Google'ın reklamverenlere sunduğu yapay zeka destekli yeni özellikler

AI Overview reklamları, Google Arama'da yeni marka profili, Product Studio güncellemeleri ve 3D ayakkabı reklamları başta olmak üzere yapay zeka destekli yeni özelliklere birlikte bakalım.
Google'ın reklamverenlere sunduğu yapay zeka destekli yeni özellikler

Google, yapay zeka destekli yeni pazarlama araçlarını tanıttı. Şirket, yapay zeka desteğiyle yeni interaktif reklam deneyimleri sunarken, markaların yapay zeka destekli varlıklar oluşturmasını sağlıyor. 

AI Overview reklamları

AI Overview özelliği ile Google aramalara yapay zeka desteği eklendiğini sizlere aktarmıştık. Tıpkı AI Overview içeriklerinde olduğu gibi Overview kısmında gösterilen reklamlar da en güncel Gemini modelleriyle desteklenecek. Böylece AI Overview, reklam kullanım örneklerine de uyum sağlamış olacak. 

Arama ve Alışveriş reklamları ilk kez doğrudan AI Overview'a entegre edilecek. Arama sorgusuyla eşleştirilen reklamların içeriği AI Overview kısmında gösterilecek. Reklamlar Sponsorlu etiketinin altında görüntülenebilecek. Bu yeni özellik şu anda ABD'de sınırlı sayıda kullanıcı ile test edilmeye başlandı. 

Yapay zeka önerilerine sahip arama reklamları 

Şirket, Google aramalarda tamamen yeni üretimsel yapay zeka reklam deneyimini test ettiğini açıkladı. Kullanıcılar metin ve fotoğraf aracılığıyla ne aradıklarını belirttikten sonra Google AI, kullanıcıların satın alma kararına kadar onlara rehberlik edecek. Kullanıcılar, arama reklamından ayrılmaya gerek duymadan özelleştirilmiş önerilerle karşılaşabilecek. Özellik, önümüzdeki aylarda sınırlı sayıda ABD kullanıcısı ile test edilmeye başlanacak. 

Maksimum performans kampanyaları için varlık üretimi güncellemeleri

Hedef temelli bir kampanya türü olan maksimum performans, performans odaklı reklamverenlerin tüm Google Ads envanterlerine tek bir kampanyadan erişmelerini sağlıyor. Yeni güncelleme ile reklamverenler, YouTube, Display ve Arama reklamlarında çok daha kolay bir şekilde markaya özel yaratıcı görseller üretebilecek. Yaratıcı marka kılavuzları (creative brand guidelines) sayesinde reklamverenler, marka kılavuzlarının maksimum performans kampanyasına nasıl yansıdığını daha iyi bir şekilde kontrol edebilecek.

Bu yeni çözüm ile Google AI, font ve marka renkleri gibi reklamverenlerin görsel stillerini daha iyi anlayabilecek. Böylece reklamlarda nasıl görünmesi gerektiğine dair daha iyi yönlendirmeler gerçekleştirebilecek. İkinci çeyreğin son dönemlerinde beta sürümüyle karşımıza çıkması beklenen bu yeni güncelleme, üçüncü çeyrekte kürsel olarak kullanıcılarla buluşacak. 

Görsel düzenleme 

Maksimum performans kapsamında sunulan görsel düzenleme ise reklamverenlerin varlıklarından mevcut elementleri çıkararak yerine yenilerini eklemelerini sağlıyor. Kullanıcılar ayrıca Google Merchant Feed'lerinde yer alan ürünleri doğrudan Google Ads'te yer alan görsel düzenleme alanına entegre edebilecek. 

Görsel düzenleme çerçevesinde arkaplan değiştirme özelliği tüm kullanıcılara açılırken, yeni görsel düzenleme yeteneklerinin ikinci çeyreğin son döneminde kullanıcılara açılması bekleniyor. Google Merchant Feed entegrasyonu ise üçüncü çeyrekte kullanıcılarla buluşacak. 

Görsel atıfları ve önerileri

Maksimum performans kapsamında sunulan görsel atıfları, reklamların kendi marka standartlarıyla uyumlu yeni görsel varlık varyasyonları oluşturmasını sağlıyor. Aynı şekilde görsel önerileri de reklamverenlerin, Google AI'a marka özelinde üretilecek yeni görsel varyasyonları için referans noktası oluşturmasına destek oluyor. Görsel atıfları üçüncü çeyrekten itibaren kürsel olarak platformu İngilizce kullanalara açılacak. Görsel önerileri ise belli ürün kategorilerinde kullanıcılarla buluşacak. 

Google Arama'da yeni marka profili 

Google Arama sonuçlarında yer alması planlanan yeni marka profili, marka özelinde arama sorgularına daha zengin sonuçlar sunuyor. Bu yeni profil, markanın öne çıkan yönlerini vurguluyor. Profilin ön kısmında ve merkezinde videolar, müşteri değerlendirmeleri, güncel fiyatlar ve teslimat ilkeleri bulunuyor. Profil, önümüzdeki aylarda küresel çapta aşamalı olarak kullanıcılara açılacak. 

Product Studio güncellemeleri 

Product Studio güncellemeleri kapsamında kendi marka stilinizle uyumlu olarak yeni ürün görselleri oluşturabileceksiniz. Aynı şekilde tek bir fotoğraftan videolar üretmeniz de mümkün olacak. 

Özelliklerin önümüzdeki aylarda kullanıcılara açılacağını belirtelim. Bu noktada Product Studio'nun Kanada, İngiltere ve ABD'de aktif olduğunu eklemekte fayda var. Aracın önümüzdeki haftalar Japonya ve Hindistan'da da faaliyet göstermeye başlaması bekleniyor. 

Virtual try-on reklamları

Sanal ürün deneme (virtual try-on) reklamları ile kullanıcılar ürünlerin farklı beden türlerinde nasıl göründüğünü daha rahat bir şekilde görebilecek. Şu an için üst giyim için geçerli olan özellik beta sürümünde ABD'deki mobil kullanıcılarına açılmış durumda. Yılın ilerleyen zamanlarında ise geniş kapsamda kullanıcılara açılması bekleniyor. 

3D ayakkabı reklamları 

Reklamverenler, farklı açıdan çekilmiş yüksek kaliteli ayakkabı görsellerini Google'ın yapay zeka teknikleri sayesinde 360 derecelik görünümlere dönüştürebilecek. Böylece kullanıcılar, alacakları ayakkabıyı detaylı olarak inceleme imkanına kavuşacak. Özelliğin ABD'deki tüm reklamverenlere ikinci çeyreğin son döneminde açılması bekleniyor. 

Öne çıkan video reklamlar 

Reklamverenlerin ürün videolarıyla kullanıcılara ulaşmasını sağlayan öne çıkan video reklamlar bu yıl kapalı beta sürümünde ABD'de test edilecek. Özellik kapsamında markalar, influencerlar ile yaptığı iş birliği çalışmalarını da reklamlara yansıtabilecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.