Gaxxi sosyal ağ projesinin hisselerini satışa çıkarttı
Fırsatlar

Gaxxi sosyal ağ projesinin hisselerini satışa çıkarttı

Gaxxi'nin yaratıcılarının şu anda test aşamasında olan "gizli projesi" hakkında bazı gelişmeler var.

Projenin adı şu an için alanturka.com olarak belirlenmiş, ancak yaratıcıları alan adının bile test aşamasında olduğunu söylüyor.

Servis aslında bir tür sosyal ağ servisi. Üyelerinin kendi bloglarını kurabildikleri, gruplara dahil olabildikleri, arkadaş listelerini oluşturabildikleri, fotoğraf ve video paylaşabildikleri bir platform. (örnek profil sayfaları: Gaxxi yaratıcıları Umut ve  Şafak)

Aldığım bilgilere göre AlanTurka.com'un halen yayına alınmamış ancak hazır olan bazı özellikleri bulunuyormuş.

Asıl paylaşmak istediğim konu ise projenin sahibinin, ki kendilerini Gaxxi'nin yaratıcıları olarak anıyor olmamıza karşılık aslında Ark Yazılım Ltd. Şti., henüz test aşamasında olan servisin %10'luk hissesini %1'lik dilimler halinde satışa çıkartmış olması. %1 hisse başına ise talep ettikleri ücret 1200 YTL.

Yine kendileri tarafından verilen bilgiye göre geriye şu an için %6'lık kısım kalmış.

Ülkemizde bu tür web girişimlerinde bugüne kadar denenmiş bir yöntem olması açısından yaklaşımlarını yaratıcı bulduğumu söyleyebilirim.

Yatırımcı açısından kabul edilebilir bir teklif mi diye sorarsanız, fikrimi söylemeden önce yorumlarda sizin fikirlerinizi duymak istiyorum.

AlanTurka.com'un %1'lik hissesini 1200 YTL'ye ya da kalan %6'sını 7200 YTL'ye satın alır mısınız? Neden? Elbette girişim hakkındaki düşüncelerinizi de yorumlarınızda paylaşırsanız memnun olurum.

Yorumlar (24)
 1. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Kısaca Myspace'in Türkiye'ye uyarlanmış hali. Türkiye'de arkadaşlık siteleri her zaman iş yaptığına göre hisse alınabilir.

  Ancak şu anki özellikleriyle Yonja'ya pek fazla birşey katmıyor. Sadece ana sayfası farklı gibi. Bu yüzden tutar tutmasına ama yenilikçi olmadığı için 2. seçenek olarak kalacak.

 2. Suat Gençer (Tasmaniac) Suat Gençer (Tasmaniac)

  Bu şekilde sitenin beta halindeki toplam bedeli 120.000 YTL olarak belirlenmiş oluyor. Aslında bu haliyle alanturka 120.000 YTL eder mi diye sorarsak cevabı tahmin etmek pek zor olmaz. Fakat;

  1-) Sadece 1.200 YTL vererek böyle bir siteye ortak olmak ve sonradan sitenin değeri 1.000.000 USD olduğunda satarak paranızı %1000'e katlama şansını (ki günümüzde iyi bir strateji, konsept ve pazarlama ile çok uzak bir rakam değil, genelde siteler ilk 6 ay ila 1 sene içinde kârlı bir yatırım haline dönüşebiliyorlar)

  2-) Bu pazarlama taktiğinin WOMM etkisini de düşünerek sitenin çok daha kısa zamanda tanınacağını ve değerinin hızla yükseleceğini (Bakınız Arda Bey bile webrazzi'ye gecenin bu saatinde haberi geçmiş)

  3-)Internette en karlı işlerin başında matchmaking (yeni adıyla sosyal ağ) sitelerinin geldiğini

  4-) Hisse alan bireysel yatırımcı ne kadar çok olursa onların da sitenin daha hızlı büyümesi için tanıtım gönüllüsü olacağını (madde2'de bahsettiğim WOMM'un değişik bir versiyonu)

  düşünürsek ve cebinizde kaybetseniz dahi sizi üzmeyecek 1.200 YTL'niz varsa bence hiç düşünmeyin.

