Emre'yi yerde ararken gökte buldum: Grou.ps hakkında söyleşi
Röportaj

Emre'yi yerde ararken gökte buldum: Grou.ps hakkında söyleşi

Web 2.0 Expo'da kayıt sonrasında içecek birşeyler almak için sırada beklerken tam önümde tanıdık bir yüz gördüm. Emre Sokullu :) Biraz sohbet sonrasında Emre ile birlikte Grou.ps'un San Francisco'daki ofisine geçtik ve burada sohbete devam ettik. Sohbet ederken sorularıma verdiği cevapları Webrazzi üzerinden yazıp tüm okuyucularımla paylaşmamın daha değerli olacağını düşündüm.

Sonuç olarak Emre Sokullu ile sohbetimizin soru ve cevapları aşağıda.

Arda Kutsal (A.K.) Emre, öncelikle tebrikler aynı gün içinde hem TechCrunch'da hem VentureBeat'de konu oldun. Biraz sonra da Webrazzi'de olacaksın :) Nasıl bir duygu?

Emre Sokullu (E.S.) Aslında TechCrunch ve VentureBeat çok etkilemedi çünkü bunlar sadece başlangıç. Oralarda yer almamız bizim şu anda sahip olduğumuz kullanıcı tabanımızın bir sonucu. Bu tür haberlerle trafiğin tavana vurması çok önemli değil, bizim asıl olayımız gerçek kullanıcı tabanımızı mutlu etmek, onlara iyi bir servis vermek ve elbette bu tabanı genişletmek. Webrazzi'de yer almak ise bambaşka bir zevk :)

A.K. Senden önce TechCrunch 40'da olduğu için BeFunky TechCrunch'da yer almıştı, sen bu durumda kendi kendine yayınlanan ilk Türk Web 2.0 girişimisin diyebilir miyiz?

E.S. Bilmiyorum... :)

(A.K. Bu arada rastlantı mı bilmiyorum ama BeFunky de Golden Horn Ventures tarafından yatırım sağlanan girişimlerden. Her ikisi de TechCrunch'a çıktı. Golden Horn ve Grou.ps'un yatırım konularına biraz sonra geliyoruz.)

A.K. Grou.ps'un şu anki durumu ile ilgili biraz bilgi verebilir misin? Kaç üye, kaç grup vs...?

E.S. Şu anda 150.000 kullanıcımız, 10.000'in üzerinde de grubumuz var. Son 3-4 aydır önemli bir büyüme gösteriyoruz. Mart 2008'de günlük ortalama 1000 kullanıcı, 100 grup seviyesini yakaladık. Eğer bu hızla devam edersek 2009'un ilk çeyreğinde 500.000 kullanıcı seviyesini yakalamış olacağız. Elbette diğer bir hedefimiz de günlük büyüme ivmemizi artırmak.

A.K. Şu anda Grou.ps'da gelinen nokta vizyonunuzun ne kadarı diyebiliriz ve gidilen yön neresidir?

Emre SokulluE.S. Daha herşeyin çok başındayız. Beta yayını bile yeni devreye aldık. Grou.ps'da uyguladığımız model Social Groupware olarak adlandırılıyor ve bu platform yapısının gelecekte sosyal ağlar kadar popüler olacağına inanıyoruz. Yahoo! Groups'un 100 milyon grubu bulunuyor. Bu bize söz konusu potansiyeli gösteriyor. Vizyonumuza paralel olarak en önemlisi bizim yazılım alanında da yapmamız gereken birçok işimiz bulunuyor. Özellikle kullanılabilirlik ve yeni özelliklerimiz açısından listemiz kabarık. Kısacası dediğim gibi yolun daha çok başındayız.

A.K. Grou.ps'un Golden Horn Ventures'dan aldığı bir yatırım olduğunu biliyorum, bununla ilgili biraz konuşalım. Yatırım miktarını paylaşabiliyor musun?

E.S. Bu şirketle yapmış olduğumuz anlaşma gereği paylaşamayacağım bir bilgi. Kusura bakma Arda. Ama önümüzdeki günlerde daha şeffaf ve oldukça büyük haberleri paylaşıyor olacağız.

A.K. Bu yatırım ile birlikte Grou.ps için neler değişti?

E.S. Ekibimiz genişledi, kafamdaki planları gerçekeleştirebilir oldum, daha ölçeklenebilir bir altyapı sistemine yatırım yapabildik, nitekim dün yaşanan TechCrunch ve VentureBeat olaylarını sağ salim atlatabildik. :)

A.K. Golden Horn yatırımından önce Grou.ps'un görüştüğü şirketler var mıydı? Bunlarla ilgili bilgi verebilir misin?

E.S. Evet görüştümüz şirketler oldu. Bu şirketler Amerika merkezli şirketlerdi. Zaten benim Amerika'ya gelmemin sebebi de buydu. Çünkü gelmeden önce kaçırdığım fırsatlar oldu.

