OpenAI, çok modlu dijital yapay zeka asistanını tanıtabilir

OpenAI bazı müşterilerine hem kullanıcılarla konuşabilen hem de nesneleri tanıyabilen yeni birçok modlu (multimodal) yapay zeka modeli göstermeye başladı.
OpenAI, çok modlu dijital yapay zeka asistanını tanıtabilir

OpenAI bazı müşterilerine hem kullanıcılarla konuşabilen hem de nesneleri tanıyabilen yeni birçok modlu (multimodal) yapay zeka modeli göstermeye başladı. The Information'ın haberine göre, bu yeni model, şirketin bugün tanıtmayı planladığı ürünün bir parçası olabilir. 

Paylaşılan bilgilere göre, OpenAI'ın yeni modeli, mevcut transkripsiyon ve metinden sese modellerine kıyasla daha hızlı, daha doğru görüntü ve ses yorumlaması sunuyor. Söz konusu model sayesinde müşteri hizmetleri temsilcileri arayanların ses tonlamalarını ya da alaycı olup olmadıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek. Bununla beraber teorik olarak modelin öğrencilere matematik konusunda yardımcı olabileceği de belirtiliyor. Aynı şekilde model, gerçek dünyadaki işaretleri tercüme edebilecek. 

Hatta model, bazı soru türlerini yanıtlama konusunda GPT-4 Turbo'yu geride bırakabilir. Yine de her yapay zeka modelinde gördüğümüz gibi modelin yanlış yanıtlar üretmesi de ihtimal dahilinde. 

Geliştirici Ananay Arora'nın X'te paylaştığı gönderiye göre; ChatGPT'nin içinden telefon aramaları gerçekleştirmek üzere çalışıyor. Arora ayrıca OpenAI'ın gerçek zamanlı ses ve video iletişimi için sunucular hazırladığına dair ipuçları da tespit etti. 

Tüm bu ipuçlarına rağmen bahsi geçen özelliklerin yeni bir GPT-5 modeline ait olması pek de mümkün değil. OpenAI CEO'su yaklaşan duyurunun GPT-4'ten daha iyi olması beklenen modelle bir ilgisi olmadığını açıkladı. Bunun yanı sıra paylaşılan bilgilere göre; GPT-5, yıl sonuna kadar kamuoyuna açıklanabilir. 

OpenAI'ın yapay zeka arama motorunu Google I/O etkinliğinden önce tanıtacağını sizlere aktarmıştık. Bu durum şirketin Google ile rekabetine yeni bir yön verebilir. Bu esnada Google'ın telefon görüşmeleri yapmak için yapay zeka kullanmayı test ettiğini belirtelim. Paylaşılan bilgilere göre; şirket, Pixie isimli çok modlu bir Google Asistan alternatifi üzerinde çalışıyor. Bir cihazın kamerası aracılığıyla nesnelere bakabilen Pixie, kullanıcıları bu nesneleri satın alabilecekleri yerlere yönlendiriyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.