Alexaholic için alternatif: AttentionMeter

Alexaholic için alternatif: AttentionMeter

Alexa verilerinden grafik oluşturup sitelerin ziyaretçi sayısı, Alexa sırası ve sayfa görüntüleme bazında kıyaslanmasına olanak tanıyan Alexaholic (yakında zamanda ismi Statsaholic olarak değiştirildi), Alexa ile yaşadığı yasal problemlerden dolayı artık bu hizmeti veremiyor.

AttentionMeter.comHer ne kadar Alexa'nın bu engellemesi sadece Alexaholic'e dönük değil, tüm siteler için deniliyor olsa da şu anda çalışmakta olan ve aslında Alexaholic'e göre daha geniş kıyaslama imkanları sunan AttentionMeter halen Alexa verisi bazında kıyaslama hizmeti sunuyor.

Servis Alexa'nın yanında Compete ve Quantcast verilerine bağlı grafikler de sunuyor.

Ülkemizde de bu yönde hizmet vermekte olan ve Alexa verisi ile çalışan Nokta A.Ş. girişimlerinden Dizin.com (bkz. Webrazzi incelemeleri) bulunuyor. Ancak serviste kıyaslama yapabiliyor olmanıza karşılık, sadece ziyaretçi sayıları bazında grafik alabilirsiniz.

Her ne kadar Alexa artık web sitesi kıyaslama servisini sunuyor ve Alexaholic'i yarış dışı bıraktıktan sonra bu özelliğini ana sayfasına taşımış olsada, bence bu alanda hala eksik olan bazı ürünler ve servisler bulunuyor.

Özellikle ülkemiz için istatistik servislerinin eksikliği her geçen gün girişimciler için daha büyük fırsatlar yaratıyor.

NOT: Alexaholic ve Alexa arasındaki sorun ile ilgili TechCrunch'da da güzel bir haber yayınlandı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.