YemekSepeti.com'un azınlık hissesi European Founders'ın
Genel

YemekSepeti.com'un azınlık hissesi European Founders'ın

Ocak ayında yazdığım "YemekSepeti.com’a Avrupa’lı ortak mı geliyor?" isimli yazımda detaylara girmeden şirketin Avrupalı bir yatırım şirketine azınlık hissesi satışı gerçekleştireceğini paylaşmıştım.

"Söz konusu satın alma bir Avrupalı yatırım firması tarafından gerçekleşecek olup YemekSepeti.com‘un azınlık hisselerini kapsamaktadır." - 7 Ocak 2008 (YemekSepeti.com’a Avrupa’lı ortak mı geliyor?)

Bugün Hürriyet gazetesinde çıkan haberle konunun artık basına yansıdığını görerek biraz detay bilgi paylaşmak istedim.

Öncelikle haberde de yazıldığı gibi YemekSepeti.com'un %20'si Almanya merkezli European Founders tarafından satın alınmıştır.

European Founders'ı hatırlamayan okuyucularıma yine Ocak ayında yazdığım şu yazımı okumalarını öneriyorum. "Facebook’un yeni yatırımcısı: European Founders Fund" isimli yazımda şirketin Türkiye pazarına giriş yapacağından da bahsetmiştim.

European Founders, YemekSepeti.com'dan önce Cember.net ile de bir azınlık ortaklığı gerçekleştirmiş ancak bu satın alma sonrasında hem şirket hem de Cember.net için çok daha değerli bir fırsat doğduğu için birliktelikleri XING'in Cember.net'in kalan hisselerini ve European Founder'ın elindekileri satın alması ile son bulmuştu. Zaten Cember.net'in XING tarafından satın alınmasını European Founders'ın varlığı ile bağdaştırmak da yanlış olmaz. Bu konuda da zamanında "Cember.net'e Avrupalı ortak!" isimli bir yazı yayınlamıştım.

YemekSepeti.com'a dönecek olursak, satın alma detayları ile ilgili herhangi bir açıklama gerçekleşmemiş olmasına karşılık, aldığım duyumlardan %20'si için $3 milyon seviyesinden bir satın almanın söz konusu olduğunu paylaşabilirim. Bu durumda YemekSepeti.com'un değerinin $15 milyon olduğunu da söyleyebiliriz. Net bir açıklama olmadığı için sadece duyum olarak değerlendirmenizi öneriyorum.

Değerleme ile ilgili kişisel görüşümü soracak olursanız, YemekSepeti.com'un günlük özellikle kış aylarında 10.000'e yakın sipariş aldığını biliyoruz, yaz aylarında bu sayı 7000-7500 seviyesine düşüyor. Şirketin toplamda 50'ye yakın çalışanı bulunuyor ve çoğunluk call center çalışanları. Halen büyüme trendi olan bir şirket ve bu büyümeleri yıllar bazında katlanarak devam ediyor.

Kısacası bu değerler üzerinden kabaca bir hesap yaptığımda benim önüme son derece kârlı ve değerinin $15 milyon'un biraz daha üzerinde olması gereken bir şirket çıkıyor. Türkiye'nin büyüyen internet popülasyonu ve gelişeceğini öngördüğümüz e-ticaret pazarını da düşündüğümüzde YemekSepeti.com European Founders için oldukça büyük değer yaratcaktır diye düşünüyorum.

Bu ortaklığın YemekSepeti.com'un gelişiminin yanında Türkiye içinde ve dışında yeni açılımlara girişi için de fırsat yaratacağına inanıyorum. YemekSepeti.com kurucularını ve ekibini başarıları için tebrik ediyorum.

Yorumlar (12)
 1. Harun Pekşen Harun Pekşen

  Şu aşamada bence bu olayları ülkemizin yurtdışında kazandığı bir sportif başarı gibi değerlendiriyoruz hissine kapıldım. Sonuçta bir çok sektörde yabancı sermaye tarafından bu tarz hisse alımları yapılıyor. Bu satın almalarda da ortak düşünce satın alan firmanın karlı olduğu ve ileride bunu kesin olarak yüksek oranda bir kara dönüştereceği şeklinde.

