Yapay zeka destekli çipler geliştiren Blaize, 106 milyon dolar yatırım aldı

Blaize'in 106 milyon dolarlık yatırım turu, Bess Ventures, Franklin Templeton, DENSO, Mercedes Benz ve Temasek'in ortak liderliğinde gerçekleşti.
Yapay zeka destekli çipler geliştiren Blaize, 106 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka destekli çipler geliştiren bir girişim olarak karşımıza çıkan Blaize, yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Blaize tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, 106 milyon dolar yatırım aldı.

Blaize'in 106 milyon dolarlık yatırım turu, Bess Ventures, Franklin Templeton, DENSO, Mercedes Benz ve Temasek'in ortak liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turunun diğer katılımcıları arasında ise Rizvi Traverse, Ava Investors ve BurTech de yer alıyor.

Blaize, en son 2021 yılının Temmuz ayında Franklin Templeton ve Temasek Holdings liderliğinde 71 milyon dolar yatırım almıştı. Alınan 106 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte Blaize girişiminin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 224 milyon dolara ulaştı. Blaize tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, alınan yeni yatırımı ürün geliştirme çalışmaları için kullanacak.

2010 yılında Dinakar Munagala, Ke Yin, Satyaki Koneru ve Val Cook tarafından ABD'de kurulan Blaize, odağına yapay zeka destekli çipleri alıyor. Özellikle veri merkezleri ve uç cihazlar için yapay zeka destekli çipler geliştiren Blaize, otomotiv, mobilite, perakende, güvenlik, endüstriyel otomasyon ve sağlık gibi pek çok sektöre hizmet veriyor. Blaize tarafından geliştirilen yapay zeka çipleri, rakiplerine oranla daha başarılı bir güç verimliliği sunuyor.

Blaize'in yakın zamanda halka arz gerçekleştirmeyi hedeflediğini de paylaşalım. Şirket, geçtiğimiz Aralık ayında SPAC yönetimi ile halka arz gerçekleştireceğini duyurdu. Şu an için halka arzın ne zaman gerçekleşeceği veya şirketin değerlemesi ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.