A.K. Facebook uygulamaları arasından satın almalar yaptığınızı biliyorum, bunlarla ilgili konuşalım biraz. Benim bildiğim "Memleket Neresi?" isimli uygulama var satın aldığınız. Buradaki amaç nedir, neden Facebook uygulaması satın alıyorsunuz ve aldınız?

E.S. Biz sosyal ağlar tarafında büyük fırsatlar görüyoruz, bu yüzden o alana yatırım yapmak istedik ve yapmaya devam edeceğiz. Nitekim Grou.ps da dış servislerle çok entegre bir sistem. Flickr, YouTube gibi servislerle birlikte çalışabildiğimiz gibi sosyal ağlarla da birebir uyumluluk arayışı içindeyiz. Bu alanı keşfetmek istediğimiz için bu tür yatırımlar yaptık.

A.K. Satın alma fiyatını paylaşmayacağını tahmin edebiliyorum, ama Webrazzi okuyucularına fikir olması için Facebook uygulamalarının sahip oldukları kullanıcı sayısına oranla hangi seviyelerden değerlendirildiğini konuşabilir miyiz?

E.S. Genellikle Facebook uygulamalarında kullanıcı başına $0.1 seviyesinden değerlendirme yapılabiliyor. Ama bu da son zamanlarda düşmeye başladı çünkü bu tür uygulamalardan kullanıcıların çıkış engeli yok denecek kadar az.

A.K. Bu arada ofisiniz tam San Francisco'nun göbeğinde. Burada olmak nasıl bir duygu?

Gayet güzel, en güzeli de binanın altında 7 Eleven olması. Geç saatlere kadar çalıştığımız için büyük avantaj sağlıyor. :)

A.K. Ofis komşularınız arasında önemli Web 2.0 girişimleri de var. Bunlarla ilgili de bilgi verebilir misin?

E.S. Evet Xobni ve Scribd alt katlarımızdalar.

(A.K. Scribd, Y-Combinator'ın en başarılı yatırımı durumunda, Xobni ise geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından kendilerine yapılan $20M'luk teklifi geri çevirerek dikkat çeken bir şirkettir.)

A.K. Son olarak, sanırım artık Webrazzi'yi salladın ve bizimle yazılarını paylaşmıyorsun değil mi? :)

E.S. Nereye yazı yazabiliyorum ki, kendi blogumu da salladım, acaip yoğunum biliyorsun. :) Ama eğer zaman bulursam keyifle...

A.K. Eklemek istediğin ya da Webrazzi okuyucuları ile paylaşmak istediğin herhangi bir konu var mı?

E.S. Evet, bu aralar aktif olarak kadromuzu genişletmeye çalışıyoruz. Bizimle birlikte İstanbul'da çalışan arkadaşlarımız var. İstanbul ofisi için gerçekten çok iyi tasarım ve yazılımcılara ihtiyacımız var. Ekibimize katılacak arkadaşlarımızın ilerleyen zamanlarda San Francisco'ya gelmelerini de sağlamaya çalışıyor olacağız. Biz Grou.ps'da gerçekten Silikon Vadisi kültürü ve kalitesinde çalışıyoruz, bu sebeple bizimle çalışacak arkadaşlara maaş dışında, hisse payı gibi birçok imkan da sağlanacaktır. İlgilenen arkadaşlar lütfen bize CV'lerini göndersinler. (contact (at) grou.ps)

Arda - Emre

Emre ile yaklaşık 1 saatlik sohbetimizde yazıyı canlı canlı Webrazzi'ye aktardım. Benim için de keyifli ve değişik bir yazı oldu. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Bu arada bugün Web 2.0 Expo'nun sadece workshop'ları (çalıştay) başlamıştı, yarın ise asıl hareket başlıyor olacak. Elimden geldiği kadar paylaşım yapmaya çalışıyor olacağım.

Yorumlar (17)
 1. Kemal Yılmaz Kemal Yılmaz

  Merhaba,

  öncelikle aldığınız yatırımlar ve bloglarda çıkan haberler için tebrik ederim.

  Birkaç eleştirim olacak. grou.ps adlı projeyi incelediğimde öncelikle kötü bir arabirim görüyorum. Tasarım olarak vasat bir sayfa.

  Ek olarak, bu projenin getirdiği yenilikler nelerdir? Google groups ve yahoo groups varken insanlar neden bu siteyi kullansınlar?

  Kısacası webrazzi'de tanıdık olduğunuz için bunca tebrik alıyorsunuz ama, somut iş olarak baktığımda sektöre bir katma değer oluşturduğunuzu düşünmüyorum

  kolay gelsin

 2. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Çok güzel bir yazı, harika bir proje

  Emre'nin ağzından dinlerken birkez daha keyif aldım. Başarılarınızın devamını dilerim arkadaşlar...

  Süpersiniz.

 3. Emre Sokullu Emre Sokullu

  Kritikler icin de tesekkurler. Hepsini dikkate aliyoruz.

