Netflix'in reklam destekli abonelik modeli dünya genelinde aylık 40 milyon kullanıcıya ulaştı

Netflix'in reklamcılıktan sorumlu başkanı Amy Reinhard, Netflix'in akış teknolojisindeki liderlik konumuna uygun hale getireceğine inanıyor. 
Netflix'in reklam destekli abonelik modeli dünya genelinde aylık 40 milyon kullanıcıya ulaştı

2022'nin Ekim ayında Netflix'in reklam destekli abonelik modelinin aktif edilmeye başladığını sizlere aktarmıştık. Altı ay sonra platformun reklam destekli abonelik modelinin globalde yaklaşık 5 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştığı belirtmiştik. 2024’ün Ocak ayında ise bu rakamın 23 milyona ulaştığını kaydetmiştik.

Netflix, bu alanda adından söz ettiriyor. Şirket, reklam destekli abonelik modelinin dünya genelinde aylık 40 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu. 

Nisan ayı itibariyle Netflix'in tüm abonelik seviyelerinde toplam 270 milyon kullanıcıya ulaştığı biliniyor. Reklamlı seçeneğin sunulduğu bölgelerde yeni kullanıcıların yüzde 40'tan fazlası bu seviyeyi tercih ediyor.

Bu gelişmenin yanında Netflix, kendi reklam platformunu da kurmaya hazırlanıyor. Netflix'in reklamcılıktan sorumlu başkanı Amy Reinhard, Netflix'in akış teknolojisindeki liderlik konumuna uygun hale getireceğine inanıyor. 

Platform, reklam teknolojisi konusunda Microsoft ile yaptığı ilk ortaklığın ardından Google, The Trade Desk ve Magnite gibi yeni firmaları da reklam ortaklarına ekledi. Bu gelişme, Netflix'in reklam alanında da geniş bir ağ kurma isteğini gösteriyor.

Netflix, reklam teknolojisini kendi bünyesine getirerek reklam planını güçlendirmenin yanı sıra, canlı yayınlara da daha fazla odaklanıyor. Bu durum, platformda önemli değişimlere işaret ediyor. Noel Günü için NFL maçlarının yayın haklarını alması ve canlı komedi programları, Jake Paul ve Mike Tyson boks maçı ve haftalık WWE yayınları gibi birçok canlı etkinliği platformuna eklemeyi planlaması, Netflix'in sadece film ve dizi platformu olmaktan öteye taşıyarak daha geniş bir kitleye ulaşma stratejisinin bir parçası olarak görülebilir.

Bu gelişmeler, rakiplerinin de benzer modeller geliştirmesine yol açabilir. Bu durum, izleyicilere daha fazla seçenek sunarken, reklamverenler için de daha rekabetçi bir ortam oluşturabilir. Bu değişimlerin Netflix'i nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.