YouTube, reklam engelleyici kullananları videonun sonuna atıyor

Reklam engelleyici (adblocker) kullanan YouTube izleyicileri, kendilerini birden bire videonun sonunda bulabiliyor.
YouTube, reklam engelleyici kullananları videonun sonuna atıyor

Reklam engelleyici (adblocker) kullanan YouTube izleyicileri, kendilerini birden bire videonun sonunda bulabiliyor. Geçen yıl reklam engelleyicileri tüm dünyada bloke etmeye başlayan YouTube, son birkaç aydır kurallarını katı bir şekilde uyguluyor. 

Geçen yıldan bu yana eğer bir reklam engelleyici kullanıyorsanız YouTube karşınıza bir bildirim çıkararak videoyu oynatmanızı engelliyordu. Bu bildirimde YouTube'un izin verilenler listesine alınmadığı veya reklam engelleyici devre dışı bırakılmadığı sürece video oynatımı engelleniyordu. 

Bu gelişmenin yanı sıra bu hafta pek çok kişi YouTube videolarının aniden ve doğrudan videonun sonuna atladığını fark etti. Video yeniden oynatılsa bile, oynatıcı videonun hemen sonuna atlıyor. Reklam engelleyici devre dışı bırakıldığında ise her şey normal şekilde çalışıyor. Bu durumu yaşayan kullanıcıların paylaştığına göre; videonun belirli bir bölümüne atlamaya çalıştığınız bazı durumlarda da video sonsuza kadar yüklenme döngüsüne giriyor.

Bu gelişme, YouTube'un reklam engelleyicilere karşı benimsediği bir strateji olmanın yanı sıra reklam engelleyicilerin yaşadığı bir sorun da olabilir. Zira bu son sorunu yaşayanlar AdBlock kullanmakta. Diğer reklam engelleyicileri kullananlar ise bu problemle karşılaşmamakta. Yine de reklam engelleyici kullanmayan az sayıda kişi de video yüklenme problemiyle karşılaştığını belirtiyor.

Önümüzdeki günlerde problemin kaynağıyla ilgili daha fazla bilgiyle erişebileceğimizi söylemek mümkün. O zamana kadar kullanıcıların YouTube izleyebilmek için reklam engelleyicileri kenara bırakması gerekiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.