Yorumcu odaklı yorum yönetim merkezi; Disqus.com
Yeni Girişimler

Yorumcu odaklı yorum yönetim merkezi; Disqus.com

Sıkça ziyaret edilen bir 'blog'a sahipseniz ve yazılarınıza gelen okuyucu yorumlarını artık bir düzene sokmak istiyorsanız; Disqus gerçekten işe yarıyor. Siz içeriklerinize yapılan yorumları fonksiyonel bir şekilde yönetirken, yorumcularınıza da yorum yazarken aslında ilgili içerik ürettiklerini bir kez de böyle hatırlatmış olabilirsiniz.

Uygulama sevdiğiniz yorumcuları RSS ile takip edebilme, istenilen yoruma doğrudan 'yanıt yorum' yazabilme, hatalı yazılan yorumu düzenleyebilme, yorumları 'blog' üzerinde puanlayabilme, yorumcunuzun profil bilgilerine ulaşabilme, vb.. bir çok özelliği bir arada sade bir şekilde sunuyor.

*Yüce Zerey'in 'blog'unda uygulamanın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Disqus yorumcu odaklı işlevlerinin yanında 'Community' ile tüm okuyucularınızı bir arada toplayarak 'blog'unuza ait bir sosyal ağ kurmanızı sağlıyor ve 'Top Commenters' seçeneği sayesinde kaliteli içerik, beğenilen fikirler üreten yorumcularınızı ön plana çıkarıyor. Bunun yanında sitenin isim kökünde de vurgulandığı gibi tartışma yaratan yazılara odaklanıp, kullanıcıyı tartışmalara katılması için teşfik ediyor. Ayrıca ara yüzleri sayesinde de başlıkta da belirttiğim gibi apayrı bir yönetim kolaylığı sunarken, ara motorları için de apayrı bir kaynak oluşturuyor.

Bir çok ek özelliği de bünyesinde barındıran ve takip edeceğim uygulamalardan biri daha olan Disqus'ın bir Y Combinator girişimi olması benim için çok değerli. Konu olarak benzer girişimlerden olan Intense Debate'le benzer kullanıcı deneyimlerini barındırdığını da ayrıca belirtmek istiyorum. Şimdiye kadar ki diğer denemeler ise bence yetersizler.

Son olarak; şirket iki kişilik dev kadrosuyla şimdiden 4000 aktif 'blog'u ağına katmış durumda olduğunu ve önümüzdeki dönemlerde çeşitli sürpriz farklılaşmaları da bize tattırabileceğini hissettiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Tabii bu sırada zat-ı şahane web 2.0'ın da alt yapı olarak yavaş yavaş doyuma ulaşmaya başladığını unutmadan...

 

Yorumlar (15)
 1. Burak Arikan Burak Arikan

  Erhan bu gelişim kaçınılmaz gibi görünse de bizim gibilerin elinde bu gelişime şekil vermek, böyle tartışarak kendi sistemlerimizi geliştirerek olacak bu şekil verme.

  Senin yorumunda "devlet" kim oluyor, yani özelleşmeyle kontrolü kimden alıp kime veriyoruz?

  Benim yorumum bloglardan alıp Disqus isminde tek bir şirkete veriyor olmamız. Bu haliyle devlet özelleşmesinin tam tersi oluyor diye bakabiliriz. Kullanıcı gerçekten serbest m iyoksa yorumlarını tek bir servise toplayarak kitlemiş mi oluyor? Bu sağlıklı mı diye soruyorum?

 2. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Burak Arikan

  Devlet mesela Webrazzi şu yorumlar için; Google'a katkısı yok mu sizce yorumlarımızın. Hem de için de bolca ilgili kelime geçiriyoruz. Ya da youtube yorum akışları için ne demeli? Hani TIMES bizi seçmişti, nerde gerçek ödülümüz??

  Disqusta doğrudan yorumcuya veriyoruz hakkını. Ben sitelerde yazıdan çok yorumlarla ilgilenirim, tartışmanın akışıyla.

  O yüzden Türkiye'de bir tek bigumigu'yu seviyorum - user generated content konusunda.

  İnterneti tek devletli bir sistem olarak değil, devlet devlet değerlendirmişim. Birisi youtube'dur, diğeri google, wordpress, vs.. uzar gider liste.

  Her devleti ayrı ayrı özelleştirme, yorumunuza karşılık olabilir bu durumda.