  Not: Açıkçası site sahibi olarak adlandırılan firmanın güvenilirliği hakkında herhangi bir araştırmam olmadı. İlk önce firma hakkında güven ortamı oluşmalıdır.

 3. İdris Cin İdris Cin

  Herkese Selam,

  Yapılan işin her artı hemde eksi yönleri vardır mutlaka. Ama gerçek olan şu ki; bu gelişme ile Gaxxi yeni bir proje geliştirme ve pazarlama stratejisini bizlere sunmuş oldu. Doğal olarak ta buradan belli kazanımları olacaktır. Gerek maddi anlamda gerekse projenin pazarlanmasında ( WOMM ).

  Aslında benim merak ettiğim bu stratejinin ne kadar başarılı olacağı ve yeni girişimler üzerindeki etkisinin nasıl olacağı. Acaba bu ve benzeri pazarlama modelleri hangi kapsamda ve nasıl türeyecek ülkemizde. Merak ediyorum çünkü olumlu yaşanacak bu süreç sonrasında inandığı projelerine kaynak bulamayan girişimciler için de bir çıkış yolu olabilir bu ve benzeri stratejiler.

  İnsanın ufkunda yeni kıvılcımlar oluşturabilecek olan bu strateji için sevgili Ufuk ve Şafak'a teşekkürler...

  Arda Bey'in sorusuna gelince; belirtilen fiyat ya da üzeri kadar ayırdığım bir risk sermayem ve ortaya koyduğum paranın değerlenmesi için siteyi tanıtmaya harcayacak bol vatkim olsaydı neden olmasın derdim ve şansımı denerdim açıkçası.

  Hep beraber göreceğiz bakalım süreç nasıl gelişecek ve geri dönüşleri nasıl olacak.

 4. Biz sadece böyle bir girişime ortak olmak isteyenlere bir fırsat vermek istedik, aynı zamanda da maddi kaynak yaratmak da.

  Daha çok bilgi isteyenler www.alanturka.com/su adresinden avukatımızla iletişime geçebilirler, temel olarak %1'ini satın almak demek, bu sitenin %1'i bana ait demekle aynı şey. Giderlere katılmıyorsunuz, karların ve olası bir satışta satışın %1'ini alıyorsunuz diyebiliriz.

 5. Fbesler Fbesler

  Cem Sertoğlu'nun dediği gibi bu tür satış teklifleri SPK'nın izni olmaksızın yapılamıyor. Artı olarak marka tescili bile yapılmamış bir site alanturka.

 6. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  %1'lik hisse alanların "gerçekten" var olduğunun belli edilmesi gerekiyor bence. "%10'unu paylaşıyorduk, bakın %5'ini alanlar oldu, gelin siz de bu fırsatı kaçırmayın!" cümlesinin biraz reklam amaçlı olduğu kanaatindeyim.

  Ayrıca üstteki yorumlarda belirtildiği üzere "%1'lik hisse satıyoruz!"un ötesine geçilmemiş, bu hisseyi alan insanlar neye güvenerek alıyorlar, geri dönüşler nasıl olacak, yaptığım yatırım bana ne kazandıracak konusunda hiçbir açıklama yok. Bu durumda Türkiye'de gereğinden fazla "angel" yatırımcı olduğunu düşünebiliriz.

 7. Eger sartlar hakkinda temel bilgiler verilseydi, bu yazi basit bir reklam olmanin otesine belki gecebilirdi. Yuzde 1'lik hisse alanlar, gelirlere ayni oranda ortak mi? giderlere de ortak mi? hissenin devri icin sartlar var mi? cagri hakki sakli mi? cagri olursa hissenin degeri nasil hesaplanacak? hissedarin denetim hakki var mi, varsa nasil olacak? vs vs vs vs.

