıcıların MySpace üzerindeki bütün aktivelerini analiz ederek, onları oluşturduğu kategorilere göre kendisi sınıflandırıyor. Bu sayede reklam hedeflemesinin kullanıcılar tarafından girilen profil bilgileriyle limitli kalmasının önüne geçilmiş olunuyor.

Sosyal ağ sitelerinin kazançlı gelir modelleri oluşturmakta zorlandığı ve ekonomik sıkıntıların ciddi bir şekilde Silikon Vadisi’nde hissedildiği bu dönemde, MySpace’in reklam servisini genişletmesinin çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.  2008 yılı reklam gelirlerini 1 milyar dolar olarak hedefleyen MySpace bu uygulamayla bu rakamı daha da yukarılara çekecek gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.