 4. @Ekim

  Amerika'da ararken İstanbul'da bulsam yerde buldum derdim. ;)

 5. Önemli bir başarı hikayesinin ilk adımları, tebrikler... Arda, bizi Grou.ps ofisine sokmuş kadar oldun. Yalnız deyimin doğrusu "gökte ararken yerde buldum"dur, yoksa skyscraper'lara gönderme mi yaptın? :P

 6. Tebrikler Emre, Techcrunch'ta haberinizi okudum, basarilarinin devamini dilerim. Gelismeleri ilgiyle takip ediyoruz.

  Tesekkurler Arda, cok guzel bir soylesi olmus. Birdahaki sefere finansal bilgiler uzerine biraz daha zorlaman dilegiyle :)

 7. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  İlgisiz:

  -Öncelikle fotoğraflar HARİKA. Özellikle; Arda Kutsal'ın mı Emre Sokullu'nun mu başarısı o ilk poz meraktayım, tam bir profesyonellik var.

  -Ayrıca; iki dahi Türk'e yürekten sevgiler. (yorgun ama gururlu bakışlar ; )

  İlgili:

  -Grou.ps tam bir marka olarak büyüyor, genişliyor. Çok dahice bir isim olan 'grou.ps' ile yola çıkmaları bunun en büyük göstergesiydi.

  -Grou.ps kullanıcı tarafından tam olarak anlaşıldığında web 2.0 efsanelerinden biri olarak hayatımıza girecek. Ayrıca Google Groups yok, Yahoo geldi gelecek; sonuna kadar hazır bir pazarız. : )

 8. Goktug Gedik Goktug Gedik

  Öncelikle söylemem lazım, söyleşi süper olmuş :)

  Grou.ps'un ne olduğu daha önce bilmediğim için kendime kızdım açıkçası. Ancak yine de pek geç kalmış sayılmam sanırım :) Böylesine başarılı bir fikrin hayata geçmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyorum.

  "Sosyal Ağlar" ın önemi ve gelecekteki konumları üzerine birçok öngörüde bulunan yazı var, ve hepsi de farklı şeylerden bahsediyorlar. Dolayısıyla fırsatlar ve açılımlar o kadar fazla ki, bu geleceği şekillendirmek tamamen bizim elimizde. Bu açıdan baktığımda Grou.ps'u da bu konuda yaptığı katkıdan dolayı kutlamak istiyorum. Ve Grou.ps dünyasına ben de katılıyorum :)

 9. Keyifli bir sohbetti, gerçi San Francisco'da olup o manzaraya karşı dinlemek daha hoş olabilirdi ama:) Şimdiden bir başarı hikayesine dönüşmüş durumda ama umarım devamı gelirde bizde zevkle takip etmeye devam ederiz.Bu arada Fotoğrafada baktım da Arda Kutsal'a da San Francisco havası yaramamış değil hani:)

 10. Emexci Emexci

  Su günlerde Webrazzi'de keyifle okudugum nadir yazilardan biri olmus. Tebrikler Arda Kutsal ve Proje sahibi Emre Sokullu.

 11. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Tebrikler Emre, gerçekten sevindirici ve gurur verici bir gelişme, paylaşım için de teşekkrüler Arda.

  Ülkemiz kökenli bu tip başarı potansiyeli çok yüksek projelerin artması dileğiyle,

  Sevgiler, saygılar...

 12. Battlestar Battlestar

  Birkaç saat öncede ReadWriteWeb de de bu konu ile ilgili bir makale yayınlandı. ReadWriteWeb'deki yazılarına hasret kaldığımız Emre Sokullu'yu başarılarından dolayı kutluyorum.

 13. Emre Sokullu Emre Sokullu

  Arda'ya ve herkese yorumlarindan dolayi tesekkurler!

 14. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Tebrikler Emre.

  Grou.ps haberleri gelmeye devam ediyor. Almanya'da da birkaç blogda çıkan haberler linklenmiş.

  Sence -bildiğim kadarıyla- yakın zamanda yatırım almış olmanızın bu haberlerin çıkması üzerindeki etkisi nedir? Üstüste geldi iki olay gibi sanki, yanılıyor muyum?

 15. keyifli bir yazı, Emre Sokullu'ya başarılarının devamını dilerim.

 16. Onur Almişlar Onur Almişlar

  Ben yazıyı okur okumaz grou.ps'yi deneyerek bir grup oluşturdum.Fakat sonra şifremi unuttum.Defalarsa;belki 20 kez parola sıfırlama istedim fakat gelmedi.Sisteme giriş yapamıyor ve kullanamıyorum.Sistemin kendisinede mail atarak destek istedim...

  Sanırım çözemedim henüz.

 17. Bhaskar Samuel Bhaskar Samuel

  I have not gone for native searching of Outlook emails ever since I started using GetMail of http://www.searchterrain.com. GetMail has fetched them for me with just a few character input. It is interactive and responds to each character input.