Kriz devlerin daha bilimsel düşünmesini ve harekete geçmesini sağladı
Genel

Kriz devlerin daha bilimsel düşünmesini ve harekete geçmesini sağladı

Krizlere karşı en hızlı refleksi gösterebilen şirketler yine bizimkiler yani internet şirketleri oluyorlar. Genel olumsuz koşullar karşısında neler yapacaklar diye düşünürken bir kaç saat arayla pompalanan değişiklikleri sizlerle paylaşmak istedim.

Google flash tabanlı oyunlar için Adsense uygulamasını harekete geçirdi. Bu haberi duyururken paylaştığı veri şuydu, ComScore'a göre internet kullanıcılarının %25'i her hafta online oyunlarda zaman geçiriyorlar, bu sayı da dünya genelinde 200 milyon internet kullanıcısına eşit.  Oyun içlerine yerleştirilen bu akıllı reklamlar sayesinde daha yüksek bir geri dönüşü hedefleyen Google başlangıç olarak Konami, Playfish, Zynga, Demand Media, Mochi Media, Esurance, Sprint ve Sony Pictures gibi büyük yayıncılarla ve oyun platformlarıyla anlaşmalar yapmış.

Youtube yine bir Google şirketi olmakla birlikte bu B planı serisine katılanlardan oldu. Youtube müzik(başlangıç EMI Music videoları) ve oyun tanıtımı videoları(başlangıç Electronic Arts videoları) altına eklenen Amazon ve iTunes online satış linkleri ile kullanıcıyı satışa yönlendiriyor.  Şimdilik ABD'de denenecek olan bu yönteme giden yolda en önemli itekleyici güç kullanıcı yorumlarındaki sorular olmuş. (Nereden indirebilirim? Albümün ismi ne? gibi sorular) Bu yöntem sayesinde yapılan analizlere göre şu an 200 milyon dolar civarında olan yıllık reklam satışını 500 milyon dolara çıkartabilecek.

Son olarak Facebook'ta yapılan değişiklik ise tamamen mazideki güzel Microsoft-Facebook yatırım anlaşmasına dayanıyor. Facebook arama seçenekleri arasına MS Live ile arama seçeneğini sonunda eklendi. Dayanağı ise aslında yine bilimsel; yine comScore verilerine göre Ağustos ayında MySpace'te 585 milyon ABD-merkezli arama yapıldı, Google'da bu sayı 10 milyardan fazla iken — Facebook'taki sayı 186 milyon. Facebook yeni aramalar, yeni sayfa gösterimleri ve yeni reklam satışları bekleyedursun umarım bu süreçte MS sosyal ağlarımız ile arama algoritmasını etkileştirmeyi başarabilir.

Süreç bu şekilde yönetilmeye devam ederse bu tarz çeşitlenmelerin devam edeceği açık. En iyisi her şeyi bir kenara bırakalım, hayal gücünüzün sınırlarını zorlamadan önce, Wii için hazırlanan bu videoyu sonuna kadar bir izleyin. Şimdi reklamlar!

(Dünya genelinde online reklam pastası 40 milyar dolar civarında ve 2010'da bunun 80 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu payın yüzde 40'ı arama motorlarına ait.  Yani 16 milyar dolar ve 2010 için de 33 milyar dolara ulaşacak demektir.)

Yorumlar (8)
 1. Cem Ozkaynak Cem Ozkaynak

  Google'in limitli olarak devreye aldığı Adsense for Games (Beta)'nın ülkemizde fazlaca bulunan ve kaliteli içeriğe sahip web sitelerinin reklam pastasından çalan Scraper flash oyun sitelerinin kullanamayacağını da belirtmekte fayda var. Bu özellik daha öznel (unique) oyun üreticilerinin (hem flash, hem de cd oyunları) pazarını genişletiyor olacak.

  Bu arada pek duyulmasa da Google Gadget Reklamlarını da sessizce beta durumundan çıkardı. Yakında daha çok Gadget Reklamı görebiliyoruz olacağız.

 2. Baturalp Torun Baturalp Torun

  google iphone ve mobil reklam işine daha aktif olarak girmeyi düşünmüyor mu acaba? amerikadaki 3g kullanımı son 1 yıl içinde %80 oranında arttı. artık mobil reklam sektörüne de daha derin olarak eğilmek gerekiyor.

 3. Kerem Kerem

  Bugun Google, Google Maps icin reklam uygulamasini hayata gecirdi. Ilanlar genelde yerel isyerleri hakkinda ve haritalar uzerinde aranan kelimeye gore ozellesiyorlar.

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Katılımınız ve içeriği bu kadar güzel zenginleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Kerem, özellikle bugün TechCrunch'ın bir başka ülkeden sonra aynı konuyu bir Google derlemesi olarak ele alması Webrazzi'nin Silikon'u nasıl sıcak takip ettiğinin göstergesiydi. http://www.techcrunch.com/2008/10/09/google-turns-on-text-ads-in-google-maps/

  Google Maps'in açıklamasında da bilimsel verilere bağlayarak şu verileri kullanmışlar onu da ekleyelim: comScore'a göre Ağustos ayında, dünya genelinde 131 milyon tekil ziyaretçi ve 1.3 milyar sayfa gösterimi almış.

 5. Burak Arikan Burak Arikan

  Maddiyata dönüş bunun adı http://www.dugumkume.org/maddiyata-geri-donus

 6. Emre Sokullu Emre Sokullu

  Tebrikler Erhan, cok dogru bir pattern yakalamissin. Yeni spec'leri uzerinde calistigimiz OpenAdNetwork projesi http://openadnetwork.org/) reklam pastasindaki verimliligi acik bir modelle maksimize etmeyi hedefliyor. Ilgilenenler simdiden mail listemize katilsin; beraber gelistirelim.

 7. Erdem Usul Erdem Usul

  Doğru yatırım yapmışız demekki :) Yakında http://www.oyunstudyosu.com sizlerle

 8. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Google her geçen gün online reklam sektörüne yenilikler katarak dev olduğunu birer defa daha kanıtlıyor.

  Eminimki google'un her proje'si gibi bu projeside oldukça olumlu tepkiler alacaktır , ve beklenen gelir yakalanacaktır.

  Teşekkürler Erhan Erdoğan güzel bir derleme ve yazı olmuş.