Microsoft'tan işletmeler için yapay zeka destekli bilgisayarlar: Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6

Microsoft, yapay zeka özelliklerine sahip işletme odaklı Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'yı tanıttı. Cihazların tüketici versiyonlarını ise 20 Mayıs'taki etkinlikte göreceğiz.
Microsoft'tan işletmeler için yapay zeka destekli bilgisayarlar: Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6

Microsoft, yapay zeka özelliklerine sahip Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'yı tanıttı. En baştan belirtelim, bu cihazlar doğrudan tüketici odaklı değil, tamamen işletme odaklı. Yani bireysel satışa açık değil. 

Surface Pro 10 for Business ve Surface Laptop 6 for Business, Intel'in en yeni Core Ultra işlemcilerini, Microsoft'un yeni Copilot tuşunu ve Windows 11'deki bazı mevcut ve gelecek yapay zeka destekli özellikleri hızlandırmak için NPU içeriyor.

Surface cihazlarının her ikisi de aslında yeniden tasarlanmadı, bu nedenle Surface Pro 10 for Business, büyük ölçüde Surface Pro 9'un Intel sürümüne benziyor. Surface Laptop 6 for Business, ek bir USB-C Thunderbolt 4 bağlantı noktasına ve isteğe bağlı bir akıllı kart okuyucusuna sahip, ancak ekran çerçeveleri ve genel tasarım Surface Laptop 5 ile hemen hemen aynı. Cihazların her ikisi de 9 Nisan'da ticari müşterilere gönderilmeye başlanacak.

Surface Pro 10 for Business

Surface Pro 10 for Business, Core Ultra 5 135U ve Core Ultra 7 165U seçeneklerine ek olarak, 8GB temel bellek ile 64GB RAM'e kadar yapılandırılabilme özelliğine sahip. 1199 dolarlık perakende satış fiyatına sahip olan temel yapılandırma, 256GB Gen4 SSD'yi içeriyor. Bu cihaz, iki adet USB-C Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve şarj için Microsoft'un Surface Connect bağlantı noktasına sahip.

Microsoft, bu yeni Intel işlemcileriyle 19 saate kadar pil ömrü sunuyor. Surface Pro 10 for Business'ın 13 inçlik ekranı, yeni bir yansımayı önleyici kaplama ve yüzde 33 daha fazla parlaklık ile geliştirildi. Microsoft'un bugün OLED ekranlı bir Surface Pro 10 tanıtacağı yönündeki söylentilere rağmen, Surface Pro 10, bir LCD ekranla birlikte gönderilecek.

Microsoft'a yakın kaynaklar, şirketin 20 Mayıs'taki donanım ve yapay zeka etkinliğinde Surface Pro 10'un OLED ekranlı tüketici odaklı bir versiyonunu duyuracağını söyledi.

Surface Laptop 6 for Business

Surface Laptop 6 for Business, içten dışa doğru yeniden tasarlanmış bir yapıya sahip. Microsoft, Surface Laptop 6 için Intel'in masaüstü sınıfı performans sunmayı hedefleyen Core Ultra H serisi yongalarını tercih ediyor. İşletmeler, Core Ultra 5 135H ve Core Ultra 7 165H arasından seçim yapabiliyorlar.

Temel modelde 1199 dolarlık fiyatla başlayan yapılandırmada, 8GB RAM'e kadar genişletilebilen 64GB RAM ve 256GB Gen4 SSD bulunuyor. Depolama alanı ise 1 TB'a kadar çıkabiliyor. 15 inçlik modelde, ilk kez iki adet USB-C Thunderbolt 4 bağlantı noktasının yanı sıra bir USB-A, bir kulaklık girişi ve şarj için Microsoft'un Surface Connect bağlantı noktası bulunuyor. Daha küçük olan 13,5 inçlik modelde ise kulaklık girişi ve Surface Connect bağlantı noktasının yanı sıra yalnızca tek bir USB-C Thunderbolt 4 portu mevcut.

Microsoft, Surface Laptop 6'nın ekranında büyük bir değişiklik yapmasa da yansımayı önleyici bir kaplama eklemiş. Öne bakan kamera da 1080p'ye yükseltilmiş, ancak geniş açılı bir kamera bulunmuyor ve bu yüzden Surface Pro 10 for Business gibi geniş görüş açısı yok.

Bununla birlikte, video görüşmeleri sırasında arka plan bulanıklığı ve otomatik çerçeveleme ile Windows Studio efektlerine erişim sağlanıyor. Microsoft, Surface Laptop 6'nın Ultra H serisi işlemcileri sayesinde Laptop 5'ten iki kat daha hızlı olacağını iddia ediyor. Ayrıca belirli pazarlarda isteğe bağlı bir akıllı kart okuyucu ve Windows 11'deki yapay zeka destekli Copilot asistanına erişim için Microsoft'un yeni Copilot anahtarı da bulunuyor.

Microsoft bu cihazların her ikisini de kendi kanalları ve yetkili satıcıları aracılığıyla yalnızca işletmelere satacak. Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'nın tüketici versiyonlarını ise 20 Mayıs'taki etkinlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.