Yap-işlet-devret bu kadar kolay mı?
Araçlar

Yap-işlet-devret bu kadar kolay mı?

popuri.usPopuri.us verdiğiniz alan adının (web sitesi, blog vs.) Google, Alexa, Technorati, Bloglines, del.icio.us gibi servislerdeki istatistiklerini çekerek size sunan basit ama kullanışlı yeni bir servis.

Aslında iyi bir yazılımcının birkaç gecede hazırlayıp yayına alabileceği tarzdan bir servis diyebilirim.

Bu kadar zamandır böylesine kolay bir arayüzden bu tür verilere erişim sunan başka bir servis bulunmadığı için pazara girmesi ile popüler olması bir oldu.

Digg'e çıktı, Alexa ana sayfasından en hızlı yükselenler listesine girdi ve birkaç hafta içinde de sitesine "popuri.us for sale!" (popuri.us satılıktır) ibaresini ekledi.

Servisin satışı gerçekleşir mi bilemiyorum ancak girişim fikrini çok uzaklarda aramamak gerektiğinin bir ispatı olarak düşünülebilecek bir uygulama olduğu kesin.

Yorumlar (4)
 1. Girişimci arkadaşlar için Gökhan Çeliker'in aktardığı özelliği de düşünürek bu yönde global bir servis kurmayı kesinlikle öneriyorum.

  Veriyi ilgili servislerden çek, sakla, kıyasla, grafik olarak sunuş yap ve kullanıcıya grafik için sabit link sağla.

  Böyle bir servisi hazırladıktan sonra Ceyhun Aksan ve Cem H.'nin de yorumlarını göz önüne alarak global pazara bir girişim sunulabilir.

  Seminerlerde dile getirdiğim bilgi servisleri açısından değerli olacaktır.

  Kesinlikle öneriyorum.

  Arkadaşlar değerli yorumlarınız için ayrıca teşekkürler.

 2. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Böyle bir web girişimi yapmayı düşünenlere Digg forumlarından küçük bir anektod: "i wish they would store data and show you results based over time"

  Böylece popülerliğini koruyabilir ve sürekli bir kullanıcı kitlesi olabilir bir servis yaratabilirsiniz.

 3. Cem H. Cem H.

  Ceyhun'a "...kullanışlılık ve sadelik içerisinde gerkeli amacı sağlaması..." konusunda kesinlikle katiliyorum.

  Yaptiginiz yazilim veya servis, kullanisli ve "over-featured" olmadikca kullanicilar arasinda kesinlikle kisa zamanda popular olacaktir.

  Tabi iyi bir marketing yaparak.

 4. Ceyhun Aksan Ceyhun Aksan

  Google ile ilgili okuduğum John Battelle`ın kitabında bir kişi vardı, özellikle firma kurup satarak kazanç sağlıyor, kazançtan öte bundan zevk alıyordu.

  Web2.0 dediğimiz kavram ise şu anda bu fikir üretimi için en uygun platform, çünkü anlık kullanıcı trafiği de var, fikrin tutarlılığı sonucunda uzun bir süre hizmet verebilecek fikir sağlamlığı ve yapısı da.

  Önemli olan kullanışlılık ve sadelik içerisinde gerkeli amacı sağlaması olunca, fikrin tutmaması, tutan bir fikrin pazarlanmaması için hiçbir neden yok :)