E-posta göndermeden önce iki kere düşünün diye...

E-posta göndermeden önce iki kere düşünün diye...

Google popüler e-posta servisi Gmail'e ayarlardaki "Labs" sekmesi altında yeni bir özellik ekledi. Resmi Gmail blogunda verilen haberden de okuyabileceğiniz gibi bu özelliğe Mail Goggles adı verildi. Yani tam olarak "alkollüydüm hatırlamıyorum" denen durumlara ithafen bulunmuş bir terim oluyor kendisi.

Eğer Gmail'de bu özelliği devreye alırsanız servis size söz konusu e-postayı gönderip göndermemek konusunda emin olup olmadığınızı (daha doğrusu kendinizde olup olmadığınızı) test etmek için bazı matematik işlemleri soruyor. Bu sorulara verilen süre içinde cevap veremezseniz de e-postanız gönderilmiyor. Çünkü basit bir 4 işlem bile yapamayacak durumdayken mazallah yanlış birşeyler yazar gönderirsiniz. :)

Bugün dünyadaki tüm popüler bloglar bu konuyu gündemlerine taşıdılar. Hatta bunun Google'ın yeni bir şakası olduğu düşünüldü. Malum, Google'ın her 1 Nisan'da yaptığı şakalar bilinir.

Varsayılan olarak Gmail bu özelliği devreye alınması durumunda sadece haftasonları geç saatler için çalıştıracakmış ama istenirse zamanlamayı değiştirmek mümkün olacakmış.

Gerçekten şaka gibi bir özellik olduğunu düşündüğüm Mail Goggles'ın kullanıcısı olacak mı asıl onu merak ediyorum. Ama Google'ın teknolojiyi ve interneti kullanma şeklimizi, hatta web servislerine bakışımızı değiştiren bu tarzına da bayılıyorum.

Bu arada yazıyı yazarken aklıma geldi. Eminim Gmail ayarlarındaki "Labs" sekmesinin farkında olmayan birçok kullanıcı vardır. Eğer henüz bu bölümden haberdar değilseniz incelemenizi öneririm. Gmail'i daha eğlenceli kılan ve verimliliğinizi artıracak çeşitli özellikler mevcut. Benim hali hazırda kullandıklarım şöyle: "Quick Links", "Navbar drag and drop", "Mark as Read Button".

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.