YouTube yasağı sona mı eriyor?

YouTube'un önümüzdeki 2-3 hafta içinde açılacağına dair bazı duyumlar aldım. Bununla ilgili aldığım bir bilgi de yasaklanma sebebi olan kararların birinin çözüldüğü ile ilgiliydi. Hatırlarsanız YouTube'un erişim engellenme sayfasında 2 farklı karardan dolayı engelleme olduğu berlirtiliyordu.

Aynen bana bildirildiği gibi yasaklama kararlarından birisi artık YouTube engelleme ekranında yayınlanmıyor. Şu anda sadece "Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 05/05/2008 tarih ve 2008/402 nolu kararı" ile ilgili engelleme devam ediyor.

Elbette bu karara sebep olan içeriklerin YouTube üzerinden temizlenmesi ya da farklı yöntemlerin uygulanması bundan sonra gelecek davalardan ya da hali hazırda süren YouTube davalarından yeni bir erişim engelleme kararı çıkmamasını garantileyecek mi bilemiyoruz.

Şu an için görünen şu iki erişim engelleme kararında çoğu gitti azı kaldı. Bu süreçte bir yenisi eklenir mi bilemiyorum. Ancak eğer duyumlarım doğruysa önümüzdeki 2-3 hafta içinde Türkiye aylardan sonra dünyanın en popüler video sitesi YouTube ile buluşacak. (gerçi buluşan zaten şu anda da buluşuyor ama neyse...)

"YouTube.com'un açılmasına çok mu meraklısınız?" diyor bazı kesimler. Evet!

Çünkü tüm dünyada artık bir video merkezi olarak görülen ve kendi alanındaki global dominasyonunu kurmuş böylesine bir servisin hem her türlü içeriğe ulaşmak, hem pazarlama aktivitelerini yürütmek hem de kişi, şirket ya da ülkelerin imajları için büyük önemi bulunuyor.

Çok küçük bir fikir ve örnek: Yaz sezonunu bitirmeye başladığımız şu günlere gelmeden Türkiye'nin tatil beldeleri ile ilgili viral ve keyifli bir video dönüyor olsaydı YouTube'da, ve en popülerler arasına girmiş olsaydı fena mı olurdu?...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.