 8. /dev/mach /dev/mach

  Yeni bir şey katmıyorlar, "piyasa" da zibilyon tane alternatifleri var ki bunları sıralasak ilk 3-4 firma yenilikleri rahatlıkla uyarlayabilecek , talebe karşılık verebilecek maddi&teknik güce sahip firmalar.

  Tutar mı ? belli olmaz , pazarlama ile ilgili. %1 yada daha fazlası için 1200 YTL verirmiyim ? Hayır.

  *** Kişisel görüşürümdür beni bağlar

 9. bişey daha varki siteye isim bulma olayıda çok yaratıcıydı.

  bunun içinde tebrik etmek istiyorum :)

 10. tebrik ederim umut harika bir fikir daha önce kim yapmış bilmiyorum ama harika gerçekten, sitelerin kuruluş aşamasında maddi anlamda ihtiyacı olan desteği bu şekilde sağlayabilir ve tanıtımında çok daha başarılı yorumlardaki gibi gönüllü tanıtım yapacak kişilere ulaşılabilir.

  Beni şimdi düşündürdüde belkide şirket gelirlerinden üyelerede kazandırdığı üye başına pay verilebilir bu şekillenmeli çok ham bi fikir oldu ama değerlendirilebilir.

  ilginç şeyler oluyor bu tip fikirler çok akıllıca tekrar tebrikler.

 11. bunu Turkiye'de ilk yapan yuhhu.com adlı bir club sitesiydi :) iyi hatırlıyorum fikri takdir etmiştim :)

 12. Nerden ve nasıl ne şekilde gelir elde edecekler açıklamamışlar hiçbirşey yok bunun hakkında,nerde yaratıcılık ?nerde inovasyon?ne yenilik yapmışlar ne geliştirmişler?,myspace klonundan başka birşey göremedim ben .bu haliyle beş kuruş yatırılmaz,6-12 ay sonra 1 milyon dolara satarız diye bir stratejileri mi var acaba?birilerinin alacağı kesinmi hayır!,yatırımcıların paralarına nasıl para katacaklar nasıl geri dönüş yapacaklar, adsense gelirlerinden pay mı verecekler?Aynı fiyatın yarısına phpfox var www.phpfox.com hazır myspace paketi onu alır kendi myspace klonumu açarım daha iyi.Bu haliyle şöyle bi isleni veriyor'bize para verin myspace klonu yapalım sonra 1 milyon dolara filan satar koşeyi döneriz :)'.Avrupa da Yeurope var web girişimlerine yatırım yapan onlar bile http://beta.yeurope.net/media/2007.txt adresinde de göreceğiniz gibi bi dünya şeye açıklama istiyorlar ve yüzde 10'luk hisse için verdikleri rakam 10.000 euro civarı.Bi onlara bakın bide gaxxi'nin istediğine

 13. Yahu bu isim bulmak çok işkenceli bir şey boyutunu anlatamam, kendi aramızda su iyi yok bu iyi diye kavga ettik, daha önceden alınmış alan adları için pazarlık yaptık, akla gelinmedik bür sürü şeyin acaba kimler tarafından, niçin alındığını düşündük, .com'lu bir alan adı bulmak cidden cok zor.

  Bu arada %1'lik hisse daha gitti ve geriye kaldı %5, sahsen ben %1 bile satabilsek başarılı oldugumu düşüncektim, işte kısmet...

  Yukarıdaki yorumlar için teşekkür ederim, katıldığım noktalar da var katılmadığım noktalar da, fakat siteyi 30 dakika kullanmadan yapılan yorumların uzman yorumları oldugunu dusunuyorum, biraz kullanmanızı tavsiye ediyorum, cunku o konuda kendimize güveniyoruz.

  kısmet tabi bir ölçüde. :)

 14. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Eğer, beta aşaması sonunda hedefledikleri üye sayısı, yada gelir modellerini de paylaşmış olsalar ayrıntılı bir şekilde belki daha kolay karar verilebilinir..

