Kriz devlerin daha bilimsel düşünmesini ve harekete geçmesini sağladı

Kriz devlerin daha bilimsel düşünmesini ve harekete geçmesini sağladı

Krizlere karşı en hızlı refleksi gösterebilen şirketler yine bizimkiler yani internet şirketleri oluyorlar. Genel olumsuz koşullar karşısında neler yapacaklar diye düşünürken bir kaç saat arayla pompalanan değişiklikleri sizlerle paylaşmak istedim.

Google flash tabanlı oyunlar için Adsense uygulamasını harekete geçirdi. Bu haberi duyururken paylaştığı veri şuydu, ComScore'a göre internet kullanıcılarının %25'i her hafta online oyunlarda zaman geçiriyorlar, bu sayı da dünya genelinde 200 milyon internet kullanıcısına eşit.  Oyun içlerine yerleştirilen bu akıllı reklamlar sayesinde daha yüksek bir geri dönüşü hedefleyen Google başlangıç olarak Konami, Playfish, Zynga, Demand Media, Mochi Media, Esurance, Sprint ve Sony Pictures gibi büyük yayıncılarla ve oyun platformlarıyla anlaşmalar yapmış.

Youtube yine bir Google şirketi olmakla birlikte bu B planı serisine katılanlardan oldu. Youtube müzik(başlangıç EMI Music videoları) ve oyun tanıtımı videoları(başlangıç Electronic Arts videoları) altına eklenen Amazon ve iTunes online satış linkleri ile kullanıcıyı satışa yönlendiriyor.  Şimdilik ABD'de denenecek olan bu yönteme giden yolda en önemli itekleyici güç kullanıcı yorumlarındaki sorular olmuş. (Nereden indirebilirim? Albümün ismi ne? gibi sorular) Bu yöntem sayesinde yapılan analizlere göre şu an 200 milyon dolar civarında olan yıllık reklam satışını 500 milyon dolara çıkartabilecek.

Son olarak Facebook'ta yapılan değişiklik ise tamamen mazideki güzel Microsoft-Facebook yatırım anlaşmasına dayanıyor. Facebook arama seçenekleri arasına MS Live ile arama seçeneğini sonunda eklendi. Dayanağı ise aslında yine bilimsel; yine comScore verilerine göre Ağustos ayında MySpace'te 585 milyon ABD-merkezli arama yapıldı, Google'da bu sayı 10 milyardan fazla iken — Facebook'taki sayı 186 milyon. Facebook yeni aramalar, yeni sayfa gösterimleri ve yeni reklam satışları bekleyedursun umarım bu süreçte MS sosyal ağlarımız ile arama algoritmasını etkileştirmeyi başarabilir.

Süreç bu şekilde yönetilmeye devam ederse bu tarz çeşitlenmelerin devam edeceği açık. En iyisi her şeyi bir kenara bırakalım, hayal gücünüzün sınırlarını zorlamadan önce, Wii için hazırlanan bu videoyu sonuna kadar bir izleyin. Şimdi reklamlar!

(Dünya genelinde online reklam pastası 40 milyar dolar civarında ve 2010'da bunun 80 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu payın yüzde 40'ı arama motorlarına ait.  Yani 16 milyar dolar ve 2010 için de 33 milyar dolara ulaşacak demektir.)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.