Endeavor Türkiye girişimcileri bugüne kadar 750 milyon doları aşan yatırım topladı

2007 yılından bu yana ülkemizde faaliyet gösteren Endeavor'ın güncel verilerini, Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli ile birlikte konuştuk.
Endeavor Türkiye girişimcileri bugüne kadar 750 milyon doları aşan yatırım topladı

Etkin girişimcilerden oluşan ve onlara hizmet eden bir topluluk ağı olan Endeavor'ı geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık. 2007 yılından bu yana ülkemizde faaliyet gösteren Endeavor'ın güncel verilerini, Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli ile birlikte konuştuk.

35’ten fazla ülkede ve 40’a yakın pazarda faaliyet gösteren Endeavor ağında, 3 binden fazla mentor ve 2 bin 100’den fazla girişim bulunuyor. Endeavor Türkiye'nin başarılı girişimleri arasında ise Peak Games, Yemeksepeti, Insider, iyzico ve Firefly gibi önemli markalar yer alıyor.

Kurttepeli tarafından paylaşılan bilgilere göre Endeavor Türkiye’den seçilen girişim sayısı 77. 20’ye yakın şirketin satışı gerçekleşirken girişimlerin topladığı yatırım miktarı ise 750 milyon doları aşmış durumda. Endeavor Türkiye girişimlerinin 2023 yılında neler yaptıklarına baktığımızda ise Insider'ın 105 milyon dolarlık yatırım turunu görüyoruz.

Papara İspanya’da satın aldığı Rebellion ile birlikte Türkiye’nin 7. unicornu olurken, Colendi ise 2 milyar TL sermayeli Colendi Bank’ın kuruluşu için BDDK’dan onay aldı. Endeavor Türkiye girişimleri arasında yer alan Dataroid de Koç GSYF ve İş Bankası 100. Yıl Girişim Sermayesi’nden 2 milyon dolar yatırım aldı.

Endeavor tarafından aktarılan bilgilere göre Türkiye, 2023'te bir önceki yıla kıyasla anlaşma büyüklüğündeki düşüşe rağmen anlaşma sayısı bakımından Avrupa'da 5. ve MENA'da 1. sırada yer aldı.

Dünyada büyüyen firmalara baktığımız zaman birçoğunun derin Ar-Ge çalışmaları yapan firmalar olduğunu belirten Emre Kurttepeli yapay zeka ve biotech dönemine girdiğimizi dile getirdi. Endeavor'ın kuralları bozan, radikal ve ezber bozan girişimciyi daha çok desteklediğini de aktaran Kurttepeli, yeni dönemde girişimcilik kriterlerinin epey farklılaştığını da sözlerine ekledi.

Endeavor Türkiye'nin güncel verileri ve çalışmalarından bahsetmişken, Endeavor'ın 16 - 17 Mayıs tarihleri arasında Londra'da düzenleyeceğimiz Tech.eu Summit London 2024 etkinliğimizin Diamond Partner'ı olduğunu da paylaşalım. Endeavor Catalyst Managing Partner'ı Allen Taylor da konuşmacılarımız arasında yer alıyor. Dilerseniz Tech.eu Summit London 2024 ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.