TTNET'ten Türk sporuna (bitmeyen) katkı...
Genel

TTNET'ten Türk sporuna (bitmeyen) katkı...

Konuyla ilgili haberi Marketing Türkiye web sitesinde okudum. Haber aynen şöyle:

"TTNET, Türk sporuna katkıda bulunma vizyonuna paralel olarak TFF Süper Kupa’nın Resmi Sponsoru oldu. TTNET’in Resmi Sponsor olduğu Süper Kupa’da bu yıl Galatasaray ve Kayserispor mücadele edecek."

TTNET'in bugüne kadar ki tüm sponsorlukları web sitesinden aldığım şekliyle aşağıda listelenmiştir.

Türkiye'nin internet altyapısını tek başına yöneten TTNET'in spora olan bu kadar yoğun katkısının sebebini bilen varsa bana açıklayabilir mi?

Türk müzik sektörüne ve Türk televizyon/sinema sektörüne olan katkılarını hatırlatmayın, biliyorum...

Yorumlar (15)
 1. Vedat Erol Vedat Erol

  Neredeyse hala konumunda tekel olan bir markanın böyle para saçması inanılır gibi değil. Para saçmasını anlarım ama verdiğimiz büyük paralar sabit ücretler, en pahalı internet ve telefon hizmetleri. Ama burası Türkiye dedirtiyor. İnsanlarının çoğu fakir olan bir ülkede bu kadar kazık fiyatlarla hizmet verip üstüne alınan paralarla kıçı kırık futbola bu kadar büyük para vermek. Devam ne diyelim

 2. coca cola neden hala reklam yapıyor sığlığında yorumlar silsilesi. devam..

 3. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Bence bu kadar sponsorluk yetmez.. Sadece telefonlardan aldıkları sabit ücret saçmalıgı bile bunun on katını karşılamaya deger...

  Bu arada not olarak düşmek isterim. Basket liginde mücadele eden telekom sponsorlugundaki takımın maçlarına sürekli birileri pankart açıyor

  :):):):):):):)

  "Telekomda Sabit Ücrete Hayı"

  "Adslde Dünyanın En Pahalı Ülkesi"

 4. Uğur Samsa Uğur Samsa

  senel'in de belirttiği gibi Galatasaray'ın yeni stadına da isim sponsoru oldu. Çok para kazanınca nereye harcanacağı bilinmiyor demek ki :)

 5. Ersin Koç Ersin Koç

  Bir kaç makale önce de yazdığım gibi Turk Telekom veya alt kurumlarının internete hiçbir katkı yapmasını beklemiyor, olacaksa da adsl faturama eklenecek tutarı merak ediyorum.

  Kısacası bizi acımasızca sömürmekten başka iş yapmayan bu kurum önce işe yaramayan kendi sitelerini düzeltsin. Ve mümkünse yeni bir proje yaptım diye ortalığa reklam kampanyaları ile para saçmasın. Giden her para benim birilerini aramak hiç kaldırmadığım sabit telime ödediğim faturaya yansıyacaktır.

  TTNet'in Spor a katkısı (Futbol diyelim) tamamen marka bilinilirliği ile ilgilidir. Sizce TTNet kalkıp kimsenin ilgi duymadığı bir spora destek verirse parası havaya gitmez mi? :) Tekelciliğin sözde olmadığı yerde TTNet tekel konumunu ismini herkesin aklına kazıyarak geri kazanacaktır.

  Kaç ev kullanıcısı diğer adsl satan şirketleri tanıyor? Ve bu gidişle nerdeyse herkes adsl=ttnet i bilecek. Geri kalanlara öcü diye bakacak. :)

 6. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Kampanya başlatmak mı lazım diğer adsl hizmeti veren şirketleri tanıtmak için? Hizmetlerinin hiçbirinden memnun değilim internet bağlantım berbat fakat şuan 1 tane alternatif göremiyorum! varsa kullanan paylaşsın bizimle ona geçelim hemen...

 7. İlahi Arda bey.. Güldürdünüz gece gece beni :)

  Ne yani TT'nin bilişim sektöründeki önemli projelere destek olmasını beklemiyordunuz umarım? :)

  Türkiye'de teknolojinin az da olsa ucundan tutan herkes en az 1 Türk Telekom faturası ödemek durumundayken, TT neden böyle bir sektöre yatırım yapsın? Böyle bir kitleye reklam yapsın?

  Seçebileceğimiz başka bir alternatif yok ne de olsa... Başka bir yorumda belirttiğim gibi "keneler" vanaya yapışmış. E biz de temizlemiyoruz. İstedikleri gibi at koşturuyorlar.

  Yarın birgün TT "KOZMETİK" alanında bir yerlere sponsor olsa şaşırmam da... İnternet teknolojileri ile ilgili bir projeye sponsor olsa, önderlik etse vallahi dudağımı ısırırım...

 8. Cyberhaberci Cyberhaberci

  Günümüzde tüm dünyaya artık iyice yayılan profesyonel futbol hastalığının nedeni ne taraftarlık ne de takım bağlılığıdır.

  Tek nedeni, futbolun artık "amatör ruhla" oynanan bir spor olmaktan çıkarılarak, tamamen profesyonel amaçlara hizmet eden bir mecra haline getirilmesidir.