 15. Oldukça bayat, yenilik getirmeyen bir fikir.

 16. http://www.gaxxi.com/buzz/yazi/alanturka-hakkinda-ne-dediler

  adresi hakkında proje hakkında daha çok bilgi bulabilirsiniz. :)

 17. Hisse satışının yasallığı şüpheli, getirisi ve vaadleri belirsiz... MySpace'in Türkçesi anlamına gelebilecek isimden, üye profillerinden, yorumlardan çok net şekilde anlaşılıyor ki hedef MySpace olmak. Ancak MySpace'i ayakta tutan 14-15 yaşındaki kız popülasyonunun Türkiye'de henüz kritik kütleye ulaştığını düşünmüyorum.

  Hadi Türk MySpace oldu diyelim, onu alacak bir milyoner girişimci çıkar mı? Hadi çıktı diyelim, ona da deli derler mi? Tabii ki derler de, acaba bu yeni sahip Google'la karlı bir anlaşma yapıp kar edebilir mi? MySpace gibi görünmek kolay, ama o modeli uygulamak çok zor.

 18. SPK bu tip hisse satış tekliflerini denetliyor olmalı. Geniş tabana yönelik her türlü hisse işlemi için kurallar ve izlenmesi gereken prosedür var. Bu girişim nasıl etrafından dolaşıyor bu prosedürün?

 19. kimisi yonjaya kimisi başka bir siteye benzetmiş ama site gerçekten harika olmuş. yonja hiç sevmediğim sitelerin başında gelir ama bu siteyi sevdiğime göre farklı demektir. Vizyonu misyonu millete kız veya erkek arkadaş bulmak değil.:) Bu site sosyomat gibi iyi bir kitleye sahip olacağına inanıyorum sitede teknik olarak 3 saat dolaştım daha üye olmadım ama güzel bence. Hisse alanların kar edeceğini düşünüyorum hemde %99 kar eder. Ben gönüllü reklam yapmaya başladım bile:)

 20. SPK konusunda söyledikleriniz doğru değil, aşağıda bir açıklama var, doğruluğundan emin oluncaya kadar cevap vermeyi geciktirdim:

  ------------------------

  Aşağıda atıf yapılan 2499 sayılı Kanun haricinde çok sayıda tebliğden oluşan sermaye piyasası mevzuatının ilgili hükümlerinden alıntı yapılarak özetlenmeye çalışıldığı üzere, Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca limited şirket olarak kurulan ARK Yazılım Ltd. Şti.’nin Sermaye Piyasası Kanunu hükümlerine tabi olmadığı son derece sarihtir. Bu sebepledir ki, bahse konu web sitesinin %10’luk diliminin satımı Sermaye Piyasası Kurulu iznine tabi olmadığı gibi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın iznine de tabi değildir. Keza satılacak her %1’lik dilim için genel bir satım sözleşmesi hazırlanmış olup, ALICI’lar sadece kara ortak edilerek zarardan muaf tutulmuş ve Tarafların hakları karşılıklı olarak korunmuştur.

  “Tasarrufların menkul kıymetlere yatırılarak halkın iktisadi kalkınmaya etkin ve yaygın bir şekilde katılmasını sağlamak amacıyla; sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunmasını düzenlemek ve denetlemek gayesinde olan 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun kapsamında;

  “Sermaye piyasası araçları, bu araçların ihracı, halka arzı ve satışı, bunları ihraç veya halka arz edenler, Kanunun 40 ıncı maddesi çerçevesinde borsalar ve teşkilatlanmış diğer piyasalar, sermaye piyasası faaliyetleri, sermaye piyasası kurumları ve Sermaye Piyasası Kurulu” yer almaktadır. Ancak halka açık olmayan anonim ortaklıkların halka arz edilmeyen hisse senedi ihraçları bu Kanun kapsamı dışındadır.

