Web 2.0 kurumsal boyuta geçiyor

Web 2.0 Expo'da dikkatimi çeken önemli konulardan birisi, kişisel kullanıma yönelik servislere kıyasla ağırlıklı olarak kurumsal Web 2.0 uygulamalarının katılımcı olarak etkinlikte yer alıyor olması. Özellikle etkinliğin Expo alanında bu tür şirketlerin ağırlığı kolaylıkla hissedilebiliyor.

Son kullanıcıya (tüketiciye) dönük servislerin yerine kurumsal çözümler sunan şirketler dikkat çekiyor. Bu şirketlerin sundukları servislerin büyük çoğunluğunun ücretli ve klasik iş modellerine bağlı olduğunu belirtmem sanırım gerekmiyor. ;)

Ne tür servisler derseniz, white label sosyal ağ uygulamaları, kurumsal RSS çözümleri, kurumsal verimlilik araçları gibi servisleri düşünebilirsiniz.

Biz henüz Türkiye'de kurumsal Web 2.0 ürünlerine alışmış değiliz. Bunun sebebi şirketlerin hazır olmaması mı yoksa girişimcilerin bu alana odaklanmaması mı dersiniz? Bu konuda yorumlarda tartışabiliriz.

Web 2.0'ın kalbinin attığı yer alan Amerika'da ise konuyu birkaç boyuttan düşünüyorum. VC firmalarının iş modeli olan girişimlere daha sıcak bakmaları, henüz oyuncu sayısının çok olmadığı kurumsal Web 2.0 alanının girişimcilere sıcak gelmesi ve elbette şirketlerin artık bu tür çözümleri istemeye başlaması önemli sebepler olarak değerlendirilebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.