Patlican.com.tr'den Budapeşte'den canlı bloglama
Genel

Patlican.com.tr'den Budapeşte'den canlı bloglama

Patlican.com.tr 1 yaşını kutlamak için 20 talihli kullanıcısını Avrupa'nın en büyük müzik ve kültür festivali olan Budepeşte'deki Sziget Festivali'ne göndermiş. Bunda bir entresanlık ve Webrazzi'ye yazmamızı gerektirecek bir durum yok elbette. Ancak Patlican.com.tr bu festivale gönderdiği 20 talihli ile birlikte 1 blogcu, 1 fotoğrafçı, 1 kameraman ve içerik ekibi de göndermiş.

Bu ekibin Sziget'te yapacağı iş ise, tüm festival boyunca canlı olarak blog yazmak.

Patlican.com.tr yetkilileri ile görüştüğümde bana aynen şöyle dediler: "Duyumlarımıza göre – kanıtlayamadık ama  -  bir markanın yarattığı “en uzun live blog” olacak."

Açıkcası ben de bu tür bir marka çalışması duymamıştım. Ayrıca Patlican.com.tr'nin böyle bir girişimde bulunmasına da oldukça memnun oldum.

2008 yılının başından beri birçok markanın Web 2.0 nimetlerinden faydalanmaya başladığını görebiliyoruz. Yeni nesil pazarlama uygulamalarının kurumlarda reklam/pazarlama bütçelerinden pay kapması, oldukça yaratıcı viral kampanyaların hayatımıza girmesi ve blogların eskisine göre çok daha fazla dikkate alınıp, PR ajans ve departmanlarının hedefinde yer alması... İşte tüm bu gelişmeler ülkemizde bu alanda bir raya oturma olduğu hissini veriyor bana.

Patlican.com.tr'nin internette konumlanma anlamında aslına bakarsanız hâlâ eleştireceğim bilimum yönleri bulunuyor. Zamanında gerçekleştirdiği ultra pazarlama kampanyalarını da aynı şekilde eleştirmek mümkün. Ancak bu son çalışmalarının hem maliyet olarak tüm Türkiye billboard'larını kaplamaktan daha kabul edilebilir olması hem de imajlarına katkı sağlaması adına kendilerine olumlu etkileri olacağını düşünüyorum.

Sziget Festivali'ni Patlican.com.tr'nin blogundan takip etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Her ne kadar bu tarz girişimleri desteklemek gerekse de, Avea'nın bu tarz girişimlerini hiç "samimi" bulmuyorum. Pek bir işe yarayacağını, ne kendilerine ne ziyaretçilerine bir "değer" katacağını da sanmıyorum.

 2. Hic arastirmaya bile gerek yok, bir markanin yarattigi en uzun live blog degil. (en azindan, Lenova /olimpiyat bloglarinin daha uzun oldugundan emin olabiliriz)

  Fark yaratmak icin girisimi takdir ediyorum, ama soylenebilecek cok sey var.

  - "Marka tarafindan yaratilan live blog" olmakla bence gurur duyulmamalilar. Isin dogrusu "marka tarafindan sponsor olunan" ya da "marka tarafindan hazirlanan platform uzerinde kullanicilarin yarattigi" olmali. Ismi olan bir bloggeri goturup, kendi ismiyle live-blog yazmasi, blogun patlican platformu altinda olmasi daha cok ses getirirdi kuskusuz.

  - Gayet.net'i bir blog platformu olarak sorgulamak lazim. RSS'i olmayan (duzeltin lutfen ben goremedim), link yapisi gazete sitesi gibi olan, paylasma opsiyonu olmayan bir platform blog dunyasinin temellerine ne kadar uygun?

 3. Vadi Efe Vadi Efe

  bir süre önce budapeşte seyahatimi istiyor.us! üzerinden videoblog olarak yayınlamıştım

  http://budapeste-ye-gitmek.istiyor.us/?hepsi=2052&f=2

  bunun gibi birçok seyahati, tecrübeyi, gerek üyeler gerekse kendimiz site üzerinden videolar,fotoğraflar ve yorumlar ile yayınladık

  sziget festivali patlıcan'ın kaç kullanıcısı tarafından biliniyor, kaçının ilgisini çekiyor bilmiyorum fakat söyleyebileceğim şey kullanıcı içeriği ile bir projenin güdümlediği bir konsept birleşirse, hatta buna bir de reklamveren desteği sağlanırsa ortaya çok iyi şeyler çıkabilir. örneğin belli konsept projelere sponsor olacak firmalar, bu projelerin çok daha verimli çalışmasını sağlayacaktır, ve kendi reklamlarını da bu sponsorluklar ile çok efektif bir şekilde yapacaklardır..

 4. Alihan Çetin Alihan Çetin

  İnsanların özel hayatlarını ve eğlencelerini neden izlemek isteyeyim ki?

  Magazin programlarından kurtulmak için internetteyiz değil mi?!