Nokta.com'dan Web 2.0'a 3 yeni girişim
Arama Servisleri

Nokta.com'dan Web 2.0'a 3 yeni girişim

Bir süre önce Nokta.com'a ait Meteoroloji.com ve Doviz.com isimli girişimlerden birini kişisel blogumda diğerini ise burada incelemiştim.

Şirket söz konusu girişimlerine yenilerini ekleyerek ülkemizdeki yeni nesil web girişimleri arasında söz sahibi konuma gelmek istediğini bir kez daha ispatladı.

Öncelikle Meteoroloji.com adıyla bildiğimiz servis artık Termometre.com olarak isim değiştirdi. Bunun sebebini tam olarak bilemiyorum ancak stratejik bir karar ya da resmi bir yaptırım olabilir düşüncesindeyim. Yeni eklenen servislere gelince bunlar; Dikkat.com, Dizin.com ve Sinemalar.com

Servislerin her birini detaylı incelemek yerine sizlere kısaca bilgi vermem sanırım daha iyi olacaktır.

Dikkat.com farklı kaynaklardan çeşitli kategorilerde topladığı haberleri Web 2.0 tadında kullanıcılarına sunuyor. Serviste kullanılan kararında AJAX uygulamaları gerçekten keyifli olmuş. Tasarım ise konseptine son derece uygun ve kolay takip edilebilir diyebilirim.

Dikkat.com

Dizin.com adından da anlaşılabileceği gibi bir web sayfaları dizini. Servis sayesinde farklı kategorilerde listelenmiş web sitelerine kolaylıkla ulaşabilmenizin yanında, siteler hakkında ortlama trafik, açılma süreleri gibi detay bilgileri de görebiliyorsunuz. Ayrıca servis dahilinde yer alan Top100 listesi de sanırım kullanıcıların dikkatini kısa sürede çekecektir.

Dizin.com

Sinemalar.com ise çok yakında birçok kullanıcının ilk tercihi olacağını tahmin ettiğim ve vizyondaki/gelecek filmleri, oynadıkları sinemaları, filmler hakkında yorumları hatta IMDB puanlarını bile takip edebildiğiniz çok başarılı bir servis. Sitede ayrıca "Box Office", anket ve sinema haberlerini kapsayan bölümler de mevcut.

Sinemalar.com

Nokta.com'un söz konusu girişimleri ile ülkemizde Web 2.0 alanında hedeflediği başarıya ulaşacağına ve özellikle Sinemalar.com ile çok yakın zamanda reklam verenlerin dikkatini çekeceğini düşünüyorum.

Yorumlar (5)
 1. nokta aş web2.0 takılıyor:)

 2. ben bir şey not ettim.

  bu siteleri farklı domainler altında vermişlerse ne kadar bir şirkete ait olsalar da standalone markalar gibi anılmak istiyorlar heralde ama sitelerin tasarımlarındaki benzerlik, hatta genel tema aynılığı kullanılan font ve renkler çok aynı olmuş, logoları bile aynı, sadece orda yazılan kelime farklı.

  burdan orijinallik kayb ediyorlar bence.

  dikkat.com ile sinemalar.com aynı tasarıma nasıl sahip ola bilir ya. biri haber sitesi-ciddi olay, diğeri sinema sitesi-eğlence. fazla uzatmadan bu sitelerin kendilerine özgün havaları yakalamaları gerektiğini vurguluyorum:)

 3. Bikelime Bikelime

  RSS olmadan nereye kadar diyorum..

 4. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

  Ben üç siteyi de çok beğendim. Ama favorim sinemalar.com. Aradığım tüm işlevselliği en temiz bir şekilde sunuyor. Kullanıcıların ilk tercihi olacağı öngörünüze katılıyorum.

  Sitelerin hepsi çok güzel de küçük ama önemli bir ayrıntıyı atlamışlar; sitelerin (üçünün de) arkaplan renkleri atanmamış. Varsayılan beyaz rengi kullanmadığı için benim tarayıcımda sayfaların arkaplanı gri görünüyor.

 5. @bikelime

  Onu söylemek için gelmiştim :)