Emre'yi yerde ararken gökte buldum: Grou.ps hakkında söyleşi

Emre'yi yerde ararken gökte buldum: Grou.ps hakkında söyleşi

Web 2.0 Expo'da kayıt sonrasında içecek birşeyler almak için sırada beklerken tam önümde tanıdık bir yüz gördüm. Emre Sokullu :) Biraz sohbet sonrasında Emre ile birlikte Grou.ps'un San Francisco'daki ofisine geçtik ve burada sohbete devam ettik. Sohbet ederken sorularıma verdiği cevapları Webrazzi üzerinden yazıp tüm okuyucularımla paylaşmamın daha değerli olacağını düşündüm.

Sonuç olarak Emre Sokullu ile sohbetimizin soru ve cevapları aşağıda.

Arda Kutsal (A.K.) Emre, öncelikle tebrikler aynı gün içinde hem TechCrunch'da hem VentureBeat'de konu oldun. Biraz sonra da Webrazzi'de olacaksın :) Nasıl bir duygu?

Emre Sokullu (E.S.) Aslında TechCrunch ve VentureBeat çok etkilemedi çünkü bunlar sadece başlangıç. Oralarda yer almamız bizim şu anda sahip olduğumuz kullanıcı tabanımızın bir sonucu. Bu tür haberlerle trafiğin tavana vurması çok önemli değil, bizim asıl olayımız gerçek kullanıcı tabanımızı mutlu etmek, onlara iyi bir servis vermek ve elbette bu tabanı genişletmek. Webrazzi'de yer almak ise bambaşka bir zevk :)

A.K. Senden önce TechCrunch 40'da olduğu için BeFunky TechCrunch'da yer almıştı, sen bu durumda kendi kendine yayınlanan ilk Türk Web 2.0 girişimisin diyebilir miyiz?

E.S. Bilmiyorum... :)

(A.K. Bu arada rastlantı mı bilmiyorum ama BeFunky de Golden Horn Ventures tarafından yatırım sağlanan girişimlerden. Her ikisi de TechCrunch'a çıktı. Golden Horn ve Grou.ps'un yatırım konularına biraz sonra geliyoruz.)

A.K. Grou.ps'un şu anki durumu ile ilgili biraz bilgi verebilir misin? Kaç üye, kaç grup vs...?

E.S. Şu anda 150.000 kullanıcımız, 10.000'in üzerinde de grubumuz var. Son 3-4 aydır önemli bir büyüme gösteriyoruz. Mart 2008'de günlük ortalama 1000 kullanıcı, 100 grup seviyesini yakaladık. Eğer bu hızla devam edersek 2009'un ilk çeyreğinde 500.000 kullanıcı seviyesini yakalamış olacağız. Elbette diğer bir hedefimiz de günlük büyüme ivmemizi artırmak.

A.K. Şu anda Grou.ps'da gelinen nokta vizyonunuzun ne kadarı diyebiliriz ve gidilen yön neresidir?

Emre SokulluE.S. Daha herşeyin çok başındayız. Beta yayını bile yeni devreye aldık. Grou.ps'da uyguladığımız model Social Groupware olarak adlandırılıyor ve bu platform yapısının gelecekte sosyal ağlar kadar popüler olacağına inanıyoruz. Yahoo! Groups'un 100 milyon grubu bulunuyor. Bu bize söz konusu potansiyeli gösteriyor. Vizyonumuza paralel olarak en önemlisi bizim yazılım alanında da yapmamız gereken birçok işimiz bulunuyor. Özellikle kullanılabilirlik ve yeni özelliklerimiz açısından listemiz kabarık. Kısacası dediğim gibi yolun daha çok başındayız.

A.K. Grou.ps'un Golden Horn Ventures'dan aldığı bir yatırım olduğunu biliyorum, bununla ilgili biraz konuşalım. Yatırım miktarını paylaşabiliyor musun?

E.S. Bu şirketle yapmış olduğumuz anlaşma gereği paylaşamayacağım bir bilgi. Kusura bakma Arda. Ama önümüzdeki günlerde daha şeffaf ve oldukça büyük haberleri paylaşıyor olacağız.

A.K. Bu yatırım ile birlikte Grou.ps için neler değişti?

