YemekSepeti.com'a Avrupa'lı ortak mı geliyor?
E-Ticaret

YemekSepeti.com'a Avrupa'lı ortak mı geliyor?

YemekSepeti.comBugün Hürriyet gazetesinde çıkan bir haber YemekSepeti.com'un 2008 yılı içinde önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) sonra da Avrupa'ya açılacağını bildirdi.

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var, KKTC'ye açılma fikri bence güzel ancak pazar olarak tatmin edici olur mu bilemiyorum. Hali hazırda KKTC'de YemekSepeti.com ile aynı alanda hizmet vermekte olan Gurgura.com bulunmaktadır. Servisin kapasitesine baktığımızda KKTC'deki önemli sayılabilecek mekanları hali hazırda bünyesine kattığını ancak toplamda henüz geniş bir ağ kuramadığını görüyoruz. YemekSepeti.com bu pazara kendisi mi girer yoksa Gurgura.com ile bir satın alma ya da işbirliği yolunu mu tercih eder onu göreceğiz. KKTC internet pazarını yakından bilmem ve halen süregelen işlerimden dolayı kişisel önerim bu alanda lokal bir ortakla işbirliğinin faydalı olabileceği yönündedir. Hem kültürel hem de şirketlerin iş yapış tarzı açısından böylesine bir tercih hızlı konumlanma getirebilir.

Tekrar ana konumuza dönecek olursak, aslında YemekSepeti.com ile ilgili bir süredir bildiğim bazı gelişmeler vardı. Bunları netleşene kadar paylaşmak istememiştim. 2008 yılı öngörülerimin içinde yer alan "Avrupa‘ya açılan değerli birden fazla Türk web girişimi olacak. Bunlar arasında e-ticaret ve seri ilan konularına odaklı girişimler olacak." cümlem aslında bu konuda sahip olduğum bazı ipuçlarının göstergesiydi.

Bugün Hürriyet gazetesinde söz konusu haberi görünce hem bu konuyu Webrazzi'de gündeme taşımak hem de haberde yer almayan bir konuyu da detaylandırmak istedim.

YemekSepeti.com'un Türkiye dışına açılması şirketin içinde bulunduğu bir sürecin devamı niteliğindedir. Güvenilir kaynaklardan aldığım duyumlara dayanarak yakın zamanda netleşecek olan bir satın almanın akabinde planlanan çalışmalar olduğunu söyleyebilirim.

Söz konusu satın alma bir Avrupalı yatırım firması tarafından gerçekleşecek olup YemekSepeti.com'un azınlık hisselerini kapsamaktadır.

Satın almanın rakamsal boyutları YemekSepeti.com'un değerini yansıtmakta olup, hem maddi hem de stratejik anlamda Avrupa'ya açılma aşamasında büyük fayda sağlayacaktır düşüncesindeyim.

Gelişmelerin olması durumunda paylaşıyor olacağım.

Yorumlar (6)
 1. Bence yemeksepeti bu şirketi satın almak için görüşmeler çoktan başlamıştır.

 2. Woywodin Woywodin

  Kıbrıs'ı bilmem ama Avrupa'da yemeksepeti gibi düzinelerce uygulama var.Hatta daha aşmışları bile var.orada nasıl başarılı olurlar,tutunabilirler mi...işte orası koca bir soru işareti

 3. Oğuzhan Oğuzhan

  Türkiye'nin 6 iline tam anlamıyla yayılamamışken Avrupa'ya açılma fikri biraz gereksiz geldi. Kaldıki WOYWODİN arkadaşın dediği gibi Avrupa'da yemeksepeti'nden üstün birçok servis var. Ne diyelim inşallah hayırlısı olur...

 4. Yemeksepeti'nin şu anda faaliyet gösterdiği şehirlerden İstanbul, muhtemelen tüm siparişlerin %80'inden fazlasını üretiyordur. Benzer şekilde, seçilen 6 şehir de tüm Türkiye'deki siparişlerin %80'ini oluşturuyorsa, kalan %20 için onlarca şehirde operasyon kurmaya çalışmak hiç de akıllıca olmayabilir. Unutmayın ki Türkiye'de pek çok şehir, "bir ana cadde, ve birkaç da küçük ilçe"den ibaret. Ve nüfusun çoğunluğunun İnternet kullanım alışkanlıkları altı büyük şehirdekinden geride.

  Yemeksepeti şimdiki restoran sayısına tırnaklarıyla kazıyarak uzun yıllar içinde ulaştı. Bunun meyvalarını toplayacağı süreçte küçük şehilerde küçük esnafla boğuşmaya devam etmek yerine daha büyük adımlar atmasını mantıklı buluyorum.

  Woywodin, Avrupa'daki düzinelerce örnekten 5-6 tane sayabilir misin, girip karşılaştırmak, bu düzinelerce siteden kaçının Yemeksepeti'nden önce kurulduğunu görmek isterim.

 5. İnternetçi İnternetçi

  ilk yorumu yapan arkadaşa katılmıyorum çünkü o siteye baktığınızda yemeksepetinden çalınma sitedir. kaldı ki işleyişi bence hiç güzel değil. bir kaç restorant var o kadar. bence yemeksepeti.com onu alt üst eder kıbrısta.

 6. Artık gurgura diye bir şey kalmadı arkadaşlar. YemekSepeti.com sildi süpürdü... YemekSepetinin şuan Kıbrıs'ta gayet iyi gittiğinin duyumlarını alıyorum.