TC50 kazananı Yammer ve kurumsal Web 2.0
Analiz

TC50 kazananı Yammer ve kurumsal Web 2.0

TechCrunch50'ye katılan girişimler arasından sıyrılarak  birinciliği kazanan Yammer.com gözleri bir kez daha kurumsal Web 2.0 uygulamalarına çevirdi.

Yammer aslında bir Twitter modellemesi ancak şirket söz konusu popüler modeli genel sosyal boyuttan kurumsal boyuta taşıyarak inovatif bir yaklaşımla fark yaratıyor ve ileride ortaya koyabileceği iş modeli ile birçok çevrenin dikkatini çekiyor.

Yammer'ın yaptığı işi aslında çok detaylı anlatmak gerekmiyor çünkü ürün tamamen bir Twitter diyebilirim. Tek farkı ise şirketlere özel bir Twitter uygulaması olması.

Twitter'ın sağladığı tüm özellikleri sağlayan ancak bir şirket e-posta adresi ile kayıt yaptırmayı gerektiren Yammer, ilk başta kulağa fazlasıyla standart gelse de şirket içi Twitter kullanımı ile elde edilebilecek verimliliği kısa video demosunda izlediğinizde faydaları kolaylıkla anlaşılabiliyor. Söz konusu videoya Yammer ana sayfasından ulaşabilirsiniz.

Google'ın sunduğu kurumsal e-posta, wiki, döküman paylaşımı ve video çözümlerinin yanında, birçok şirketin sunduğu özellikle kurumsal wiki çözümleri bu alanda dikkat edilmesi gereken gelişmelerdir. Konuyla ilgili Web 2.0 Expo San Francisco zamanında paylaştığım "Web 2.0 kurumsal boyuta geçiyor" ve "Kurumsal wiki uygulamaları yükselişte" isimli yazılarımı tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

2009 yılında çok daha yüksek değerlere ulaşacağını ve şirketler tarafından da bugün olduğundan fazla ilgi göreceğini tahmin ettiğim kurumsal Web 2.0 uygulamaları şirketlerin rutin operasyonlarının yanında dönemsel kullanımlar için de girişimciye değer yaratabilir.

Dönemsel kullanımlar olarak pazarlama ve reklam kampanyaları döneminde ya da proje süreçlerinde değerlendirilmek üzere kolaylıkla hayata geçirilebilecek bu tür servislerin sunulması şirketler için tercih sebebi olacaktır.

Yammer'ın TechCrunch50'de yakaladığı başarı eminim birçok yatırımcı ve girişimcinin gözünü bu alana dikmesine sebep olmuştur. Şirketin yakın zamanda yüklü miktarda yatırım alması da kaçınılmazdır.

Türkiye pazarında da fırsat gösteren kurumsal Web 2.0 uygulamalarını takip etmeyi ve Yammer'a göz atmayı öneriyorum.

Yorumlar (10)
 1. şirketlerde de mail grupları var ve kişiler o mail grupları ekleniyor, bunun farkı ne olacak ki ?

 2. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  mixxt olarak 3 ay kadardır twitter üzerinde hepimize ait private hesaplar açtık ve herkes çeşitli desktop clientlar üzerinden gün içinde nelerle uğraştığını ve hangi görevleri tamamladığını buradan birbiriyle paylaşıyor. xxitter diyorduk bu olaya. =)

  Son derece faydalı bulduğumu söylemeliyim, özellikle firma bu kadar küçük olmasına rağmen ofis dışından çalışan birçok kişinin olması böyle bir bağlantı noktasını kaçınılmaz kılıyor.

  10-15 çalışanı olan bir firma için twitter üzerinde manuel bir ayarlama yapmak zor değil, ama daha fazlası için Yammer gibi bir sistem gerekli olacaktır. Yine de ne kadar yayılacağını merak etmiyor değilim. Büyük firmaları 2.0 konusunda ikna etmek o kadar da kolay bir iş değil gibi görünüyor şu ana kadarki gelişmesine bakarsak. TC50'nin bu alana verdiği değer de buzların kırılması için faydalı olabilir.

 3. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Türkiyede teknolojik anlamda oturmuş bir ofis bilinci olmadığından şirketlerin bu tür uygulamaları kullanmaları neredeyse imkansız.

  Zaten twitterda ofis çalışması olmayan veyahut serbest çalışan kişiler genellikle kullanıyor.

  Türkiyede twitter kurumsalı bir uygulama yapılsa 3-5 şirket dışında kullanan olmaz en az bi 10 yıl.

  Kolay taklit edilebilir olması bence - bir yöndü bu yüzden 50 start-up arasından 1nci seçilmesi iyi olmamış.Daha farklı projeler seçilebilirdi , ancak burda verilen mesaj kurumsal projelerin daha çok tuttuğu bu olabilir..(gelişmiş ülkelerde)

 4. Otomatikportakal Otomatikportakal

  türkiye'de hiçbir ciddi şirket - biraz iddialı mı oldu ne? - bu uygulamayı kullanıp da şirket bilgilerini dışarıya açmak istemez.

 5. Yammer'ın başarılı olmasını çok zor görüyorum. Bir kere, çok kolay taklit edilebilir bir girişim. İkincisi, kurumların twitter tarzı haberleşmeden hoşlanması nasıl ve neden olacak belli değil. Üçüncüsü, twitter gibi mevcut servislerin ufak bir eklemeyle Yammer'a rakip olması çok kolay.

 6. Türkiye'de böyle bir uygulamanın tutacağını sanmıyorum. Twitter kullanan sayımız ve yerli twiterların durumu da ortadayken. Ayrıca TechCrunch50'de olan bir uygulamanın kopyasının 1. seçilmesi de çok saçma. Diğerlerine haksızlık edilmiş...

 7. Twitter'ın kendisi Türk kullanıcılara kendini sevdiremediki. Şirket için kullanım bizde hiç tutmaz bence. Ayrıca 50 tane startup içinden zaten olan birşeyin kopyasının seçilmesi de çok saçma geldi bana. Bence diğer uygulamalara haksızlık edilmiş.

 8. Küçük şirketler için ok.. Fakat büyük şirketler için yine sorun olacaktır.. Data'nın dışarıda bulunması birçok şirket için kabul edilemez birşey.. laconi.ca daha cazip geliyor mesela..

  Bu arada, işten ayrılmış/atılmış bir kişi'nin erişimi nasıl kesiliyor onu da merak ettim..

 9. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Mail gruplarının sağlıklı bir şekilde işlediğini düşünmüyorum, fakat adobe air ile birlikte bu tür girişimler daha faydalı oluyor. Biz kullanmaya başladık faydasını da görüyoruz, dikkat ve zaman kaybı daha az yaşanıyor.

 10. Bu sonucu ben "Kurumsal web'in gelişimi" yerine yapılmış bir şaka olarak algılıyorum. Umarım Yammer'ın alacağı yatırımlar beni yalanlar ama TC50'yi bu şirketin kazanması düpedüz saçmalık.

  http://www.readwriteweb.com/archives/yammer_tc50_winner.php