Sosyal Ağlarda Fırsat Devam Ediyor mu?

Sosyal Ağlarda Fırsat Devam Ediyor mu?

Facebook çılgınlığı tüm Türk internet kullanıcılarını tek bir merkezde toplamaya yaklaşmışken acaba bugünlerde sektöre yeni bir sosyal ağ girişimi sunmak ya da Facebook'a biraz daha odaklanmak değer yaratır mı dersiniz?

Bu konu şu günlerde üzerinde çalıştığım araştırmanın bir parçası. Belirli bölümlerinden çıkan sonuçları genel anlamıyla paylaşmak istiyorum.

Açıkcası yaklaşık 3 ay öncesinde görüşmelerimde firmalara şunu söylüyordum. Eğer sosyal ağ yatırımı yapacaksanız sakın genel kitleyi hedef alan bir model düşünmeyin. Onun yerine özel ilgi alanlarına odaklanın. Aslında özel ilgi alanlarına odaklanmak ile ilgili önerim 3 aydan çok daha öncesine dayanıyor. Mobile Monday'in Şubat 2007'deki toplantısında yaptığım konuşmada bakın ne demişim.

"Özel ilgi alanlarına dönük sosyal ağlarda fırsat var."

Şubat 2007'de henüz Facebook ülkemizdeki sosyal ağları bu kadar tehdit etmezken, özel ilgi alanlarına dönük sosyal ağlardaki fırsatı vurgulamıştım. Girişim alanı olarak o zamanda bu günlerde olduğu gibi saf bir alandı ve genel kitleye odaklanmaktan çok daha düşük risklere sahipti.

Bugün Facebook'a hergün katılmakta olan yeni kullanıcı içerideki ortamda fazlasıyla kalabalık oluşturmuşken, kalabalıktan uzak ve kullanıcılarına kendi ilgi alanlarına dönük kaliteli bir ortam sunan sosyal ağlar değer yaratacaktır

Bu durumda evet bugün hala bir fırsat var ancak bu fırsat bahsettiğim yönde modellenmiş sosyal ağlarda gizli. Örnekleme yapmam sanırım çok gerekli değil. Eminim birçok ilgi alanı şimdiden akıllarda yerini almaya başlamıştır.

Peki, Facebook hala fırsat mıdır?

Facebook uygulamalarında fırsat olduğunu söylediğim ve Facebook'daki Türk internet kullanıcısı sayısını analiz edip tahminlerimi belirttiğim bir yazım vardı. Biraz hatırlamak gerekirse şöyle demiştim.

"Gerçekleştirdiğim çalışmalar şu an için Facebook‘da aktif Türk kullanıcı sayısının yaklaşık 500 bin olduğunu gösteriyor. Burada kullandığım yöntem ülkemizdeki birçok servisin bilinen ya da tahmini aktif kullanıcı sayıları ile Facebook trafiğini farklı kaynaklardan kıyaslamak oldu. Sonrasında Facebook‘un sunduğu ülkelere göre aktif kullanıcı sıralamasını da değerlendirip, her ülke için ayrı ayrı analizler gerçekleştirip servis kapsamındaki aktif Türk kullanıcı sayısına ulaştım.

Konumuza geri dönecek olursak, 500 bin aktif Türk internet kullanıcısı haftalık %3 büyüme gösteren bir servis kapsamında önümüzdeki 6 ay içinde %25 yanılma payını düşersek kötümser bakış açısında 740 bin seviyesine gelecektir." - 28 Eylül 2007 (Facebook Türk girişimci ve yatırımcılar için fırsat mıdır?)

Facebook'un Türk basınında yoğun yer alması ve şu günlerde sözü edilen 1 milyon kullanıcı seviyelerini düşünürseniz o dönemlerdeki 500 bin tahminimin doğruluğu sanırım kabul görecektir. Ayrıca kötümser bakış açısıyla 6 ay içinde %25 yanılma payı ile 740 bin kullanıcı tahminimin de bugün tam olarak doğrulandığını görebiliyoruz.

Kısacası Facebook'daki Türk kullanıcı sayısı tahmin ettiğim gibi inanılmaz boyutlara geldi ve artmaya devam ediyor. Birçok yerli uygulama yapıldı ve çok başarılı olanları da oldu. Facebook'a uygulama geliştirmek hala fırsattır ancak görünen o ki, Türk kullanıcısı ciddi uygulamaların yanında eğlence merkezli uygulamalara daha çok ilgi gösteriyor. Durum böyle olunca da bu alandaki fırsatı gelire dönüştürmek için kendi gelir modeli olan uygulamalardan başarı yakalamak çok mümkün gözükmüyor. En azından şimdilik. Ancak iki seçenek/model var ki Facebook uygulamalarının girişimcisi için geri dönüşünü sağlayabilir. Bunlardan birincisi tahmin edeceğiniz gibi uygulamaların popülaritesine bağlı olarak sponsor ve reklam potansiyelleri. İkincisi ise biraz daha farklı bir model. Kısaca anlatmak istiyorum.

Facebook uygulaması ile sahip olunan kitlenin tamamen bağımsız bir web sitesi üzerinden tekrar bir ağa dahil edilmesi.

Nasıl?

Örnek olarak Halayperest'i alalım. Sevgili Alemşah'ın 41-29 isimli şirketinin yarattığı bir uygulama. Kullanıcılar birbirilerini halaya davet ediyor ve tarihin en uzun halay zinciri kuruluyor. :) Adonomics'den baktığımızda Halayperest bugüne kadar 177,434 kere yüklenmiş ve günlük 10,646 aktif kullanıcısı var.

Eğer 41-29 başlı başına bağımsız halayperest.com isimli bir web sitesi açarsa ve burada mevcut uygulama kullanıcılarını biraraya getirip eğlenceli bir sosyal ağ devreye alırsa ne olur? Elbette bu sadece bir örnek, eminim yaratıcı ekiplerden çok entresan servis fikirleri ortaya çıkacaktır.

Facebook uygulamaları ile başarı yakalamak ve bu başarıyı farklı iş modellerine bağlamak açısından şu günlerde global pazarlarda da örneklerini görebileceğiniz servisler önemli bir fırsat teşkil ettiği için dikkat edilmesini kesinlikle tavsiye ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.