Facebook'un yeni yatırımcısı: European Founders Fund
Genel

Facebook'un yeni yatırımcısı: European Founders Fund

Bugün TechCrunch'da çıkan ve Micheal Arrington'un kesinlikle doğru olduğunu ancak henüz Facebook tarafından doğrulanmadığını bildirdiği yatırımın kaynağı olan European Founders Fund yakında Türkiye'de adını çok duyacağımız bir şirket olacak.

Ülkemizde de yakın zamanda yatırımlarından haberdar olacağımız European Founders Fund'ın Facebook'a ne kadarlık bir giriş yaptığı henüz bilinmiyor.

Almanya merkezli şirketin geçmiş yatırımlarına bakınca Türkiye'yi de bir süredir arayışları, görüşmeleri ve yatırımları ile ilgili neden pazar seçtiğini anlamak çok zor olmuyor.

Lokal pazarlardaki servislere yaptıkları yatırımlarla dikkat çeken şirketin global yatırımları arasında dünyanın en önemli iş sosyal ağlarından LinkedIn bulunuyor.

Facebook ile çıtayı yükseltmiş olan şirketin ülkemizdeki yatırımlarını yazımın başında da belirttiğim gibi yakında duymaya başlayacağız.

Şimdilik sadece böylesine önemli bir yatırımcının Türkiye'ye girdiğini paylaşmış olayım.

Yorumlar (4)
 1. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Samwer kardeşler diye geçiyor. 3 alman ekek kardeşin kurduğu bir şirket. Ebay şirketlerini(Alando) $50 nilyon'a alınca onlarda parayı hawaiide yemek yerine yatırım yapmakta kullanıyorlar.

  Jamba (Verisign tarafından 2004 yılında $273 milyona alındı)

  Studivz ( geçen yıl €100 milyona satıldı.)

 2. Altan Alpay Altan Alpay

  Sanirim EFF Turkiye piyasasina LeVenture ile yaklasik 1 sene evvel girdi ve beraber yatirim yapiyorlar. Web sitelerinden goruldugu kadariyla bizimalem ve KolayArkadas gibi sitelere yatirim yapmislar.

 3. Caglar Caglar

  Duyduguma göre beraber daha büyük yatirim yapmislar. Umarim Türkiyedeki girisimciler icin cok iyi bir firsat olur.

 4. Burak Arikan Burak Arikan

  Founders Fund modeli, yani yatırımcıların da daha önce iş kurmuş olması, girişimciler için herhangi bir yatırımcıya göre daha samimi gözüküyor. Eski PayPal'cu Peter Thiel'in kurduğu FoundersFund da bu stratejiyle yola çıkmış (mesela Facebook'a ilk günlerinde 500 bin dolar yatırıp trafik yükünü karşılamasını sağlamış), halden anladığı için oldukça ilgi topluyor yeni nesil girişimcilerden.

  Türkiye'de de LeVenture, iLab, Nokta A.Ş gibi firmalarla bu gelişmeleri görmek güzel. Bu tür Türkiye VC bağlantılarını biz de sosyal imleme servisimiz bagcik.com'da sermaye etiketi altında toplamaya çalışıyoruz.