Yenilikler

THY'den kurumsal blog

Türk Hava Yolları resmi web sitesine bağlı çalışan kurumsal blogunu yayına almış.

Yolcunun Seyir Defteri, Genel Müdür, E-ticaret bölümlerine ayrılmış blog kapsamında şu an için aktif olan içerik, yolcular tarafından gönderilen yazıların yayınlandığı Yolcunun Seyir Defteri bölümünde bulunuyor.

Herhangi bir üyelik işlemi gerektirmeden sadece form doldurularak içerik eklenebilen bölümde, yazılar önce editoryal moderasyondan geçiriliyor ve sonrasında yayına alınıyor.

Thy Blog

Kurumsal blogların ülkemizde yaygınlaşmasını konuştuğumuz şu dönemde ülkemizin en köklü kurumlarından olan THY'nin böylesine bir atılım yapmış olmasını takdir ettiğimi söylemek istiyorum.

Yorumlar (6)
 1. RSS desteği, kullanıcı etkileşimi ve ilerleyen dönemlerde içeriğinin dolacağını tahmin ettiğim diğer bölümler bence THY'nin yaptığı çalışmayı blog olarak nitelendirebilmemiz için yeterli.

  Elbette içerikte editoryal çalışma yapılması durumunu normal buluyorum. Aksi takdirde herhangi bir blogda bile suistimaller olurken THY'de olmaması düşünülemezdi herhalde.

  @m.ozan hazer

  Aslında haklısınız. Kurumsal blog olarak kurulduğu belli ancak elbette içerik dolmadan bu amaca hizmet ediyor olmayacaktır.

  @a

  Herşey aynı kalsa ve sadece blog kelimesi geçmeseydi de çalışmayı tanıtıma alırdım.

  Yorumlarınız için çok teşekkürler. Özellikle umuyorum ki THY'de bu konu ile ilgili yetkili kişiler tarafından dile getirdiğiniz ziyaretçi defteri bakış açısına dikkat edilir.

  Aksi takdirde sizlerin de belirttiğiniz gibi içerik blog olarak doyurucu olmayacaktır.

 2. M.ozan Hazer M.ozan Hazer

  Sevgili Arda, tanıdık geldi bana bu uygulama ama blogdan dolayı değil.

  Yani tamam blog yazılımı kullanmışlar ama kurumsal blogda müşterilerin değil firmadan birilerinin yazması gerekmez mi?

  Bu bildiğimiz guestbook olmuş?

  Üstelik "yazılar önce editoryal moderasyondan geçiriliyor ve sonrasında yayına alınıyor" cümlesi gözümde nedense "güzel yorumları al kötüleri sil" görüntüsünü canlandırdı...

  Neyse buna da şükür, guestbook'lar çıktıktan tahminen 7-8 sene sonra guestbook'u keşfetmişler 20 yıla kadar blogu da keşfederler elbet bu da bir gelişme :)

  Şaka bir yana cidden gelişme var o açıdan THY'yi takdir ettiğimi belirtmek isterim ama bana göre blog eşit değildir "blog yazılımı". Bu konuda çok okunan bir blog yazarı olarak sen ne düşünürsün bilmiyorum ama bence kurumsal blog biraz daha farklı olmalı...

 3. @hazer, söylediklerin çok doğru katılıyorum sana, ama tamda ziyaretçi defteri olmamış, ismini blog falan diyeceklerine "seyir defteri" olarak bıraksalar bence daha uygun olurdu.

  Türkiye'de nedense böyle kavramlar hep karıştırılıyor, şifre-parola kavramlarının karıştırılması gibi ben böyle kavramları karıştıran büyük firmaları gördükçe nekadar bilgisiz elemanları çalıştırdıklarını anlıyorum.

  Acaba, sayfada Blog kelimesi geçmeseydi; Arda yinede bu siteyi tanıtırmıydı burada şimdi de onu merak ettim!

  saygılarımla

 4. Ceyhun Aksan Ceyhun Aksan

  Az önce bildirgeç üzerindeki yorumu okudum ve yazını inceledim. Bu konu hakkında az önce bir yazı yazıp hem işin "fikir" hem de "işlevsellik" yönünü inceledim ve kendimce düşüncelerimi paylaştım.

  m.ozan hazer, çok güzel demiş. Blog`dan ziyade ziyaretçi defteri mantığı hakim. Burada senin verdiğimcevabı da okudum ancak şu var ki, rss desteği olan her sistem blog olarak nitelendirilemez, kaldı ki kullanıcı etkileşimi de şu an için tamamen kullanıcı taraflı değil. Kurumsal bir blogda genel olarak kurumsal gelişmeler ve kullanıcılara sunulan imkanlar anlatılırken, THY bunu sadece kullanıcı gönderileri üzerine kurmaya çalışıyor. Bu kurumsal blog yapısına tesr bir durum değil mi?

  İçeriğin dolması ile ilgili görüşlerde yine aksi bir düşünceye sahibim. Madem "kurumsal bir blog" düşüncesindeler ve çok fazla göz önünde olan, kullanıcılara güven ve şeffaflık kazandıracaklar o halde bir sistemi kurup tamamen bitmeden yayınlamamalıydılar. Çünkü farkettiysen uygulama hakkında bir anda -ben de dahil- bir çok platformda yazılar yazıldı ve kullanıcılar adresi ziyaret etti. Bu çıkmamış ya da test edilmemiş bir ürünü piyasaya sürmekle aynı bir durum.

 5. Perran Ersu Perran Ersu

  Merhaba Arda, bana kalırsa da kurumsal blog denilen şey, kurumun çalışanları ile müşteri arasında doğrudan bir köprü olmalı..Mesela en iyilerinden biri olarak Coca Cola Conversations'ı( http://www.coca-colaconversations.com/ ) sayabiliriz. Coca-Cola'da 30 yıl boyunca tarihçi ve arşivci olarak çalışan Phil Mooney'in içeriklerini yazdığı blog..Ya da youtube blogu var yine çalışanlar tarafından yazılan http://youtube-global.blogspot.com/ ) Yerli kurumsal bloglardan örnek vereyim henüz yeni karşıma çıkan ama beğendiğim TEB'in blogu var http://www.blogteb.com), gittigidiyor'un Aralık ayından beri yazdığı http://blog.gittigidiyor.com/ blogu var.. bakınız bunlar kurumsal blogdur..

 6. Mümin Erakbaş Mümin Erakbaş

  Türk Hava Yolları blogunu kapatmış sanırım. Ya da ben bulamadım. Sebebini merak ettim açıkcası. Yanlış yaptıklarını mı düşündüler yoksa yapmak istedikleri şeyi tam olarak gerçekleştiremediler mi? Belki de istedikleri ilgiyi görmemiştir.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri