Google, Reddit'in içeriklerini yapay zekayı eğitmek için kullanacak

Söz konusu anlaşmanın yıllık 60 milyon dolar değerinde olduğu iddia ediliyor.
Google, Reddit'in içeriklerini yapay zekayı eğitmek için kullanacak

Google, Reddit ile kendi yapay zeka modellerini Reddit'in kullanıcıları tarafından oluşturulan geniş içerik kataloğu üzerinde eğitmesine olanak tanıyacak bir anlaşma yaptığını duyurdu. Anlaşma kapsamında Google, Reddit'in Veri API'ına erişebilecek ve bu da şirketin sitedeki içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olacak. Söz konusu anlaşmanın yıllık 60 milyon dolar değerinde olduğu iddia ediliyor.

Anlaşma ayrıca Google'a yapay zeka modellerini eğitmek için kullanabileceği bir içerik kaynağı sunuyor. Şirketten yapılan açıklamada, "Google artık daha yeni bilgilere verimli ve yapılandırılmış erişimin yanı sıra Reddit içeriğini daha iyi anlamamıza ve bunları en doğru ve ilgili şekillerde görüntülememize, eğitmemize ve başka şekillerde kullanmamıza yardımcı olacak gelişmiş sinyallere sahip olacak" ifadesi kullanıldı.

Söz konusu iş birliği Google'a Reddit'in platformundan gerçek zamanlı içerik sağlayan veri API'ına erişim sağlayacak. Bu da Google'a Reddit'teki mevcut içeriğin geniş külliyatına erişmek için verimli ve yapılandırılmış bir yol sunarken, şirketin Reddit'teki içeriği ürünlerinde yeni şekillerde görüntülemesine de olanak tanıyacak.

Reddit, Google'ın şirketlerin arama sonuçlarını iyileştirmelerine yardımcı olması beklenen yapay zeka destekli hizmeti Vertex AI'ına da erişim sağlayacak. Şirket, bu değişikliğin şirketin veri API şartlarını etkilemediğini, bu şartların geliştiricilerin ya da şirketlerin onay almadan ticari amaçlarla bu verilere erişmesini engellediğini söylüyor.

İki şirketin bu iş birliği, Reddit'in önümüzdeki haftalarda halka arz edileceği haberinin ardından gerçekleşti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.