Reddit'in hisse senedi fiyatı halka arzın ilk gününde yüzde 48 arttı

Halka arzını 6,5 milyar dolar değerleme ile tamamlamayı hedefleyen Reddit'in hisse senedi fiyatı piyasaya ilk çıkışında yüzde 48 arttı.
Reddit'in hisse senedi fiyatı halka arzın ilk gününde yüzde 48 arttı

ABD'nin popüler sosyal ağı Reddit'in halka arz başvurusu gerçekleştirdiğini sizlere aktarmıştık. Halka arzını 6,5 milyar dolar değerleme ile tamamlamayı hedefleyen Reddit, hisse senedi fiyatını piyasaya ilk çıkışında yüzde 48 artırdı.

Reddit hisseleri 21 Mart Perşembe günü New York Borsası'nda "RDDT" sembolü altında işlem görmeye başladı. İlk belirlenen halka arz fiyatının hisse başına 34 dolar olduğunu belirtelim. Hisseler, 47 dolardan açıldı ve 57.80 dolara kadar yükseldi. Böylece hisse fiyatları yüzde 70'e kadar yükselmiş oldu. Hisse kapanışı 50,44 dolardan gerçekleşti. Halka arz sırasında Reddit'in piyasa değeri 9.5 milyar dolara kadar ulaştı. Bu da Reddit'in 2021 yılında ulaştığı 10 milyar dolar değerleme seviyesine yakın. 

Şirketin ve mevcut hissedarların hisse başına 31 ila 34 dolar aralığında yaklaşık 22 milyon hisse satmayı planladığını sizlerle paylaşmıştık. Planlandığı üzere halka arz esnasında yaklaşık 22 milyon hisse satıldı. Bu 22 milyon hissenin 15.28 milyonu Reddit'e, 6.72 milyonu ise hissedarlara aitti. Buna ek olarak Reddit, yüklenicilere (underwriters) halka arz fiyatından 3,3 milyon hisseye kadar ek hisse satın almak için 30 günlük bir opsiyon tanıdı. Reddit’in halka arzında lider konumda bulunan yükleniciler, Morgan Stanley, Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Bank of America oldu. 

Reddi'in yatırımcılarından Advance Publications'ın 42.2 milyon Reddit hissesi, halka arzdan sonra 2.1 milyar dolardan fazla değere sahip oldu. OpenAI'ın kurucularından Sam Altman'ın 12,16 milyon Reddit hissesi ise 613 milyon dolar değerine ulaştı. 

Reddit'in paylaştığı bilgilere göre, halka arz öncesinde Reddit hisselerine sahip olan Advance Publications, Sam Altman ve diğer hissedarlar, 180 günlük bir kilitleme süresine tabi olacak. Bu sürede söz konusu hisseler ve dönüştürülebilir (convertible) menkul kıymetlerin satışına müsade edilmeyecek. 

Son olarak Reddit CEO'su Steve Huffman'ın 500 bin hisse satışı yoluyla halka arzda 17 milyon dolar elde ettiğini ekleyelim. Huffman'ın doğrudan sahip olduğu kalan 4,17 milyon hisse ise kilitleme kısıtlaması kapsamında. 

Bu arada Reddit'in, Redditor ismiyle anılan Reddit kullanıcılarına 1,76 milyon hisse ayırdığını belirtmek gerek. Hesaplarını 1 Ocak'tan önce oluşturmuş olan Redditor'lar halka arza katılmak için bu hisseleri satın alabilme imkanı elde etti. Bu hisseler, kilitleme kısıtlamalarına tabi değil. 

Reddit tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, 2023 yılında satışlardan 804 milyon dolar gelir elde etti. 2022 yılında ise 666,7 milyon dolar gelir elde eden Reddit, 2023 yılında satışlardan elde ettiği geliri yüzde 20 oranında artırmış oldu. 2023'ün Aralık ayında paylaşılan verilere göre; 2023'ün dördüncü çeyreğinde Reddit 500 milyondan fazla ziyaretçiye ve ortalama 73.1 milyon aktif günlük kullanıcıya sahip oldu. Ayrıca Google, Reddit'in içeriklerini yapay zekayı eğitmek için kullanacağını duyurdu. Söz konusu anlaşmanın yıllık 60 milyon dolar değerinde olduğu iddia ediliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.