YouTube yasağı sona mı eriyor?
Genel

YouTube yasağı sona mı eriyor?

YouTube'un önümüzdeki 2-3 hafta içinde açılacağına dair bazı duyumlar aldım. Bununla ilgili aldığım bir bilgi de yasaklanma sebebi olan kararların birinin çözüldüğü ile ilgiliydi. Hatırlarsanız YouTube'un erişim engellenme sayfasında 2 farklı karardan dolayı engelleme olduğu berlirtiliyordu.

Aynen bana bildirildiği gibi yasaklama kararlarından birisi artık YouTube engelleme ekranında yayınlanmıyor. Şu anda sadece "Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 05/05/2008 tarih ve 2008/402 nolu kararı" ile ilgili engelleme devam ediyor.

Elbette bu karara sebep olan içeriklerin YouTube üzerinden temizlenmesi ya da farklı yöntemlerin uygulanması bundan sonra gelecek davalardan ya da hali hazırda süren YouTube davalarından yeni bir erişim engelleme kararı çıkmamasını garantileyecek mi bilemiyoruz.

Şu an için görünen şu iki erişim engelleme kararında çoğu gitti azı kaldı. Bu süreçte bir yenisi eklenir mi bilemiyorum. Ancak eğer duyumlarım doğruysa önümüzdeki 2-3 hafta içinde Türkiye aylardan sonra dünyanın en popüler video sitesi YouTube ile buluşacak. (gerçi buluşan zaten şu anda da buluşuyor ama neyse...)

"YouTube.com'un açılmasına çok mu meraklısınız?" diyor bazı kesimler. Evet!

Çünkü tüm dünyada artık bir video merkezi olarak görülen ve kendi alanındaki global dominasyonunu kurmuş böylesine bir servisin hem her türlü içeriğe ulaşmak, hem pazarlama aktivitelerini yürütmek hem de kişi, şirket ya da ülkelerin imajları için büyük önemi bulunuyor.

Çok küçük bir fikir ve örnek: Yaz sezonunu bitirmeye başladığımız şu günlere gelmeden Türkiye'nin tatil beldeleri ile ilgili viral ve keyifli bir video dönüyor olsaydı YouTube'da, ve en popülerler arasına girmiş olsaydı fena mı olurdu?...

Yorumlar (8)
 1. Youtube adresini öneriyorum

 2. Turkvcanalyst Turkvcanalyst

  The problem is not YouTube, the problem is the law and the way it is interpreted.

  Thank you Mr. Prosecutor who felt 15+ million Turkish Internet users needed to be protected from a silly Ataturk video by taking away our rights to view it and judge for ourselves.

 3. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik

  Kesinlikle destek verilmeli,ve çok manalı bir protesto şekli olmuş.Blog dünyası buna ses verirse baya bir tepki oluşturabilir...

 4. Arda Cavdar Arda Cavdar

  Merhaba,

  32 site sansürlemeleri protesto etmek için kendi kararlarıyla erişimlerini engellemişler ve ortak bir platform oluşturmuşlar.

  http://anafikir.com/sansur/

 5. YouTube'un kapandığı falan yok! Ben Türk Telekom'dan aldığım internet hizmetiyle Türkiye'den internete bağlanıp YouTube videolarını hala izleyebiliyorsam, burada bir sorun var demektir.

  .

  Sansürü mü konuşacağız? Bırakın Allah aşkına o sonraki iş!

  .

  Bu ülkede bir "mahkeme" verdiği kapatma kararının uygulanmasını sağlayabiliyor mu? Hayır!

  Vanaya "kene" gibi yapışmış kimseye vermeyen bir teknoloji şirketi bir siteyi mahkeme kararına uyarak gerçekten kapatabiliyor mu? Hayır!

  .

  Önce bunları halledelim. Boylarımızı bize versinler, resimlerimizi yapalım da... Sanat sanat için mi halk için mi sonra tartışırız...

  Hüseyin Çelik'in bahsettiği gibi YouTube "tr" ile geliyor sanırım. Yani kapatma kararını veren (verdiğini sanan), kapatma kararını uygulayan (uyguladığını sanan) "deve" kuşları, tam da kendilerine yakışır bir çözüm getirecekler.

  .

  Bir Yunanlı Yunanistan'dan, Amerika'daki bir site vasıtasıyla bir Almana, Atatürk'le ilgili hakaret videoları gönderecek ve bu üstün zekalı "develer" sayesinde biz YouTube.com.tr'ye girerek bundan korunmuş olacağız...

  .

  Zararlı "develer" ile zararlı "keneleri" temizlemeden bu iş olmaz. Siz tutturmuşsunuz sansür...

  .

  Bu develerle keneler yerine aklı başından bir İNSAN gelsin, beni sansürlesin, sesimi çıkarırsam namerdim :)

 6. bana youtube bu ülkeye yar edilmez gibi geliyor. illa ki yasalara aykırı bir video bulunup yeniden dava açılır. sonuçta dediğiniz gibi her türlü video'nun bulunduğu bir yer. youtube'un kapalı kalmasından ekmek yiyen çok diye düşünüyorum. hatta biraz bencilce konuşursam, youtube kapandığından beridir öteki video sitelerini gündüz saatlerinde takılmadan izleyebiliyorum. öncesinde 1mbit bağlantı ile bu imkansız gibi bir şeydi.

 7. Ersin Koç Ersin Koç

  Youtube'nin kapalı kalmasına yurt dışı internet trafiğimizin ve şirketlerimizdeki gereksiz veri trafiğinin azalmasından dolayı hiç itiraz etmiyorduk. Ayrıca video izlemekle geçen vakit kaybı da cabası. Doğrudur sansür kötüdür, ama bizim memlekette fazla trafikten dolayı ekstra ücret ödemeler. Gerçekten iş yapanların, trafiği hoyratça savuran kullanıcılar dolayısı ile zorluk çekmesi hoş olmuyordu. Ben youtube kapandı kapanalı yurt dışı sunucularımdan daha fazla verim alıyorum :) Youtube bir fenomendir, Google rekor fiyata satın almamış olsa ne kadar popüler de olsa kapanması dikkat çekmezdi, şu an belki de 1000 tane site kapalı ama biz youtube ile yatıp kalkıyoruz. Bugün biz web geliştiriciler dışında kaç kişi youtube dışındaki video sitelerini biliyor. Ben şu an bile en az 100 tane ciddi video paylaşım sitesi (çoğu youtube den bin kat iyi) sayabilirim. Eğer insanlar paylaşım yapacaksa youtube'nin kısıtlanması kimseyi engellemez. :) Hayırlı olsun bakalım, açılsın da piyasada dizileri vs şeyleri bir araya getirip reklam amaçlı "video scripti" adı altında siteler türemeye devam etsin. Millet "Sibel Kekili videoları" yazsın hit kazansınlar. :)

 8. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik

  İyi diyorsunuz,hoş diyorsunuz da sitenin açılış şeklide önemli,youtube.tr veya com.tr isimleriyle erişilecek youtube ve global veritabanından ayrı bize özgü bir VT başımızı deve kuşu gibi kuma sokmaktan başka birşey olarak görmüyorum.(eğer bize özgü veritabanı olacak söylentisi gerçekse) Atatürk'e,Türkiye'ye hakaret ve terör örgütü propaganda yapan videolar global veri tabanında kalacaksa ne anlamı var yeniden açılmasının.Ayrıca tam bu konuyla ilgili bir yazım var: http://www.sacayak.com/youtubeun-acilis-sacmaligi/

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri