ABD Sansürde Türkiye'nin İzinde: 73.000 Blog Neden Kapatıldı? [GÜNCELLENDİ]

ABD Sansürde Türkiye'nin İzinde: 73.000 Blog Neden Kapatıldı? [GÜNCELLENDİ]

İnternetin sansürünün ne olduğunu en iyi bilenler Türk kullanıcıları. Şu anda Türkiye'den 6000'den fazla web sitesine erişiminin engellendiği sıralarda, çoğunuzun yakından bildiği gibi sansüre karşı bir de yürüyüş gerçekleştirildi.

Ülkemizde bunlar olurken, ABD de çok ilginç ve benzeri görülmemiş bir internet sansürünü konuşuyor. WordPress tabanlı ücretsiz bir blog servisi olan Blogetery.com geçtiğimiz günlerde bir anda ABD hükümetine bağlı bir organizasyon tarafından kapatıldı. 73 bin civarında blogun barındırıldığı Blogetery'den sadece birkaç gün sonra ise Ipbfree adlı mesaj panosu hizmeti veren bir site de aynı akıbete uğradı.

Her iki sitenin kapatılması da ortaya pek çok soru işareti çıkmasına yol açtı…

İlk akla gelen her iki sitenin de telif hakları korunan içeriklerin dağıtılmasına yardımcı olmuş olabileceğiydi ama durumun bu olmadığı ortaya çıktı. İşin daha da ilginci ABD'de normalde aylar süren site kapatma sürecinin çok kısa sürede gerçekleşmiş olması ve hükümete bağlı hangi organizasyon tarafından gerçekleştirildiğinin hala bilinmiyor olması.

Blogetery yetkilileri, alan adı barındırma hizmeti aldıkları BurstNet'den gelen ve içeriğinde sadece sitenin kapatılacağının açıklandığı bir e-posta ile neye uğradıklarını şaşırdıklarını söylüyorlar. Hiçbir açıklama yapılmadan gerçekleşen bu kapatma işleminin kimin tarafından ve hangi sebeple meydana geldiğini öğrenmeleri ise uzun çabalar sonucunda meydana gelmiş.

Fakat bundan sonra işler daha da garipleşiyor çünkü o ana kadar BurstNet'i bilgi vermemekle suçlayan Blogetery yetkilileri bir anda sessizliğe büründüler ve şu açıklamayı yaptılar: "Hangi hükümet biriminin bu kararı verdiğini açıklayamam ama bunun telif haklarının korunması ile ilgili olmadığını söyleyebilirim".

Konuyu gündeme taşıyan Cnet'in siber suçlar konusunda tecrübeli bir ABD güvenlik teşkilatı üyesinden aldığı bilgiye göre, binlerce kişinin kullandığı bir servisin tüm yasal süreçleri pas geçerek bu hızda kapatılmasını sağlayacak bir hükümet biriminin varlığından güvenlik güçleri bile haberdar değil. Hatta ABD'nin en hassas olduğu konu olan çocuk pornografisinde bile süreç bu kadar hızlı ve sessiz bir şekilde işlemiyor.

Son gelen bilgilere göre ABD hükümetinin adı bilinmeyen bu birimi sitenin bazı kullanıcılarının IP adreslerini temin etmiş durumda. Cnet'e açıklama yapan ve ismini vermek istemeyen güvenlik personeline göre bu olay son derece sıra dışı ve muhtemelen çok ilginç özel bir duruma sahip. Prosedürlerin alt üst olmasına neden olan bu özel durumun ne olduğu ise şu an için kimse tarafından bilinmiyor...

Güncelleme (20 Temmuz 2010): Artan tartışmalar sonucunda Blogetery.com'a web alan barındırma servisi sunan BurstNet bir açıklama yayınladı ve olaya açıklık getirdi. BurstNet'in açıklamasına göre ABD hükümet yetkilileri BurstNet'ten Blogetery.com'un sahiplerinin bilgilerini istemiş. Bunun üzerine siteyi incelemeye alan BurstNet site üzerinde yasa dışı bir terör örgütüne ait olduğuna inandığı bazı içerikler bulmuş ve bu durum hizmet sözleşmesine aykırı düştüğü gerekçesiyle servisi kapatmış. Yani kapatma olayı basına yansıdığı şekilde ABD hükümetinin çok hızlı gerçekleşen bir uygulaması ile değil, BurstNet'in inisiyatifi ile gerçekleşmiş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.