E.S. Ekibimiz genişledi, kafamdaki planları gerçekeleştirebilir oldum, daha ölçeklenebilir bir altyapı sistemine yatırım yapabildik, nitekim dün yaşanan TechCrunch ve VentureBeat olaylarını sağ salim atlatabildik. :)

A.K. Golden Horn yatırımından önce Grou.ps'un görüştüğü şirketler var mıydı? Bunlarla ilgili bilgi verebilir misin?

E.S. Evet görüştümüz şirketler oldu. Bu şirketler Amerika merkezli şirketlerdi. Zaten benim Amerika'ya gelmemin sebebi de buydu. Çünkü gelmeden önce kaçırdığım fırsatlar oldu.

A.K. Facebook uygulamaları arasından satın almalar yaptığınızı biliyorum, bunlarla ilgili konuşalım biraz. Benim bildiğim "Memleket Neresi?" isimli uygulama var satın aldığınız. Buradaki amaç nedir, neden Facebook uygulaması satın alıyorsunuz ve aldınız?

E.S. Biz sosyal ağlar tarafında büyük fırsatlar görüyoruz, bu yüzden o alana yatırım yapmak istedik ve yapmaya devam edeceğiz. Nitekim Grou.ps da dış servislerle çok entegre bir sistem. Flickr, YouTube gibi servislerle birlikte çalışabildiğimiz gibi sosyal ağlarla da birebir uyumluluk arayışı içindeyiz. Bu alanı keşfetmek istediğimiz için bu tür yatırımlar yaptık.

A.K. Satın alma fiyatını paylaşmayacağını tahmin edebiliyorum, ama Webrazzi okuyucularına fikir olması için Facebook uygulamalarının sahip oldukları kullanıcı sayısına oranla hangi seviyelerden değerlendirildiğini konuşabilir miyiz?

E.S. Genellikle Facebook uygulamalarında kullanıcı başına $0.1 seviyesinden değerlendirme yapılabiliyor. Ama bu da son zamanlarda düşmeye başladı çünkü bu tür uygulamalardan kullanıcıların çıkış engeli yok denecek kadar az.

A.K. Bu arada ofisiniz tam San Francisco'nun göbeğinde. Burada olmak nasıl bir duygu?

Gayet güzel, en güzeli de binanın altında 7 Eleven olması. Geç saatlere kadar çalıştığımız için büyük avantaj sağlıyor. :)

A.K. Ofis komşularınız arasında önemli Web 2.0 girişimleri de var. Bunlarla ilgili de bilgi verebilir misin?

E.S. Evet Xobni ve Scribd alt katlarımızdalar.

(A.K. Scribd, Y-Combinator'ın en başarılı yatırımı durumunda, Xobni ise geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından kendilerine yapılan $20M'luk teklifi geri çevirerek dikkat çeken bir şirkettir.)

A.K. Son olarak, sanırım artık Webrazzi'yi salladın ve bizimle yazılarını paylaşmıyorsun değil mi? :)

E.S. Nereye yazı yazabiliyorum ki, kendi blogumu da salladım, acaip yoğunum biliyorsun. :) Ama eğer zaman bulursam keyifle...

A.K. Eklemek istediğin ya da Webrazzi okuyucuları ile paylaşmak istediğin herhangi bir konu var mı?

E.S. Evet, bu aralar aktif olarak kadromuzu genişletmeye çalışıyoruz. Bizimle birlikte İstanbul'da çalışan arkadaşlarımız var. İstanbul ofisi için gerçekten çok iyi tasarım ve yazılımcılara ihtiyacımız var. Ekibimize katılacak arkadaşlarımızın ilerleyen zamanlarda San Francisco'ya gelmelerini de sağlamaya çalışıyor olacağız. Biz Grou.ps'da gerçekten Silikon Vadisi kültürü ve kalitesinde çalışıyoruz, bu sebeple bizimle çalışacak arkadaşlara maaş dışında, hisse payı gibi birçok imkan da sağlanacaktır. İlgilenen arkadaşlar lütfen bize CV'lerini göndersinler. (contact (at) grou.ps)

Arda - Emre

Emre ile yaklaşık 1 saatlik sohbetimizde yazıyı canlı canlı Webrazzi'ye aktardım. Benim için de keyifli ve değişik bir yazı oldu. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Bu arada bugün Web 2.0 Expo'nun sadece workshop'ları (çalıştay) başlamıştı, yarın ise asıl hareket başlıyor olacak. Elimden geldiği kadar paylaşım yapmaya çalışıyor olacağım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.