  Markalaşan takım formaları, maskotları, özel mağazalarda satılan aidiyet simgeleyen kimlik ortaya çıkaran renkler ve logolar yayıldı her yerde. İnsanlar takımlarına ve harcama güçlerine göre (kombine biletler, özel localar) kolayca ayrımcılığa tutuldu.

  Bugün, holdingleşen futbol takımlarının kasalarına giren paraların ve sorumsuzca, gerçekten hak edip etmediklerine bakılmadan transferlere harcanan milyonlarca doların karşısında, hala amatör olduğu için cezalandırılan bir Türk olimpiyat "amatör ruhu" nasıl Pekin'de (Beijing'in Türkçesi budur) yerle bir oldu ve neden bu amatör sporculara zamanında yüce TTNet destek vermedi çok büyük bir merak konusu.

  Şans oyunu adı altında kumar oynatan ve sanki büyük yatırımlar yaparak ürettiklerinden kazanmış gibi "ekmeğini bölüşen" akıllara zarar kârlar elde eden şirketlerin hızla pazar payı kaptığı ülkede kimse işin şu yanına bakmıyor.

  Elinde o hafta üzerine bahis oynanabilecek tüm dünya maçlarının bulunduğu kılavuzla, atıyorum, Portekiz 1. liginde yapılacak bir karşılaşmanın takımlarının ilk 16sını (ya da 24ünü) size ezbere sayan adamı bir harita başına getiriyorsunuz. Ondan Portekiz'in haritada nerede olduğunu göstermesini istiyorsunuz. Bunu ne yazık ki yapamıyor. Çünkü sadece peşinde olduğu ikramiye için öğrendiği futbollla ilgi bilgilerin önemi var .

  Hem soralım kendimize, sürekli az hizmet yüksek faturalarla eli cebimizde olan TTNet neden üreten beyinlere yatırım yapsın? Nasıl olsa sadece ADSL kullanabilmek için aldığımız telefon hattının aylık sabit ücretleriyle beslenen bir iş modeli var. Yalnızca üreten beyinlere ihtiyaç duyan şirketler sermayelerinin bir kısmını ayırarak yeniden bunu üretime geri döndürür, bkz. Pilli Network :-)

 9. Çağatay Çağatay

  adamların business 2.0 a ihtiyaçları yok ki web 2.0 a destek versinler...

  business 0.8 var daha türkiyede.

 10. Türk halkının futbola ilgisi düz mantık düşünen her firmanın ağzını sulandırıyor. Sponsorluktan anladıkları hedef kitleye ulaşmak yerine ilgili/ilgisiz olabildiğince çok insana ulaşmak olduğundan dolayı çuvalla parayı saçıyorlar resmen.

  Kaldı ki şu sponsorluklardan birisine harcadıkları parayı 10 parçaya bölüp asıl işleri olan internete, web projelerine sponsor olsalar ne kadar faydalı olurdu.

  Kendileri proje geliştirmesinler, yapamıyorlar bu ortada. Ama yapanlara destek olabilirler.

 11. Futbol takımlarına sponsor olmak tüm dunyada cok önemseniyor, Telekom'un bir basket takımı var bayada kaliteli bir takım.

  Ayrıca Gs'nin yeni stadının isim hakkını 10 yıllığına alarak stada isim sponsoru oldu. ( ortada konusulan rakamlar 15 milyon avro )

  Ayrıca GS'nin önümüzdeki sene ana sponsorluk sozlesmesi bitiyor, tahminim telekom GS'ye ana sponsor olacaktir.

  Bence devamı gelecektir diye düşünüyorum.

 12. Osman Faruk Küçükerdem Osman Faruk Küçükerdem

  Lütfen ürkütmeyelim arkadaşları, bırakin desteklesinler ;)

 13. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Yorumlarda da belirtildiği gibi futbol, hem büyük bir endüstri, hem de büyük kitleleri peşinden koşturan bir spor.. Bu ülke bile döne dönem futbol ile yönetiliyor sonuçta..

  Hal böyle olunca, TTNET gibi sektör lideri ve Türkiye'nin en karlı şirketlerinden birisinin bu alana destek vererek hedef kitlesine ulaşmak istemesi ve gövde gösterisi yapma çabası (malum sponsorluk bedelleri ortada) normal karşılanmalı...

 14. Gavur bu Telekom ;)

 15. Valla Türk Telekom dediğiniz firma dünya'nın en büyük 13üncü sabit telefon firması. Bu nasıl oldu. Çok basit. Sabit telefondan 10 lira sabit ücret artı dünya'nın en pahalı ikinci internetini kullandırarak. Hadi pahalı kullandırıyor bari hızlı olsa. Hızı 1 mbps gibi saçma sapan bir hız. Alt yapısında hiç bir şey yok. EEE o kadar para nereye gidecek artık gitsin bir yerlere dimi :D:D Cem yılmaz oynatıyorlardı reklamlarında. Artık o da ucuz geldi american ın bir numaralı RAP çisi 50 cent i oynattılar 8 mbps ye kadar sınırsız rezalet sloganı altındaki reklamında. Adamlar artık şaşkın acaba nereye harcasak diye düşünüyorlar :D :D