Meta ve Google, Hollywood stüdyolarıyla yapay zeka anlaşmaları yapmak istiyor

Meta ve Google, yapay zeka destekli video modellerini geliştirebilmek için Hollywood stüdyolarına milyonlarca dolar teklif ediyor.
Meta ve Google, Hollywood stüdyolarıyla yapay zeka anlaşmaları yapmak istiyor

Meta ve Google, yapay zeka destekli video modellerini geliştirebilmek için Hollywood stüdyolarına milyonlarca dolar teklif ediyor. Bloomberg'in haberine göre, şirketler çok büyük teklifler sunmuş durumda, ancak görüşmelerin sonucu henüz belirsizliğini koruyor.

Söz konusu habere göre, Netflix ve Disney  ise içeriklerini lisanslamak istemiyorlar, ancak iki şirket de farklı iş birliği türlerine ilgi duyduklarını söylüyor. Warner Brothers Discovery'nin ise belirli programlarını lisanslama konusunda istekli olduğu bildiriliyor.

Hem Meta hem de Google bu tür anlaşmaların video oluşturma araçlarını geliştirmeye yardımcı olacağını umuyor. Hatırlarsanız Google kısa bir süre önce Veo adlı bir metinden video modelini tanıtmış ve yeteneklerini tanıtmak için Donald Glover'ı görevlendirmişti. Meta da yapay zeka tarafından üretilen videolar üzerinde çalışıyor. 

Bloomberg'in de belirttiği gibi, Hollywood stüdyolarının bu tür anlaşmalar konusunda bazı çekinceleri olabilir. Yapay zeka düzenleme araçları ilgi çekici olsa da, eğlence sektöründe yapay zeka şirketlerinin yaratıcı çalışmalarını nasıl kullanabileceği konusunda yaygın bir endişe mevcut. Buna bir örnek de OpenAI'dan geldi. Scarlett Johansson'ın, OpenAI'ı ChatGPT'deki "Sky" asistanı için sesini taklit etmekle suçlayıp şirketle ortaklık yapmayı reddetmesi, bu hafta gerilimi su yüzüne çıkardı.

Bazı gerginliklerin yanı sıra yapay zeka şirketleri arasında medya şirketleriyle lisans anlaşmaları yapmak için bir tür yarış başlamış durumda. Hatta bu hafta başında OpenAI ve News Corp, ChatGPT'ye haber içeriği getirmek için anlaşma yaptıklarını duyurmuştu. Bakalım, bu alanda ilerleyen dönemde nelerle karşılaşacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.