Turkcell, yemek kartı çözümü Paye Kart'ın tamamını satın alıyor

Turkcell, Sofra'nın diğer ortağı olan Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.'nin yüzde 33,3 oranındaki hissesini  5 milyon 196 bin TL karşılığında satın alacak.
Turkcell, yemek kartı çözümü Paye Kart'ın tamamını satın alıyor

Turkcell'in yemek kartı şirketi kuracağını 2018 yılında sizlere aktarmıştık. Turkcell'in yüzde 100 bağlı ortaklıklarından Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri, Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri ve Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) ortaklığı ile kurulan Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri şirketi, Paye Kart markası ile hizmet veriyor. 

Turkcell, 2023 yılının Nisan ayında Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri şirketinin yüzde 33,3 oranındaki hissesini Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri'nden 762 bin 690 TL karşılığında satın almıştı. Turkcell, bu hamle ile birlikte Paye Kart ve Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri şirketinin çoğunluk hissesine sahip olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise yeni bir KAP açıklaması yapan şirket, Sofra'nın diğer ortağı olan Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.'nin yüzde 33,3 oranındaki hissesini  5 milyon 196 bin TL karşılığında satın almak için anlaşma imzaladığını duyurdu. Rekabet Kurumu'ndan onay çıkması halinde satış gerçekleşecek. Kısacası Turkcell, bu hamlesi ile birlikte Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri şirketinin tamamını satın almış olacak. Turkcell tarafından yapılan açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 17 Ağustos 2023 tarihli kararı çerçevesinde; Şirketimiz %100 bağlı ortaklıklarından Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. ("TÖHAŞ") tarafından sermayesine %66,6 iştirak ettiği Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.'nin ("Sofra") kalan %33,3 oranındaki payları, Pay Sahipleri Sözleşmesi uyarınca ön alım hakkı kullanılmak suretiyle, Sofra'nın diğer ortağından Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.'den 5.196.000 TL karşılığında satın alınmasına dair pay alım sözleşmesi imzalanmıştır.

Aldığımız duyumlara göre Turkcell, Rekabet Kurumu'nun onayının ardından ise Paye Kart'ı satmak istiyor. Bu nedenle Turkcell'in şirketin tamamını satın alması oldukça mantıklı. Tüm kontrolün Turkcell'de olduğu bir senaryoda söz konusu satış işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. İlerleyen günlerde Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetlerinin ve Paye Kart'ın başka bir yemek kartı şirketi tarafından satın alınması sürpriz olmayacaktır. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.