  İşbu Kanun uyarınca, “ihraçcı”lardan kasıt; “anonim ortaklıklar, mevzuata göre özelleştirme kapsamına alınanlar dahil kamu iktisadi teşebbüsleri, mahalli idareler ile bunlarla ilgili özel mevzuatları uyarınca faaliyet gösteren kuruluş, idare ve işletmeler”dir. Halka arz ise, sermaye piyasası araçlarının satın alınması için;

  - Her türlü yoldan halka çağrıda bulunulmasını,

  - Halkın bir anonim ortaklığa katılmaya veya kurucu olmaya davet edilmesini,

  - Hisse senetlerinin borsalar veya diğer teşkilatlanmış piyasalarda devamlı işlem görmesini,

  - Sermaye Piyasası Kanunu’na göre halka açık anonim ortaklıkların sermaye artırımları dolayısıyla paylarının veya hisse senetlerinin satışını ifade eder.

  Sermaye piyasası faaliyetleri ise 2499 sayılı Kanun’un 30 uncu maddesinde sayılmış olup;

  a) Kurul kaydına alınacak sermaye piyasası araçlarının ihraç veya halka arz yoluyla satışına aracılık,

  b) Daha önce ihraç edilmiş olan sermaye piyasası araçlarının aracılık amacıyla alım satımı,

  c) Ekonomik ve finansal göstergelere, sermaye piyasası araçlarına, mala, kıymetli madenlere ve dövize dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri dahil her türlü türev araçların alım satımının yapılmasına aracılık,

  d) Sermaye piyasası araçlarının geri alım veya satım taahhüdü ile alım satımı,

  e) Yatırım danışmanlığı,

  f) Portföy işletmeciliği ve yöneticiliği,

  g) Diğer sermaye piyasası kurumlarının faaliyetlerinden ibarettir.”

 21. Hisselerin kimlere satıldığı da gizli değil, %1 Haydar Aksu, %1 Meriç Buca, %3 Sıla Kalkan. Dileyenlere çiçeği burnunda hissedarlarımızn mail adreslerini verebiliriz. :)

 22. Valla ben bu web girişimini tuttum çok rahat şekilde insanların kendini internet ortamında ifade etmesi ve bunları bir çok insanla paylaşmasına imkan veriyor.Bu hizmeti dahada çok geliştirecekleri kesin.

  Ben spk ve diğer konulardaki eleştirilere bir anlam veremiyorum bırakında gerisini bu işi yapnlar düşünsünler hem avukatları varmış o iyi bilir bu işi.Eminim bir sorun yaşamazlar ve emin adımlarla istedikleri gibi hedeflerine ulaşırlar ve bundan farklı projelerde geliştirirler.

  Herkese iyi günler iyi çalışmalar

 23. Mehmet Büyüközer Mehmet Büyüközer

  Gökhan Çeliker'in myspace'in türkçeleştirilmiş hali yorumuna katılıyorum. Bişeylerin yaratıcısı tabiri hep ters gelmiştir aynı şey Gaxxi.com'un yaratıcıları filan diye lanse edilmesi de sanki google.com'u kurmuşlar gibi geliyor.

  Sadece başarılı bir proje başlığı altında çıkmak yerine, ne gibi gelir kaynakları olacak, nasıl bir bütçe düşünüyorlar ve genel manada bir iş planı çıkartılması, 1200 YTL ile yatırımcıların nasıl bişeye dahil olduklarının anlamlandırılması daha tanımlayıcı olurdu diye düşünüyorum.

  Siteyi incelediğim kadarıyla bugün itibariyle 400 üyeleri bulunuyor http://www.neobu.com/uyeler?kim=sonuyeler&zaman=1&baslangic=400) belki ben yanlış bir çıkarım yapıyorumdur. Umut açıklık getirir buna sanırım. Sitenin açılışından bu tarihe kadar 400 Türkiye gibi genç internet kullanıcısı sayısı çok fazla olan bir ülke için çok büyük değil. Sitenin arkadaş bulmaktan çok, bişeyler paylaşılması temeline dayanması da işleri biraz zorlaştırıyor gibi gözüküyor.

  Bana göre başarılı bir proje ama 120.000 YTL'lik bir yatırırım olarak değerlendirmiyorum.

  Başarılar.