  Kullanıcıya serbest olduğunu yaşatıyor disqus tarzı girişimler. Profilleme, import/export, vs.. özellikleri sayesinde.

  Bu arada fikrinize sağlık, 25'i World Intellectual Property Day'di. ; )

 3. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Koray AL

  Import/Export özelliği sayesinde bu sorunun yanıt bulacaktır. Bunun dışında sistemin kendini geliştirme süresi içinde otomatik bir kaç tetikleme yapılacaktır diye düşünüyorum.

  İlgili kısım:

  * Export or Import comments for "Hayal Ofisi / Vision Office"

  *

  Export from Disqus

  Download all blog comments:

  o XML Format

  o RSS 2.0 Feed

  *

  Import into Disqus

  Coming soon.

 4. Ümit Kurt Ümit Kurt

  Yatırımcıları arasında Aydın Şenkut'ta var ;)

 5. Yorum gibi, bloglar için elzem bir içeriğin başka bir yerde tutulmasını pek uygun görmüyorum. Yorum girişi sirasında open-id vb. bir giriş kullanılarak veriler sitede olmak şartıyla disqus ile veri alışverişi yapılırsa daha sağlıklı olacaktır.

  çoğu cms yorumlar için bile feed almak mümkün. haliyle rss, hatta ping gibi modüller kullanılarak içerik alışverişi kolayca sağlanabilir.

  ama bir drupal kullanıcısı olarak, kullanıcılarımı bbcode,LaTex,Textile gibi yazı filtrelerinden mahrum bırakmak kabul edilebilir değil. hele ki yorumlarımın orada saklanması. diyelim ki 1-2 yıl sonra bu site ayakta kalamadı ve kendini kapattı.

  Bunun anlamı site(leri)me yapılmış yüzlerce yorumun bir anda ortadan kaybolması demektir. Bu da tahmin edersiniz hiç de hoş olmaz.

 6. Saner Apaydın Saner Apaydın

  Teşekkürler bilgi için, bloguma uyguladım çok memnunum.

 7. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Burak Arikan

  Hemen yanıtlamak istedim görünce. Friendfeed, twitter, vb.. akışlı sitelerin tümünde aynı kaymalar oluyor; yorumlar hatta içeriğinizi bir kaç kanalda paylaşmış oluyorsunuz. Bu artık kaçınılmaz ama devamında da kullanıcıya bir blogger ya da wordpress gibi reklam alma seçenekleri sunabilecek işler; hatta disqus ile yorumcunun da ürettiği içerikten bu şekilde gelir sağlaması mümkün hale gelecek. Aslında bir nevi yorumları özelleştirme hamlesi. Devlet elinden alma aslında. : )

 8. Blogger için devrim

 9. Sesebian Sesebian

  Güzelmiş ama sanırım türkçe desteği yok, genede blogger ve benzeri blog yapılarında kullanılabilir.

 10. Erdal'a katılıyorum. Blogger'da yorum yazmak işkence...

 11. Burak Arikan Burak Arikan

  Disqus merkezi yorum sistemini her yeni sistemi denediğim gibi deniyorum. Yorumları bloga değil yazan kişiye ait yaparak güç odağını bloglardan kişiye dağıtıyor. Ama gerçekten öyle mi?

  Yorumlarınız şimdi yazdığınız blogun sahibine değil, Disqus diye tekil bir şirkete ait. Bu ne demek? Katılımınızdan elde edilen reklam gelirleri çeşitli bloglara değil tek bir şirketin kasasına gidecek.

  Bu durum sizce blog ekosistemi için sağlıklı mı?

 12. Bu konuda sezwho.com bana gayet makul geldi bu arada.

 13. disqus'u bende kurdum ama pek hoşuma gitmedi. şablondan ona ait tüm kodları silmiştim fakat bu seferde orjinal yorum yap butonu kayboldu. bu sorunu nasıl çözebilirim acaba? bana mail atıp yardımcı olabilirseniz sevinirim

 14. Siteniz ve makaleleriniz gerçekden çok güzel. Umarım bu kalite ile devam edebilirsiniz. Takibe devam :) anlattıklarınız blogumda uyguladım

 15. Pratik Tarifler Pratik Tarifler

  Bu gerçekten bir işe yarıyor mu? Yani tam olarak ne faydası var bunun?