Apple Intelligence destekli yeni Siri deneyimi, 2025 yılında kullanıcılarla buluşacak

Siri'nin yenilenmiş versiyonu bu yılın sonlarında Apple Intelligence ile birlikte kullanıma sunulmayacak.
Apple Intelligence destekli yeni Siri deneyimi, 2025 yılında kullanıcılarla buluşacak

Apple Intelligence destekli yeni Siri deneyiminin, 2025 yılının bahar aylarında kullanıcılarla buluşması planlanıyor. Apple hakkında yaptığı haberlerdeki doğru tahminlerle tanınan Bloomberg'den Mark Gurman'ın aktardıklarına göre; Siri'nin yenilenmiş versiyonu bu yılın sonlarında Apple Intelligence ile birlikte kullanıma sunulmayacak. 

Gurman'ın belirttiğine göre; Siri'nin yeni sürümü iOS 18.4 ile birlikte 2025 baharında kullanıcıların karşısına çıkacak. Bu sürecin öncesinde ise Siri'nin yenilenmiş sürümü için Ocak ayında bir beta test dönemi başlayacak. İlk olarak WWDC 2024'te tanıtılan bu yeni versiyon, Siri'nin uygulamalar içindeki eylemleri kontrol etmesine imkan tanıyor. Siri, ekranda o anda ne olduğunu anlıyor ve bağlama göre ne yapacağını belirleyebiliyor. 

Apple'ın yapay zeka sistemi Apple Intelligence'ın önümüzdeki Eylül - Ekim aylarında kullanıma sunulması beklenmekte. Her ne kadar Siri'nin yeni versiyonu, bu yıl hayatımıza girmeyecek olsa da; Apple Intelligence'ın piyasaya sürülmesi ile birlikte Siri'nin yeni tasarımı ve ChatGPT entegrasyonu başta olmak üzere pek çok yeni özelliğe sahip olacağını belirtelim. 

Gurman, Siri'nin yeni versiyonun yayınlanma tarihinin yanı sıra Apple Watch hakkında yeni bilgiler de paylaştı. Aktarılanlara göre; Apple Watch Series 10 ve Apple Watch Ultra 3, geçen yıl sahip oldukları S9 çipin yerine yeni bir işlemciye sahip olacak. Donanımdaki bu değişimin, ilerleyen dönemde bazı yapay zeka geliştirmeleri için temel oluşturacağı düşünülmekte. Öte yandan söz konusu donanım, şu an için Apple Intelligence'ı çalıştırmayacak. 

Geçtiğimiz hafta Apple'ın Vision Pro'ya yapay zeka özellikleri eklemeye hazırlandığını sizlere aktarmıştık. Bu bağlamda Apple Intelligence özelliklerinin, Vision Pro için de kullanıma sunulmaya başlanması bekleniyor.

Apple hakkındaki açıklamalarıyla ün kazanan bir diğer analist olan Ming-Chi Kuo ise Apple'ın 2026 yılına kadar kızılötesi kameralı AirPods'un seri üretimine başlamayı planladığını düşünüyor. Kuo, bu düşüncelerini, şirkete dair yaptığı son tedarik zinciri araştırmasına dayandırıyor. Söz konusu AirPods serisinin, Vision Pro ile birlikte kullanıldığında yeni uzamsal ses deneyimlerini ve hareket kontrollerini destekleyebileceğini belirtelim. 

Bu iddialarla birlikte Gurman, gömülü kameralı AirPods'dan da söz ediyor. Gurman'ın anlatımına göre; Meta'nın Ray-ban gözlüklerine benzer bir ürün ile karşılaşmamız olası. Çizilen tasvirde, yapay zeka çevrenizdeki nesneleri tanımlamak için kameradan gelen görüntüleri işleyebiliyor. Bu yeni AirPods Pro'nun iki nesil sonra kullanıcıların ilgisine sunulması bekleniyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.