  Ama sektöre özel düşündüğümüzde yatırımcıların pazara girmeye başlaması sektör için iyi bir gelişme. Bu örneklerin artması özellikle yerli yatırımcıların bu olaya biraz daha ciddi bakmasını sağlayacaktır.

 2. @jojo,@gokhan

  Eger bir yerden duyum aldiysa (aldigindan suphem yok -- duyum almasina sebep olanlardan biriyim--) bunu "aldigin duyumlar" seklinde yazmasinda bir sakinca yoktur. Eger bu kadar "dayanilmaz" buluyorsaniz takip etmezsiniz olur biter.

  ------

  Lutfen comment'leri bu tur cocukca tartismalardan uzak fikir alisverisi yapilacak yerler olarak degerlendirelim. Hem zamandan kazaniriz hem de daha degerli fikirleri tartisip "nostradamusumsu" mu degil mi gibi polemiklerle insanlarin vaktini almayiz.

  Tesekkurler.

 3. Onder Eren Onder Eren

  bu ortaklığın, yemeksepetini avrupaya taşımayı amaçlayan stratejik bir ortaklık olduğunu tahmin ediyorum. yoksa %20'si için 3 milyon dolar sanırım son derece düşük bir bedel olurdu.

  avrupada bu alanda durum nedir tam bilmemekle birlikte,yemeksepeti.com'un türkiyede dişiyle tırnağıyla kazıyarak yarattığı bir hizmeti avrupaya da taşıması ihtimali kesinlikle gurur verici.

  bir de şu sitelerinin kaba görselini değiştirseler....

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Nevzat Aydın'la Webrazzi'de yazar olmadan önce tanışma fırsatı bulmuştum; hedeflerinin Avrupa'da da bir bir aynı sistemi oturtmak olduğunu söylemişti. Bu Avrupalı ortak bu yönde çok olumlu bir gelişme. Çok başarılı bir ortaklık gibi gözüküyor. Ekibi kutluyorum, tebrikler.

 5. Biletix'in de TicketMaster'a satılırken konuşulan rakam buna yakındı... Dünyadaki büyük projelerin yatırım maliyetlerine denk gelen bu satışlar Internet'te emeklemeye başladığımızın bir göstergesi olsa gerek...

 6. Blogumdan Blogumdan

  Harika, gurur verici bir ortaklık bence. Sitelerimizin Avrupa 'ya açılması çok sevindirici. Dilerim başarılı olurlar.

 7. bunu daha önceden şurda tahmin etmiştim, diğerini de aylar önce şurda yazmıştım gibi nostradamusumsu tavırları bıraksanız yazılarınız daha dayanılabilir olacak.

  ayrıca, techcrunch'taki from sources close to the deal öznetisi 'aldığım duyumlar' kalıbına da başka bir alternatif bulabilir misiniz?

  teşekkürler

 8. Gökhan Gökhan

  jojo´ya aynen katiliyorum.

 9. Takdir etmekten çok eleştirme geleneği olan bir toplum olarak bir insanın ilişkileri ve etkinliğiyle elde ettiği yeri vurgulamasını bence kendimiz teşvik ediyoruz. Arrington benzer bir sebeple eleştiri almazken Arda'nın alıyor olması Türkiye'de işini iyi yapmanın bedellerinden birini ortaya koyuyor bence.

 10. Anony'e aynen katılıyorum.

 11. jojo, yazıları dayanılmaz olarak tanımlamıyor sanırım. Sadece kullanılan üsluba ilişkin eleştirisini sunuyor. Anony, sevmiyorsan terket anlayışına sebebiyet verecek bir cümle kullanmış. Bu çok yanlış.

  Her türlü eleştiriye açık olmadıktan sonra yazılara "comment" yazma yetkisi verilmemeli o zaman.

  Bence jojo'nun değindiği cümle kalıplarından rahatsızlık duyan veya gereksiz bulan bir çok insan vardır. Ancak bu konu üzerinde çok fazla durulmaması gereken bir şey.

 12. Bravo, burada da yemeksepeti.com un başarısını aramızdaki tartışmalara çevirmişiz :)