Okunabilen herşey ve herkes hakkında; OkumaSitesi.com
E-Ticaret

Okunabilen herşey ve herkes hakkında; OkumaSitesi.com

 • Daha önce SiyahKahve.com altında küçük bir bölüm olarak yayınlanan OkumaSitesi, oradan taşınan içerik ve üyeler ile yayınına başladı.

Daha önce SiyahKahve.com altında küçük bir bölüm olarak yayınlanan OkumaSitesi, oradan taşınan içerik ve üyeler ile yayınına başladı. Sitenin teknik sistemi ve görünümü için ise istiyor.us! altyapısı kullanılmış. 13500 üyenin ve 55 bin içeriğin taşınmasıyla birlikte oluşturulan site çeşitli modüllerle pekiştirilmiş.

Expodea'dan aldığım verilere göre OkumaSitesi'nde 3000’e yakın fotoğraf, kitap, gazete, dergi, blog gibi 8 farklı kategoride 55 binin üstünde içerik ve video yer alıyor. Tüm yazarlar hakkında da yorumlanabildiği sitede; gazeteci, blogger, yazar ve editör gibi yazılı medyanın aktörleri de profillenmiş ve kullanıcının katkısıyla güncellenmeye devam edebilecek durumda.

Türkiye blog komünitesinin, dışarıdaki kullanıcıyla buluşması açısından güzel bir referans sitesi olabileceğini düşünüyorum.(Örneğin Webrazzi sayfası) Fakat bu tarz okuma odaklı projelerde maalesef büyük bir handikap olarak karşımıza ülkemizdeki okuma alışkanlığı oranı çıkabilir.

Acı bir tabloyu paylaşmak istedim. MEB verilerine göre:

"Bir Japon, yılda 25; bir İsveçli, yılda 10; bir Fransız, yılda 7 kitap okuyor. Türkiye'de ise 6 Türk, yılda 1 kitap okuyor."

Umarım bu ve bu tarz projelerin son kullanıcıya hizmetler olarak sunulmasıyla yeni nesil bilinçlendirilmiş ve motive edilmiş olur.

Ayrıca OkumaSitesi'nin gelecekteki planları arasında basın, yayın ve internet sektörüne yönelik okur trendleri analizleri çıkartılması var. Sitenin konumlanması bu şekilde gerçek okur algısı üzerinden yürümeye uygun bir medya takip sistemine de yaklaşıyor.

Yorumlar (3)
 1. Vadi Efe Vadi Efe

  Erhan, eline sağlık

  sitenin blogları ağır internet kullanıcısı olmayan bir kitleye sunacağı konusunda güzel bir tespit yapmışsın. aynı şekilde biz yoğun internet kullanıcılarına da güzel "yazılı" okuma önerileri sunacaktır.

  bu arada, ekran görüntüsünden dikkatimi çekti, yeni duyuru! yazıyor ama tıklamamışsın, kırmızı bir link olmasına rağmen dikkatini çekmemiş mi acaba :)

 2. Önder Eren Önder Eren

  Tanışma fırsatı bulduğum Şekip ve Vadi'nin, bu girişimlerinin de başarılı olacaklarından şüphem yok. Tek sıkıntı bence de okuma alışkanlığı zayıf bir toplum oluşumuz. Buna rağmen zamanla gelişecek içeriğin kitapseverler için bu siteyi önemli bir referans haline getireceği muhakkak.

 3. Nanotürkiye Nanotürkiye

  Az kitap okuduğumuz bir gerçek. Yıllardır dile getiriliyor. Ama aklıma bir soru geliyor hep. Hangi kitaplar okunmalı? MEB'in ilan ettiği 100 Temel Eser kesinlikle okunması gereken kitaplar mı? Bir de birçok kitap kurdu, internet yüzünden daha az kitap okuyor.

  İnşaalah Okumasitesi hangi kitapları okumamız gerektiği hakkında bilgi vermede yardımcı olur.