Dizin.com ve Dikkat.com yenilendi
Yenilikler

Dizin.com ve Dikkat.com yenilendi

Nokta A.Ş.'nin web girişimleri arasında yer alan Dizin.com ve Dikkat.com da izlesene.com'da olduğu gibi yeni yüzlerine kavuştular.

Dizin.com ve Dikkat.com hakkında daha önce aynı yazı içinde bir incelemeye yer vermiştim.

Ana hatlarıyla üzerlerinden kısaca geçmem gerekirse, Dizin.com, Alexa istatistikleri ve dmoz içeriğinin birleştiği adı üstünde bir dizin servisi. Servisin ilk versiyonundan farklı olarak Alexa verilerine bağlı trafik karşılaştırma özelliğine kavuştuğu dikkatimi çekti. Dizin.com'un bu özelliğini dünya çapında Alexa'dan bile önce başlatan Alexaholic.com'du ve Alexa bunun üstüne kendi sistemine bu özelliği almıştı. Dizin.com'un da bu özelliği kendi yapısına entegre etmesi bence güzel bir yenilik olmuş.

Dizin.com

Dikkat.com ise farklı kaynaklardan derlenmiş haberlerin biraraya getirildiği bir tür haber servisi olarak karşımıza çıkmıştı. Yenilenen servis üyelik sistemi ile haberlere yorum yazma imkanı sağlamasının yanında, yeni tasarımının nimeti olarak kategori yapısını da çok kullanışlı hale getirmiş.

Dikkat.com

Nokta'nın sahibi olduğu servisleri hızlı olarak pazara sürmüş olmasını ve sonrasında yenileme çalışmalarını sürdürmesini Web 2.0'ın BETA konseptine göre doğru bulduğumu söylemeliyim.

Darısı Sinemalar.com'un başına diyorum ve Dizin.com'da yer almayan Webrazzi için dmoz'a bir kez daha ekleme yapmaya gidiyorum. Acaba okuyucularım arasında bu süreci hızlandırmak isteyecek Dmoz editörü var mıdır? :)

Yorumlar (5)
 1. Cevabınız için çok teşekkürler. Sizin de söylediğiniz gibi Nokta projesi olması önemli (ama yeterli değil, sanırım ben onlardan daha fazlasını bekliyorum). Sayenizde Nokta'yı daha kolay takip ettiğimiz için de mutluyum. Umarım söylediğiniz gibi bir vizyon çerçevesinde gider ve sektörün enerjisini yükseltirler.

 2. Aslında Dizin.com'a göstediğim özel bir ilgi bulunmuyor. Dizin.com'u benim açımdan değerli kılan özellik Nokta A.Ş. gibi aktif oyuncular arasında yer alan bir şirketin girişimi olması ve elbette Bilgi.com gibi ülkemiz kaynakları ile yaratılmış bir arama motorunun kardeş girişimi olmasıdır.

  Nokta'nın gerçekleştirdiği tüm girişimleri planlı bir vizyon ışığında yaptığına inanıyorum. Olaya bu gözle baktığımda ise, ortaya dizin.com'un kendileri için yaratabileceği değerin yanında, ülkemizde çok büyük bir yenilik gibi görünmese bile uzun vadede önemli olabilecek bir servis çıkıyor.

  Kısacası bütünün parçaları olarak gördüğüm girişimleri okuyucularım ile paylaşmak ve bu alandaki potansiyel fırsatları ve değerleri sunmak adına Dizin.com'u ve diğer tüm Nokta A.Ş. girişimlerini takip etmek gerekir düşüncesindeyim.

  Uyarınıza karşılık yazdığım cevap sanırım kısa bir yazı gibi oldu. :)

  İlginize çok teşekkür ederim. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

 3. Merhaba, yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Dizin.com bence bir Web 2.0 projesi değil. Alexa verilerini, Alexa'nın sunduğundan ciddi anlamda farkı olmayan bir yöntemle sunan bir nevi Türkçe Alexa arayüzü. Alexa zaten Dmoz verisi ile çalışmakta; yani Dmoz ve Alexa verisini birleştirmek de bence bir yenilik değil. Nokta'nın projelerine gösterdiğiniz ilgiyi internetin ve içerik dünyasının gelişimi açısından olumlu bulmakla birlikte, bana göre gerçekten hiçbir ilginç yanı olmayan Dizin.com'a verdiğiniz önemi anlamakta güçlük çektiğimi söylemek zorundayım. Bu konuda siz de yorum yaparsanız bakış açımı genişletmek ve gözümden kaçan bir unsur varsa öğrenmek isterim. Sevgiler.

 4. Dizin.com ve Dikkat.com bu siteler kapandı mı?

 5. Arda Kazan Arda Kazan

  Tahmin ediyorum daha çok para kazanacaklarını düşündüler ve domainleri park ettiler.